Kiekvienas esame skirtingi ir individualūs. Namai turi būti tokia vieta, kurioje galime būti savimi, daryti tai, ką mėgstame, kas mus džiugina. Todėl patys turime dalyvauti juos kuriant nuo pat proceso pradžios.
Reikia suprasti, kad architektas ar draugai gali jums patarti, bet svarbiausius sprendimus žmogus turi priimti pats. Įvairių namų ir interjerų nuotraukos spaudoje ar internete gali padėti suprasti, kas ju
ms gražu, kokių detalių ar sprendimų norėtumėte savo namuose, o ko – griežtai atsisakytumėte. Tokios nuotraukos – puikus įkvėpimo šaltinis.
Dažniausiai visi turime savo namų viziją – mus žavi spalvų, apšvietimo, baldų ir tekstūrų deriniai, kuriuos matėme ir kurie patiko. Šie vaizdiniai labai svarbūs, tačiau norint gero rezultato būtina atlikti parengiamuosius darbus. Juk namą statome ir įrengiame taip, kad jis būtų patogus tiems, kurie jame nuolat gyvens – sau ir savo šeimai. Jame turi būti užtikrinamos ir komfortiško mikroklimato sąlygos, kiti patogumai, apie kurių įgyvendinimą reikia iš anksto pagalvoti iki pradedant projektuoti.
Katilinė. Ji yra beveik kiekviename gyvenamajame name. Katilinės dydis ir funkcija priklausys nuo to, kuo šildysite patalpas. Jei katilinėje stovės kietojo kuro katilas, šalia reikės numatyti patalpą kurui. Tokioje katilinėje bus daug dulkių ir purvo (valant katilą), todėl reikėtų numatyti du įėjimus – iš lauko ir iš gyvenamųjų patalpų. Jei namą šildysite dujomis, geoterminiu šilumos siurbliu ar kitu švariu šildymo būdu, tai katilinėje stovinti įranga neužims daug vietos, todėl patalpoje galėsite laikyti kitus namų ūkyje naudojamus daiktus.
Garažas. Planuojant gyvenimą name, reikia pagalvoti ir apie vietą automobiliams. Jeigu ketinate juos laikyti prie namo, svarbu, kad tarp tvoros ir namo būtų palikta pakankamai vietos. Jeigu automobiliams numatyta įrengti garažą, verta jį statyti šiek tiek ilgesnį ir palikti vietos lentynoms, kuriose galima būtų sudėti padangas, įrankius. Neblogas variantas yra stoginės – žiemą jos gerai apsaugo automobilį nuo kritulių, langų apšalimo. Šalia stoginės galima įrengti sandėliuką. Toks stoginės su sandėliuku įrengimas būtų pigesnis nei garažo.
Rūsys. Jo įrengimas pabrangina namo statybą. Tuo atveju, kai dėl grunto savybių reikia projektuoti juostinius pamatus, apsimoka juos įgilinti ir numatyti rūsį. Jame patogu laikyti maisto atsargas, įvairius buities daiktus ir įrangą, o jei ploto yra daugiau, galima įsirengti pirtį, sporto salę, nedidelį baseiną. Šlaitiniame sklype, atsižvelgiant į reljefo ypatumą, rūsyje galima įrengti garažą.
Balkonas. Dažnai kyla klausimas, ar name reikia balkono, jeigu numatoma įrengti lauko terasą. Balkonas daugiabutyje neabejotinai – pranašumas, o dėl namo vienareikšmiško atsakymo nėra. Neretai balkonas individualiame name įrengiamas kaip architektūrinė fasadą puošianti detalė. Dažniausiai pasirenkami prancūziški balkonai – apsauginė tvorelė ties balkono durimis.
Higienos patalpos. Kiek sanitarinių mazgų ir vonios kambarių reikia, priklauso nuo šeimos narių skaičiaus ir jų gyvenimo grafiko. Jei visi kartu keliasi ir kartu išeina iš namų (į mokyklą, į darbą), tuomet reikėtų daugiau tualetų ir patalpų su dušu. Jeigu namo gyventojų dienos ritmas nesutampa – higienos patalpų gali būti mažiau, tačiau bent po vieną kiekviename aukšte.Patalpų orientacija
pagal pasaulio šalis. Gyvenamosioms patalpoms geriausiai tinka rytų, pietų ir vakarų pusės. Virtuvei palankios šiaurės, rytų kryptys. Pagalbinės patalpos ir sanitariniai mazgai dažniausiai projektuojami šiaurinėje pusėje. Turint konkretaus sklypo planą, kiekvieno namo projekto patalpas galima orientuoti geriausiomis kryptimis. Jeigu reikia, projekto planus verčiant veidrodiškai.
Stogo forma. Vieni savininkai yra tradicinės architektūros gerbėjai ir savo namą įsivaizuoja tik su dvišlaičiu stogu. Kitiems patinka modernesnė architektūra, jie renkasi lakoniškas formas plokščiais arba vienšlaičiais stogais. Namo planas ir jo išorė labai susiję, todėl, dėliojant patalpas pagal paskirtį, svarbu žinoti, kokio stiliaus jis bus.
Aukštų skaičius. Vienas ar keli aukštai? Didelės kvadratūros vienaaukštis namas užima daugiau vietos sklype. Jo statyba brangesnė negu tokio paties ploto dviejų aukštų namo (dvigubo ploto pamatai ir stogas), tačiau patogesnis ryšys su kiemu, nereikia laiptų (aktualu vyresnio amžiaus gyventojams ar žmonėms, turintiems negalią). Iki 100 m2 ploto namas turėtų būti vieno aukšto, taip sutaupoma erdvės laiptinės ir galbūt higienos patalpos antrame aukšte sąskaita. Kita vertus, jei sklypas labai siauras, mažas ar netipinės formos, vieno aukšto namas jame gali tiesiog netilpti.
