Kreipdamasis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją, Sh.Abe sakė, kad liko nedaug laiko veiksmams dėl Šiaurės Korėjos, kuri pastarosiomis savaitėmis įvykdė dar vieną branduolinį bandymą ir paleido virtinę raketų virš Japonijos ar netoli jos.
Kitą dieną po JAV prezidento Donaldo Trumpo pareikšto grasinimo „visiškai sunaikinti“ Šiaurės Korėją, jeigu ji atakuotų, Sh.Abe sakė: „Mes nuolat remiame Jungtinių Valstijų poziciją: kad svarstomos visos galimybės.“
Pasak Sh.Abe, pasaulis anksčiau dėjo dideles pastangas susitarti su Šiaurės Korėja, pradedant JAV paremtomis 1994 metų „Sutartomis gairėmis“ (Agreed Framework), kurios po dešimtmečio žlugo.
„Vėl ir vėl visi bandymai išspręsti problemas dialogu virto niekais. Kokios sėkmės tikėdamiesi dabar trečią kartą kartojame tą pačią nesėkmę? – sakė jis. – Reikia ne dialogo, o spaudimo.“
„Vėl ir vėl visi bandymai išspręsti problemas dialogu virto niekais. Kokios sėkmės tikėdamiesi dabar trečią kartą kartojame tą pačią nesėkmę? – sakė jis. – Reikia ne dialogo, o spaudimo.“
Sh.Abe išreiškė nerimą dėl Šiaurės Korėjos karinės pažangos. Jis pabrėžė, kad Pchenjano režimas artimiausiu laiku gali įgyti vandenilinių bombų ir tarpžemyninių balistinių raketų, kuriomis būtų galima smogti Jungtinėms Valstijoms.
Japonijos premjeras pareikalavo griežtai vykdyti JT sankcijas Kim Jong Uno režimui. Tarp naujausių priemonių – draudimas importuoti šios šalies tekstilės gaminius ir išduoti leidimus kviestiniams darbuotojams iš Šiaurės Korėjos.
Tačiau jau daug metų taikomos sankcijos darė tik ribotą poveikį Šiaurės Korėjai, kuri laikosi „Čučhės“ (juche, savarankiškumo) ideologijos ir ekonomiškai kliaujasi kaimynine Kinija.
Nerimas dėl karinio sprendimo
Pekinas vis labiau nusivilia Kim Jong Uno veiksmais, bet nuogąstauja dėl jo režimo žlugimo padarinių. Kinija ne kartą ragino pradėti dialogą, o šios šalies užsienio reikalų ministras Wang Yi antradienį ragino nutraukti „dabartinį vis gilėjantį užburtą ratą“.
Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas, reaguodamas į D.Trumpo karingą kalbą, paragino įgyvendinti sankcijas, bet taip pat siekti dialogo.
„Karinio sprendimo nėra, nes tai būtų katastrofa – ne vien Šiaurės Korėjai, bet ir Pietų Korėjai, visam pusiasaliui, Japonijai“, – žurnalistams sakė S.Lofvenas.
Tačiau Sh.Abe perspėjo, kad iškilo pavojus pasitikėjimui pasauliu ir kad tik Šiaurės Korėjai leidžiama taip nepaisyti Saugumo Tarybos.
„Šiaurės Korėja šaipydamasi bando atmesti pastangas dėl nusiginklavimo, kurias bėgant metams uoliai dėjome“, – sakė Sh.Abe, kuris yra ilgiausiai dirbantis Japonijos premjeras po Antrojo pasaulinio karo.
Sh.Abe išgarsėjo raginimais laikytis griežtos linijos Šiaurės Korėjos atžvilgiu dėl ankstesnio Japonijos civilių grobimo.
Jis taip pat spaudė išplėsti Japonijos gynybos pajėgų vaidmenį, nors JAV parašyta konstitucija draudžia šiai šaliai kada nors vėl kariauti.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.