Šiaurės Korėjos raketų programos tempas ir pasiekta pažanga kelia nerimą tarptautinei bendruomenei. Liepą šios šalies lyderis Kim Jong Unas vadovavo dviem pirmiesiems sėkmingiems Pchenjano tarpžemyninių raketų bandymams.
Pirmasis bandymas – anot Kim Jong Uno, dovanėlės „šunsnukiams amerikiečiams“ – pademonstravo, kad Pchenjano turimos raketos potencialiai galėtų smogti Aliaskai. Praeitą savaitgalį paleista antroji raketa nuskriejo dar toliau; ji teoriškai galėtų pasiekti Jungtinių Valstijų Vakarų pakrantę, sako ekspertai.
Tarptautinio strateginių studijų instituto (IISS) ekspertas Michaelas Ellemanas, bendradarbiaujantis su autoritetingu analitiniu tinklalapiu „38 North“, sakė, kad raketos „grįžtamasis modulis“, nunešantis kovinę galvutę atgal į Žemės atmosferą, per antrąjį bandymą nesuveikė kaip planuota.
„Labiausiai tikėtina, kad jis subyrėjo, – nurodė M.Ellemanas. – Panašu, kad prieš visiškai subyrant nuo jo atitrūko kažkokie išoriniai sluoksniai, o galiausiai jis tikriausiai visiškai suiro.“
M.Ellemano išvados grindžiamos Japonijos šiaurinėje Hokaido saloje nufilmuotu vaizdo įrašu – jame matyti nakties danguje judantis objektas, suyrantis apie 4–10 km aukštyje.
Be tinkamos apsaugos į atmosferą grįžtanti raketos kovinė galvutė gali sudegti. Vis dėlto M.Ellemanas pripažino, kad Pchenjanas sparčiai mokosi iš savo klaidų ir kad Šiaurės Korėja jau ateinančiais metais gali pasigaminti visiškai veikiančių ICBM, nors tai priklausys nuo bandymų darbotvarkės.
Dienraštis „The Washington Post“ praeitą savaitę citavo amerikiečių pareigūnus, sakiusius, kad JAV Gynybos žvalgybos agentūra (DIA) dabar įsitikinusi, jog Šiaurės Korėjos ginkluotėje tarpžemyninių raketų gali atsirasti jau ateinančiais metais.
„Esu linkęs tikėti pastaruoju (DIA) vertinimu, kad iki šių metų pabaigos arba kažkuriuo metu ateinančiais metais jie jau turėtų turėti sistemą, kurią vadinu „pakankamai patikima“, – M.Ellemanas sakė žurnalistams per konferencinį pokalbį telefonu.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.