„Balterma ir ko“ nuotr.

Kaip nesuklysti įrengiant katilinę?

Kaip nesuklysti įrengiant katilinę?

Katilinė – viena svarbiausių individualaus namo patalpų, todėl apie tai, kur ir kaip ji bus įrengta, koks joje stovės katilas, reikėtų galvoti prieš darant namo brėžinius.

„Kaip moteris galvoja, kokia bus virtuvė, kaip ji joje sukiosis, taip ir apie katilinę reikia pagalvoti iš anksto – kaip ji atrodys, koks bus kuras. Jeigu žmogus neapsisprendęs dėl kuro, galima įrengti katilinę, pritaikytą kelioms jo rūšims“, – patarė pastato vidaus inžinerinių paslaugų tiekėjos UAB „Balterma ir ko“ technikos vadovas Evaldas Vaicvenas, su kuriuo kalbėjomės apie tai, į ką svarbu atkreipti dėmesį, įrengiant katilinę.

Katilinės įranga

„Balterma ir ko“ nuotr.

Kuro rūšys

Visų pirma reikėtų nuspręsti, kokį kurą naudojant namas bus šildomas: dujas, elektrą, malkas, granules ar dyzeliną. Renkantis kurą svarbu įvertinti ir jo kainą, ir patogumą, ir švarą, ir, žinoma, saugumą.

Tiems, prie kurių sklypo atvestos dujos, E.Vaicvenas rekomendavo nesiblaškyti ir rinktis šildymą dujomis, kurios šiuo metu yra patogiausias kuras. Nors dujų kaina, priklausomai nuo politinių realijų, svyruoja, šildytis dujomis yra patogu, nes tai – švaru. Be to, dujinė įranga neužima labai daug vietos, o ir investicijų į tokią katilinę reikia palyginti nedaug. Dujų katilas be įvado, kainuoja apie 2,5–6 tūkst. litų, o šilumos kaina yra apie 17–18 ct/kWh.

Tačiau jei netoliese dujotiekio nėra ir nenusimato, teks galvoti apie kitas kuro rūšis. Nors šildytis malkomis tokiu atveju atrodo pigiausia, pašnekovas siūlė gerai pagalvoti, prieš renkantis šį kūrenimosi būdą. „Tie, kurie renkasi malkas, turėtų gyventi miške arba šalia miško ir jiems turėtų būti nesvetimas kūrenimas malkomis – jie turėtų būti prie to pripratę nuo vaikystės ir žinoti, kaip elgtis. Būna, kad žmogus, visą gyvenimą gyvenęs mieste, daugiabutyje, pasistatęs namą pasirenka malkas. Paprastai po 2–3 metų jis prisipažįsta: „Aš nesitikėjau, kad tai bus toks sunkus darbas“. Kad ir kokia būtų katilinė, nesvarbu, su kokiu pažangiu katilu, malkas vis tiek reikės atsivežti į kiemą, susikrauti ir dar turėti dvi rietuves: vieną – šiems, kitą – kitiems metams. Svarbu atsiminti, kad malkas reikės nuolat atsinešti, o pelenus išvežti“, – vardijo E.Vaicvenas.

Laimė, dalį malkomis kūrenamų katilų galima perdaryti į patogesnius granulinius. Kūrenant granulėmis, kilovatvalandės kaina, priklausomai nuo katilo ir teisingo jo instaliavimo, yra 12–13 centų. Tokia kaina labai artima šilumos siurblio energijos kainai.

Norintiems visiško komforto ir nenusiteikusiems lįsti prie katilinės, pašnekovas patarė pasistatyti geoterminį šilumos siurblį, kurio aukštas šilumos perdavimo koeficientas. Juo galima ne tik šildytis, bet ir paruošti karštą vandenį. Tai leis šildytis visus metus, esant bet kokiam šalčiui. Tačiau E. Vaicvenas įspėjo: apie vešlų sodą virš horizontalaus žemės kolektoriaus teks pamiršti. Ne vienas pavyzdys parodė, kad medžiai virš jo po kurio laiko nunyksta.

Katilinės planas

„Balterma ir ko“ brėžinys

Katilinės vieta

Kur įrengti katilinę, priklauso nuo pasirinktos katilo rūšies.

Dujinis katilas, anot E.Vaicveno, gali stovėti net virtuvėje. Svarbu paisyti reikalavimų, kuriuos patalpų įrengimui kelia dujininkai.

Šilumos siurbliui reikėtų paieškoti vietos, esančios toliau nuo miegamųjų. „Nors visi gamintojai sako, kad gamina tikrai tylius šilumos siurblius, jie vis tiek skleidžia garsą, kurį žmonės girdi. Todėl patalpa turėtų būti toliau nuo miego zonos“, – teigė specialistas.

Šildant namus kietuoju kuru, pavyzdžiui, granulėmis, reikėtų atskiros patalpos, kurioje kuras būtų saugomas. Be to, nors granulės parduodamos maišuose, per gyvenamąsias patalpas geriau jų nenešioti. Įėjimas į patalpą, kurioje laikysite kietąjį kurą, turėtų būti atskiras, nesusietas su gyvenamosiomis patalpomis, pavyzdžiui, iš garažo ar iš lauko.

„Balterma ir ko“ nuotr.

Patalpų išdėstymas

Labai svarbus ir katilinės patalpų išdėstymas. Turi būti gerai apgalvota, kur bus durys, kur langai, o kurioje vietoje stovės kaminas. Neretai planuojant namą apie tai nepagalvojama. „Būna, ateini į patalpą ir matai, kad kvadratūra katilinei lyg ir pakankama, tačiau išdėlioti racionaliai įrenginių nepavyksta, nes centre stovi kaminas, durys – irgi ne vietoje. Arba iš viso tai būna pereinamos patalpos, kurių likusių kampų negali užpildyti įranga, nes ji trukdys vaikščioti. Todėl, kai architektai planuoja patalpas, turėtų žinoti, kokia bus katilinė ir kokie jai yra keliami reikalavimai. Mūsų įmonė konsultuoja ir architektus, ir klientus, padeda teisingai parinkti kamino ir durų vietą, pataria, į kurią pusę duris geriausiai atidarinėti. Jeigu kaminas jau stovi, jo, aišku, perstatyti neįmanoma. Tačiau ne vietoje pastatytas duris perkelti galima“, – teigė E. Vaicvenas.

Katilinės patalpas, priklausomai nuo katilo tipo, galima panaudoti ir kaip buitines, pavyzdžiui, ten, kur stovi geoterminis šilumos siurblys ar dujinis katilas, galima įrengti skalbyklą arba įrankių saugyklą.

Tačiau jeigu šildymo įrenginys – malkinis ar dyzelinis, E. Vaicvenas nerekomendavo katilinės patalpų naudoti ir kaip skalbyklos. Jeigu įrengiant viskas buvo paskaičiuota teisingai, granulės sudega beveik taip pat švariai, kaip ir dujos. Tačiau prie granulinio katilo geriau skalbyklės nestatyti. „Pilant granules į bunkerį šiek tiek dulkių pakyla. Galų gale krosnį reikia ir išvalyti. Todėl nesiūlyčiau toje pačioje patalpoje laikyti skalbyklės ar drabužių“, – patarė E. Vaicvenas.

Katilinės įranga

„Balterma ir ko“ nuotr.

Saugumo klausimai

Būtina užtikrinti ir katilinės saugumą. Vėdinimas, anot pašnekovo, turi būti įrengtas paisant dujinei ar kietojo kuro katilinei keliamų reikalavimų, o ne vien naudojant tai imituojančias groteles.

Svarbu ir atsakingai elgtis – katilinę padaryti mažamečiams neprieinama patalpa, galbūt atitverti ją grotelėmis, po dujiniu katilu nelaikyti senų laikraščių, skudurų, nes gali užsidegti.

E. Vaicvenas pastebėjo, kad dujinėms katilinėms keliami labai griežti reikalavimai, tuo tarpu kietojo kuro katilinės yra tarsi paliktos likimo valiai. Jas privačiame name gali sumontuoti bet kas, net ir neturėdamas licencijos. „Tai yra bėda. Juk kietasis kuras, pavyzdžiui, malkos, yra labai nesaugus dalykas jeigu katilas sumontuotas neteisingai: be akumuliacinės talpos ir apsaugos vožtuvų, be traukos reguliatorių, jis gali tapti bomba. Nors įstatymas sako, kad tokios katilinės įrengimas turi būti kvalifikuotas, bet niekas to nekontroliuoja. Kietojo kuro katilą gali nusipirkti bet kas ir pasisamdyti žmogų, kuris jį instaliuos. Klausimo, ar galima parduoti katilą žmogui, neturinčiam montuotojo licencijos, kol kas niekas nekelia“, – apgailestavo pašnekovas.

Specialistas patarė netaupyti katilinės sąskaita ir viską – katilinės įrengimą, katilo parinkimą ir montavimą – patikėti profesionalams, kurie nedarys elementarių klaidų ir viską įrengs taip, kad po kurio nereikėtų atlikti darbų iš naujo ir papildomai už tai mokėti.

Tiems, kurie dažnai išvyksta, patartina gyvenamojoje patalpoje sumontuoti su namo apsaugos sistema sujungtą termodaviklį. Jeigu patalpose dėl kokios nors priežasties (dingo elektra ar dujos, prakiuro vamzdis ir pan.) nukristų temperatūra, tai laiku pastebėtų apsaugos įmonė ir praneštų namo savininkui.

Taip pat reikėtų turėti patikimą žmogų ir aptarnaujančią įmonę, kurie galėtų ateiti į vietą ir išspręsti kilusią problemą, pavyzdžiui, jeigu žiemą ilgesniam laikui išvykstate iš namų ir katilui kas nors nutinka, tarkime, jis atsijungia ar nukrenta slėgis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų