(Vida Press nuotr.)

Išsiurbk kambarius, brangusis robote

Išsiurbk kambarius, brangusis robote

Kas nenorėtų kaskart po darbo grįžti į švarius namus arba šeštadienį, užuot valęs grindis, paskaityti vieną iš „IQ Life“ straipsnių? Lina Navickaitė ieško pagalbininko varginantiems buities darbams atlikti.

Pasižvalgius po bet kurią didesnę buitine technika prekiaujančią parduotuvę nekyla abejonių, kad dauguma mūsų tautiečių švara namuose rūpinasi patys ir nors kartą per savaitę čiumpa į rankas vieną iš tradicinių dulkių siurblių. Šiems prekybininkai yra paskyrę ištisas lentynas, o štai robotizuotus prietaisus, kurie bent iš dalies pavaduotų žmogų, galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.

Ir dabar prieš mane – vos penki dviejų garsių prekės ženklų egzemplioriai. Pigiausias robotas siurblys įkainotas 339 eurais, o už brangiausią tektų pakloti kone triskart daugiau.

„Siurbiantys prietaisai yra tik du, – dūrė pirštu į brangiausius „Samsung“ gaminius vieno didelio prekybos centro konsultantas. Pamatęs iš nuostabos tįstančius potencialių pirkėjų veidus pridūrė: – Šitie susiurbs ir dulkes, ir smulkias šiukšles, o kiti tik pasisukios po namus ir pašlavinės.“

Klausimo, ieškau tik šlavėjo ar siurblio, sulaukiu kone visose prekybos vietose. Paaiškėja, kad iki šiol kelerius metus rinkoje dominavusių gaminių patys pardavėjai nevadina siurbliais dėl pernelyg menkos galios. Tai viena priežasčių, kodėl nemažai daliai žmonių teko nusivilti brangiais, bet ne itin efektyviais pirkiniais. Žinoma, robotai siurbliai pagelbėdavo namuose apmažinti dulkių ir ypač keturkojų augintinių paliekamų plaukų kiekį, tačiau pagal galutinį rezultatą neprilygo tradiciniams siurbliams. Su šiais jau gali varžytis naujausios kartos atstovai, tačiau įvairių gamintojų pasiekimai gana skirtingi. Kaip ir kainos.

Šitie susiurbs ir dulkes, ir smulkias šiukšles, o kiti tik pasisukios po namus ir pašlavinės.

Amerikiečių bendrovė „iRobot“ visame pasaulyje garsėja robotais siurbliais, pelniusiais daugybę apdovanojimų. Vieną jų – 800 serijos „Roombą“ – gaunu pasiskolinti ir išbandyti savo namuose. Aprašyme skelbiama, kad siurblys turi „iAdapt“ navigacijos sistemą su patobulinta programine įranga ir jutikliais, kurie leidžia prietaisui apvažiuoti aplink bet kokio dydžio bei apstatymo namus ir išvalyti visas kambarių grindis daug kartų. „Roomba“ išties išvalė grindis, tačiau užduočiai atlikti prireikė gerokai daugiau laiko – išsiurbti visą 60 kv. m butą šiam robotui turėjo pakakti valandos, tačiau ir prabėgus pustrečios darbas nebuvo baigtas.

Labiausiai prietaisas glumino chaotišku riedėjimu po kambarius: vienose vietose užsibūdavo gana ilgai ir vis grįždavo į jau švarią teritoriją, kur nebuvo matyti nei dulkių, nei trupinių, o kitur taip ir neužsuko. Tiesa, jis sėkmingai išvalė kampus, nesusipainiojo tarp kitų įtaisų laidų, pagirtinai apvažiavo stalo ir kėdžių kojas, bet į daugumą kliūčių skambiai atsitrenkdavo ir kaskart neprognozuojamai keisdavo judėjimo kryptį.

„Šis siurblys turėtų dirbti bent kas antrą dieną, kad chaotiškai važinėdamas susiurbtų kuo daugiau nešvarumų“, – vėliau aiškino man vienos specializuotos parduotuvės konsultantė, tačiau mokėti 600 eurų už tokį „šlavėją“ ranka nekilo.

Naujausi „iRobot“ robotai siurbliai, pavyzdžiui, „Roomba 980“, daug geriau orientuojasi erdvėje, nes turi navigacijos sistemą, pažangesnius jutiklius, tad įrenginys geba „atpažinti“ baldus ir kitus valomoje erdvėje pasitaikančius daiktus ir sėkmingai juos apvažiuoja. Be to, jis galingesnis, užfiksuoja, kurias vietas jau išvalė ir kur dar turės nuriedėti. Bet kuri pažanga, žinia, kainuoja, šį sykį – 1000 eurų ar dar daugiau.