Langų dydis ir tipas. Per langus į namą patenka šviesa, o pietinėje pusėje – ir šiluma. Drauge per langus, o ypač rėmo ir stiklo paketo sandūrą bei rėmo ir sienos sandūrą patiriami didžiausi šilumos nuostoliai. Atsižvelgiant į tai, projektuojant namo fasadus stengiamasi parinkti optimalius langų dydžius. Kiekvienu konkrečiu atveju yra kelios galimybės, iš kurių renkamasi. Net ir visai nedidelis langas – tai šilumos nuostoliai, tačiau sprendimas įsileisti šviesos net į mažą patalpą tikrai pasiteisina – nedideli langai puikiai tinka higienos patalpose, koridoriuose.
Jei norite įsirengti vitrininius langus, turite nepamiršti, kad grindyse prie jų montuojami įleidžiami konvektoriai yra brangesni nei įprasti radiatoriai. Galbūt verta pasirinkti kitą variantą: langus projektuoti taip, kad jie būtų 30 cm aukščiau grindų ir po jais montuoti įprastus radiatorius. Be to, vitrininiams langams, įrengtiems pietinėje pusėje, būtina numatyti apsaugą nuo saulės
Prieš imantis buto ar namo plano, galima pabandyti įsivaizduoti gyvenimą tame būste ir pagal kasdienes veiklas suplanuoti funkcines zonas. Jeigu užsakote individualų namo projektą, šiuos klausimus jums užduos architektas, o jei ieškote jau parengto projekto, paklauskite savęs patys:
Funkcinis patalpų suskirstymas yra labai svarbus projektavimo etapas, kuriame užsakovas savo viziją turi sudėlioti kuo smulkiau, tam, kad pats geriau suprastų, ko iš tikrųjų jam reikia, ir kad kuo geriau perteiktų savo norus architektui ar dizaineriui.
Gyvenamasis būstas yra ilgalaikė investicija, todėl verta sugaišti laiko renkantis inžinerinius sprendimus ir įrangą. Tai padės išvengti papildomų išlaidų tobulinant jau įrengtas sistemas.
Įsivaizduokite, kad jums patiko namo projektas ir jūs bandote būsimo gyvenimo scenarijų sudėlioti plane.
Vieno aukšto tradicinės architektūros namas, kurio bendrasis plotas 122,45 kv. m. Jame nėra garažo. Namas labiau primena butą su vienu miegamuoju ir gyvenamąja erdve – svetaine ir atskira virtuve. Toks būstas puikiai tiktų porai, kurios vaikai jau suaugo ir gyvena atskirai.
Iš namo plano matyti, kad jame nėra daug pagalbinių patalpų daiktams ir inžinerinei įrangai, tačiau dvišlaičio stogo konstrukcija leidžia vėdinimo įrangą, vandens šildytuvą ir kt. įrangą sutalpinti pastogėje.
Virtuvę perkėlus į svetainę, jos vietoje galima įrengti dar vieną kambarį. Tokiu atveju namą būtų galima pritaikyti ir vieną vaiką auginančiai šeimai arba įrengti darbo kambarį.
Vieno aukšto namas su mansarda, kurio bendrasis plotas 225,10 kv. m. Toks namas puikiai tinka 4–6 asmenų šeimai.
Svetainėje suprojektuotas dvipusis židinys, kurį galima kūrenti tiek iš vidaus, tiek iš lauko. Atvira lauko terasa ir svetainė vasarą gali būti naudojama kaip vientisa erdvė. Kitoje namo pusėje yra dengta terasa. Kai ji nenaudojama, uždarius terasos galus, ją galima paversti sandėliuku lauko inventoriui, automobilių padangoms, dviračiams ir kt. laikyti, nes garaže vietos numatyta tik automobiliams. Kitiems daiktams suprojektuotas sandėliukas šalia virtuvės, drabužinė, erdvus koridorius-laiptinė.
Pirmame aukšte yra virtuvė, valgomasis, svetainė bei darbo kambariai, o mansardoje – 3 miegamieji. Svetainės erdvė yra paaukštinta – iš mansardinio aukšto antresolės galima matyti, kas vyksta apačioje.
Numatytos trys higienos patalpos. Pirmame aukšte yra tualetas su praustuve, skirtas šeimos nariams ir svečiams. Mansardiniame aukšte prie miegamųjų suprojektuoti dar du vonios kambariai tėvams, o vaikams, gyvenantiems skirtinguose kambariuose, skirtas bendras dušo kambarys.
Namo centre įrengta laiptinė turi stoglangį, tad dirbtinio apšvietimo prireiks tik tamsiuoju paros metu.
Komentarai
Labai sunku, prieš įsirengiant naują gyvenamą vietą, iš anksto jau žinoti kur stovės indukcine kaitlente ar orkaitė ir dar visi kiti buitiniai prietaisai. Kadangi elektros pravedimas yra vienas pirmųjų darbų.
Mes neapsisprendziama ar geriau stogine antram automobiliui ar vis tik didelis garazas? Stogines estetiskiau atrodo. Nusiziurejome tokio tipo http://www.kiemoprojektai.lt/lt/kiemo-projektai/stogines.htm niekaip nesutariame su zmona. Man atrodo, jog garazas 2 automobiliams geriau, bet zmonos sako, jog visvien greiciausiai savo automobilio i ji nevarys