Kol Jungtinės Valstijos yra susirūpinusios pietine siena, kanadiečiai irgi žvalgosi į savąją.
Sausio mėnesį, pačiame „populiariausiame“ Kanados pasienio taške — Kvebeke, prieglobsčio prašytojų padaugėjo daugiau nei triskart. Šį sausį čia buvo pateikti 452 prieglobsčio prašymai, palyginti su 137 praėjusių metų sausį ir 46 tą patį 2015-ųjų mėnesį. Pareigūnai spėja, kad nelegalus sienos kirtimas tik suaktyvės atšilus orams, nes dabar sąlygos tam nėra labai palankios – net ir pietinė Kanados dalis žiemą yra pakankamai atšiauri kelionei pėsčiomis.
Nors asmenys nuolatos kursuodavo pirmyn ir atgal tarp 8892 km besitęsiančios JAV ir Kanados sienos, dabartinis srauto padidėjimas iš JAV pusės sukėlė viešą susidomėjimą.
Kol kas skaičiai nėra dideli – nelegaliai perėję sieną gali būti skaičiuojami šimtais, o ne tūkstančiais, tačiau tendencijos aiškios: per pastaruosius metus ties kai kuriais pasienio postais nelegalių sienos kirtimų padaugėjo dvigubai ar net trigubai.
Dabartinis pabėgėlių srautas, kurį daugiausia sudaro žmonės, atvykę iš Artimųjų Rytų ir Afrikos yra siejamas su Donaldo Trumpo išrinkimu ir jo antiimigracine politika.
Dabartinė Kanados valdžia ir jos ministras pirmininkas Justinas Trudeau palaiko imigrantus. Kai D. Trumpas pasirašė savo pirmąjį įsaką riboti imigrantų patekimą iš septynių musulmonų valstybių, J. Trudeau savo tviterio paskyroje kreipėsi į tuos, kurie „bėga nuo persekiojimo, teroro ir karo – kanadiečiai visuomet jus priims, nepaisant jūsų tikėjimo“.
Ne visiems kanadiečiams toks požiūris patinka, tačiau didžiuma jų remia pačią imigraciją: net 82 proc. respondentų 2015 metais surengtoje apklausoje teigė, kad imigracija turi pozityvių ekonominių efektų. Tačiau jie yra labiau skeptiški kalbant apie pabėgėlius – beveik 50 proc. tos pačios apklausos respondentų sakė, kad asmenys, klasifikuojami kaip pabėgėliai, nėra patikimi.
Politikai į susidariusią situaciją žiūri skirtingai. Parlamente opozicijoje esanti Kanados konservatorių partija mato pabėgėlius kaip saugumo riziką ir nori, kad vyriausybė skirtų daugiau pinigų sienos apsaugai. Naujosios demokratijos partija siekia, kad Kanada panaikintų susitarimą su JAV ir galėtų legaliai įsileisti daugiau pabėgėlių.
Šiuo metu, bandantys legaliai pereiti sieną yra grąžinami atgal pagal Saugios trečiosios šalies susitarimą tarp Kanados ir JAV. Todėl vietoje to, jie renkasi keliauti kirsdami šalis skiriančius laukus ar miškus. Patekę į Kanados teritoriją, pabėgėliai turi teisę prašytis prieglobsčio.