Regis, pats laikas pratintis prie naujos realybės, jog anksčiau ar vėliau teks bendrauti su visais buitiniais prietaisais. (Vida Press nuotr.)

Panašiai įkainotas ir naujausias „Samsung“ gaminys „POWERbot“, kurį galima apžiūrėti kone kiekvienoje didesnėje buitinių prietaisų parduotuvėje. Apžiūrėti, bet neišbandyti. Kaip ir 300 eurų pigesnis jo pirmtakas, šis robotas siurblys yra gerokai (net 60 kartų, kaip oficialiai skelbiama) galingesnis ir esą padės ne tik atsikratyti dulkių, bet ir purvo dėmių bei sunkiai išvalomų gyvūnų plaukų. Optinis jutiklis leis jam preciziškai apvažiuoti kliūtis ir net ant grindų besimėtančius daiktus. Galima pasirinkti vieną iš kelių valymo režimų, numatyti draudžiamas zonas, kur prietaisui geriau nelįsti. Robotas siurblys dirbs pagal sudarytą patalpų žemėlapį ir nustatys efektyviausią valymo maršrutą. Galingesnis įtaisas yra gerokai aukštesnis už konkurentus, todėl jis nepalįs po sofa ar komoda.

Išbandžiusieji šį siurblį gyrė už valymo kokybę, tačiau priekaištavo gamintojai dėl gana sudėtingo kai kurių dalių dizaino – kosminis laivas lengviau prisijungia prie kosminės stoties, nei išimamas ir atgal įstatomas dulkių konteineris. Be to, jau po metų intensyvaus naudojimo gali tekti keisti pagrindinį siurblio šepetėlį ir mokėti už jį papildomai.

Užsienio apžvalgose „Samsung“ robotus siurblius vis dar lenkia JAV bendrovė „Neato Robotics“. Nors korėjietiškai produkcijai pagal galią neprilygsta nė vienas konkurentas, įvertinus kainos ir funkcijų parametrus, neoficialiose varžybose laimi amerikiečiai. Ne pats naujausias „Neato Botvac D85“, Lietuvoje kainuojantis apie 600–650 eurų, geba sudaryti valomų patalpų žemėlapį, pastebėti kambariuose esančias kliūtis net tamsoje, jas saugiu atstumu apvažiuoti ir gana preciziškai susiurbti nešvarumus.

Kosminis laivas lengviau prisijungia prie kosminės stoties, nei išimamas ir atgal įstatomas dulkių konteineris.

Jis pristatomas kaip „ypač intelektualiai savarankiškas“ – aptikęs savo kelyje netikėtą kliūtį ir nesugebėjęs tos vietos išvalyti, prietaisas po kurio laiko patikrins, ar trukdžių nebeliko, ir tęs darbą. Jeigu šiam pristigs energijos, įsikrovęs robotas grįš būtent į tą vietą, kur nebaigė siurbti. Bene vienintelis rimtesnis D85 trūkumas – nikelio baterija, kurią rekomenduojama iškrauti iki galo (tuo, beje, rūpinasi pats įtaisas), bet po poros metų ją neišvengiamai teks keisti.

Ličio bateriją gavo naujausias „Neato“ gaminys „Botvac Connected“, kurį galima valdyti ir išmaniuoju telefonu arba planšete. Šis prietaisas ne vienoje šalyje išrinktas geriausiu 2016-ųjų siurbliu robotu, nors pelnė kritikos dėl pernelyg kibaus šepetėlio (beje, patentuotos technologijos), ant kurio ypač veliasi gyvūnų ir žmonių plaukai. Ką gi, norint idealios švaros, žmogui rankas vis dar teks prikišti.

Mintis, kad robotas siurblys man gali SMS pranešti apie iškilusius sunkumus tvarkant namus, iš pirmo žvilgsnio neatrodė viliojanti. Tačiau, regis, pats laikas pratintis prie naujos realybės, jog anksčiau ar vėliau teks bendrauti su visais buitiniais prietaisais.

Komentarai

  • Kuri namų šeimininkė nenorėtų tokio siurblio roboto. 🙂 Aš labai nemėgstu plauti grindų, todėl tokios švaros prekėsmano namuose labai laukiamos. 🙂 Puikus išradimas!

  • Liuks daiktas, grįžti namo švaru ir gražu … kas gali būti geriau ? :)) Man dar labai patinka golden švaros prekės namams, super nekenkiančios aplinkai. Mano namuose yra ir vaikų ir gyvūnų tad labai svarbu, kad valymo priemonės nebūtų kenksmingos.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų