„Brexit“ derybos dėl prekybos negalės prasidėti tol, kol Didžioji Britanija turės finansinių įsipareigojimų Europos Sąjungai, pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris.
J.-C. Junckeris sakė, kad dabartinė Londono pozicija panaši į situaciją, kai kažkas mėgina išeiti iš baro išgėręs su draugais alaus, bet už jį nesusimokėjęs.
Europos Komisijos vadovas kalbėjo kitą dieną po to, kai Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michel Barnier pareiškė, kad Londonas ir Briuselis pateko į „nerimą keliančią aklavietę“ dėl vadinamosios skyrybų sąskaitos. M.Barnier taip pat sakė, kad diskusijose su Londonu nepasiekta pakankamai pažangos, kad kitą savaitę į viršūnių susitikimą susirinksiantys Bendrijos lyderiai galėtų pradėti derybas dėl būsimų santykių su Jungtine Karalyste. „Britai, kaip ir mes, diena po dienos atranda vis naujų problemų. Dėl to šis procesas truks ilgiau nei manyta iš pradžių“, – sakė J.-C. Junckeris, sakydamas kalbą savo gimtojo Liuksemburgo universitete.
„Jei sėdima bare ir užsakomi 28 bokalai alaus, o tada staiga kažkas iš tavo kolegų išeina… tai neįmanoma, jie turi susimokėti, turi susimokėti“, – kalbėjo Europos Komisijos vadovas.
„Jei sėdima bare ir užsakomi 28 bokalai alaus, o tada staiga kažkas iš tavo kolegų išeina… tai neįmanoma, jie turi susimokėti, turi susimokėti“, – kalbėjo Europos Komisijos vadovas. „Ne neįmanomu būdu. Nesu nusiteikęs kerštauti, nemušu britų. Europiečiai turi būti dėkingi už daugelį dalykų, kuriuos Britanija davė Europai – per karą, po karo, prieš karą, visur ir visada“, – sakė jis.
„Tačiau dabar jie turi susimokėti“, – pridūrė J. – C. Junckeris.
Svarbiausias klausimas
Buvęs Liuksemburgo premjeras sakė, kad ginčas dėl 3 mln. Jungtinėse Karalystėje gyvenančių ES piliečių teisių yra „niekai“. „Netgi nesuprantu šitos problemos. Kodėl vadovaujantis sveiku protu, kuris, kaip žinia, nėra politinė kategorija, tiesiog nepasakyti, kad viskas liks taip, kaip yra?“ – klausė jis.
ES sako, jog Londono pageidaujamas derybas dėl būsimų prekybos ryšių bus galima pradėti tiks pasiekus reikšmingos pažangos trimis prioritetiniais klausimais: dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių ir Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.
ES šaltiniai sako, kad Britanijos įsipareigojimai Bendrijos biudžetui siekia apie 100 mlrd. eurų. Britanija laikosi pozicijos, kad jos įsipareigojimai sudaro maždaug penktadalį tos sumos. Kitą savaitę Briuselyje susitiksiantys Bendrijos lyderiai tikriausiai nuspręs, kad iki kito viršūnių susitikimo gruodį tikriausiai nebus padaryta pakankamai pažangos, tačiau blokas jau dabar turėtų pradėti vidaus pasirengimą deryboms dėl prekybos santykių.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.