Statybos – nešvarus reikalas: dulkių, pjuvenų ir visokių kitokių šiukšlių jų metu susidaro apsčiai. Žinoma, galima jas iššluoti, bet rezultatas bus paviršutiniškas. Arba iškviesti valymo įmonę, bet tai verta daryti statybos darbus visiškai pabaigus. Palaikyti švarą nebus sunku, po ranka turint statybinį siurblį ir aukšto slėgio plovimo įrangą. Juk ir vėliau reikės valyti namo fasadus, nuplauti įvažiavimo grindinį, tvorą, balkoną ar išvalyti lietaus vandens surinkimo sistemą.
Viena didžiausių klaidų, kurias daro vartotojai, norintys įsigyti statybinį siurblį, – vertina jį pagal buitiniams dulkių siurbliams taikomus kriterijus. Iš tiesų tai – visiškai skirtingų kategorijų gaminiai. Statybiniuose siurbliuose nėra HEPA filtrų ar kitų detalių, kurios būna įmontuotos buitiniuose siurbliuose, tačiau jie puikiausiai susiurbia stambias šiukšles, nutrupėjusius tinko gabaliukus, betono dulkes, pjuvenas ir visa tai, nuo ko buitinis siurblys tuoj pat užsikimštų. Tad ką reikia žinoti apie statybinius dulkių siurblius?
Mėgėjams ar profesionalams?
Visi siurbliai skirstomi į skirtus mėgėjams ir profesionalams. Pastaruosius verta įsigyti tiems, kurie iš statybų valgo duoną.
Galingesni, našesni ir daugiau galimybių turintys siurbliai neretam atrodo patraukliau, tačiau ir kainuoja kur kas daugiau. „Kokybiško mėgėjų linijos siurblio visiškai pakaks vartotojui, kuris įsigyja gaminį ne verslo, o buities darbams. Pastatyti namą, dirbti sodyboje, remontuoti butą – visa tai galima daryti su neprofesionalams skirtu įrenginiu. Pasirinkus patikimo gamintojo produktą, juo galima naudotis net daugiau nei dešimtmetį“, – sako „Bosch“ ir „Dremel“ elektrinių įrankių prekybos atstovas Ramūnas Zinkevičius.
Variklio galia – dar ne viskas
Statybiniai siurbliai turi dirbti greitai ir našiai. Jų užduotis – surinkti gana stambias, grubias statybines šiukšles, cemento dulkes, pjuvenas, smėlį. Šios šiukšlės sudaro maždaug 90 proc. statybos darbų atliekų.
Nors siurblių modeliai skiriasi savo variklių galia, vis dėlto labiausiai reikėtų žiūrėti ne į ją, o į traukos efektyvumą. „Turbūt nieko nenustebinsiu, jei pasakysiu, kad 4 kW galios bevardžio gamintojo siurblys siurbia gerokai prasčiau nei, pavyzdžiui, „Bosch“ 1,1 kW galios siurblys, nors pirmasis elektros sunaudoja beveik keturiskart daugiau“, – juokiasi R. Zinkevičius.
Be to, reikia nepamiršti, jog šiuolaikiški siurbliai gaminami taip, kad jų efektyvumas būtų kuo aukštesnis, energijos sąnaudos – kuo mažesnės. Ir tai daroma ne tik dėl Europos Sąjungos keliamų efektyvaus elektros energijos naudojimo reikalavimų – gamintojai tarpusavyje konkuruoja ir gaminių kokybe, ir tvarumu.
Gali siurbti ir drėgnas šiukšles
Statybiniai siurbliai dažniausiai turi drėgnų atliekų siurbimo funkciją. (Nereikėtų painioti su buitinių siurblių vandens filtrų atliekama funkcija ar su plaunamųjų siurblių funkcija.) Tai reiškia, kad toks siurblys gali įsiurbti drėgnas medžiagas, taip pat – nedidelę vandens balą.
Vis dėlto juo nerekomenduojama siurbti didelio vandens kiekio ir visiškai negalima siurbti nušlifuoto drėgno tinko drožlių – šios akimirksniu visiškai užkimš, tiesiog užklijuos filtrą. Tam reikia naudoti specialią glaisto šlifavimo mašiną, kuri surenka šias nuodrožas.
Tiesiogiai prijungiami ir įrankiai
Mėgėjams skirti siurbliai būna dvejopi: įprasti ir su įrankiais sujungiami siurbliai. Pastarieji turi integruotą elektros lizdą, į kurį jungiamas elektrinis įrankis, pavyzdžiui, oblius. Prie įrankio prijungiama siurblio žarna. Kai jungiamas įrankis, automatiškai įsijungia ir siurblys. Įrankį išjungus, siurblys nustoja veikti po poros sekundžių. Toks siurblys ne tik patogus (nereikia atskirai jungti įrankio ir siurblio), bet ir labai paprastai prižiūrimas – pakanka išplauti filtrą ir išvalyti susiurbtas šiukšles.
„Beveik visi elektriniai „Bosch“ įrankiai turi integruotą prijungimo prie siurblio angą, neretai – iš dviejų pusių: nenaudojama jungtis specialia svirtele uždaroma. Jei tokios integruotos jungties nėra, galima įsigyti papildomą specialų priedą, atliekantį sujungimo funkciją“, – pasakojo R. Zinkevičius. Ir čia pat priminė, kad įvairių gamintojų jungčių skersmenys ir tvirtinimo būdai gali būti skirtingi, tad geriausia, jei siurblys ir elektrinis įrankis yra iš tos pačios „šeimos“.
Į maišą ar į konteinerį?
Statybinius siurblius galima naudoti dvejopai: siurbti tiesiai į konteinerinę siurblio talpyklą arba į specialius vienkartinius maišus. Pastarasis būdas yra kiek brangesnis, bet patogesnis ir švaresnis.
Specialistai jį primygtinai rekomenduoja dėl kitos priežasties – siurbiant į maišus, rečiau užsikemša filtras ir nesusilpnėja trauka, taigi ir siurbimas yra efektyvesnis, ir gaminį galima ilgiau eksploatuoti. Tai ypač aktualu, jei siurblys naudojamas nuolatiniam darbui – profesionalams skirtų siurblių konteinerius reikėtų naudoti tik kritiniu atveju.
Filtro nupurtymo poreikis
Siurbiant statybines dulkes, filtras anksčiau ar vėliau ima kimštis ir siurbimo galia (įprastai vadinama trauka) susilpnėja. Tokiu atveju filtrą reikia nupurtyti, nukratyti nuo jo dulkes.
Ši funkcija aktyvinama skirtingai. Pavyzdžiui, vienuose „Bosch“ siurblių modeliuose vartotojas turi paspausti mygtuką, kad įrenginys filtrą nupurtytų, kituose (skirtuose profesionalams) – integruota automatinė filtro nukratymo funkcija, kai siurblys pats stebi siurbimo galios pokytį ir prireikus filtrą nupurto.
„Kadangi šiukšles rekomenduojama siurbti į maišus, reikia turėti galvoje, kad automatinio nukratymo funkcija būna efektyvi, kai atliekos sausos. Jei į maišą siurbiamos drėgnos šiukšlės, tai nuo jų sudrėksta ir pats maišas, o, įsijungus nukratymo funkcijai, jis suplyšta. Tad, siurbiant drėgnas atliekas, nukratymo funkciją reikia išjungti“, – pataria R. Zinkevičius.
Aukšto slėgio plovimo įranga
Aukštu slėgiu plaunantys įrenginiai – praktiški ir patogūs naudoti, kai reikia be vargo ir greitai išvalyti lietaus vandens surinkimo nuo stogo sistemą, nuplauti laiptus, terasos grindis, namo cokolį ar automobilį. Neretai geram rezultatui pasiekti pakanka vien tinkamo įrenginio ir vandens be papildomų ploviklių.
Aukšto slėgio plovyklos ne tik efektyviai veikia, bet ir taupo vandenį – prijungtos prie vandentiekio, naudojant viduje įmontuotą pompą, stipriai sukelia vandens slėgį ir išpurškia vandenį per antgalį. Pavyzdžiui, palyginti su paprasta laistymo žarna, vidutinio našumo „Bosch“ aukšto slėgio plovykla, skirta namų meistrui, per valandą sunaudoja iki 8–10 kartų mažiau vandens, o slėgis – 25 ar net daugiau kartų didesnis!
Svarbiausi parametrai
Pagrindiniai aukšto slėgio valymo įrenginio parametrai yra du: našumas (litrai per valandą) ir slėgis (barai).
Slėgis. Didesnis slėgis – tai didesnė plaunamoji jėga. Kuo didesnis slėgis, tuo labiau prikibusį, įsigėrusį purvą jis gali pašalinti. Tačiau reikia stebėti, kad slėgis nebūtų per didelis – per dideliu slėgiu automobilį galite ne nuplauti, o paruošti perdažymui, nuskusdami dažų sluoksnį. Optimalus buitiniam naudojimui pritaikytų plovyklų slėgis svyruoja nuo 100 iki 160 barų, skirtų profesionalams – nuo 130 iki 200 barų, kartais net ir dar daugiau.
Vandens siurblio našumas. „Kuo didesnis našumas, tuo greičiau ir lengviau pašalinami nešvarumai nuo plaunamo paviršiaus, – sako R. Zinkevičius. – Štai paprasčiausių mėgėjams skirtų „Bosch“ plovyklų našumas 330 l/val., o galingiausių, skirtų profesionalams – 800 l/val.“.
Našesni, bet turi mažiau priedų
Mėgėjams, namų meistrams skirtos paprastos aukšto slėgio plovyklos pakanka, jeigu ji naudojama nedažnai (maždaug iki 100 valandų per metus, arba 2 valandas per savaitę) ir neilgai (be sustojimo ne ilgiau nei 30 minučių). Tokiu įrenginiu galima nuplauti dviratį, automobilį, lauko baldus, nedidelę terasą, laiptus ar tvorelę. Didesnio našumo ir aukštesnio slėgio mėgėjų klasės įrenginio reikės, jeigu juo bus valomas didelio ploto kiemo grindinys, lietaus vandens surinkimo sistema, nuotekų vamzdynas.
Jei įrenginį planuojama naudoti dar intensyviau, o darbai bus atliekami dažnai, truks ilgai ir bus sudėtingi – pavyzdžiui, plaunamos tepalų dėmės ar šalinamas dažų sluoksnis, valomi fasadai, rekomenduojama rinktis profesionalams skirtą įrenginį. Toks įrenginys, net pačios paprasčiausios komplektacijos, kur kas labiau pritaikytas intensyviam naudojimui nei mėgėjų klasės plovykla.
Be to, profesionalų įrenginiai turi ir daugiau skirtumų, lyginant juos su skirtais namų meistrams: antgalių tvirtinimas (dažniausiai tai užsukamos metalinės jungtys, o ne užfiksuojamos plastikinės, kaip mėgėjams skirtuose), žarnų medžiaga (guminės, o ne plastikinės), antgalių skaičius (kadangi atlieka didelio purvo pagrindinio plovimo darbą, jam nereikia daug skirtingų antgalių) ir kt.
Mechaninis valymas būtinas
Visiems aukšto slėgio įrenginiams tiekiamas vanduo būtinai turi būti išvalomas – pašalinamos fizinės priemaišos.
„Kad ir koks geras ar švarus jums atrodo vanduo, priemaišų gali būti pačioje vandentiekio sistemoje: vamzdžiuose ar laistymo žarnoje. Todėl būtinas stambus mechaninio valymo filtras, kuris apsaugotų nuo rūdžių, nuosėdų ir kitų fizinių priemaišų, užkemšančių įrenginį. Naudojant filtruotą vandenį, aukšto slėgio valykla veiks ilgiau ir nepraras efektyvumo“, – aiškina pašnekovas.
Jungti prie vandentiekio – geriau
Aukšto slėgio plovimo įrenginį geriau prijungti prie vandens tiekimo sistemos. Taip užtikrinamas stabilus tiekiamo vandens srautas.
Specialistai sako, kad tikrai galima naudoti ir talpykloje esantį vandenį, tik reikia žinoti keletą niuansų. Tokia talpykla turėtų būti aukščiau plovimo įrenginio, kad, įrenginį įjungus, susidarytų savaiminis vandens slėgis. Po kurio laiko įrenginys pats ims siurbti vandenį iš talpyklos. Žinoma, reikia stebėti, kad vanduo talpykloje nepasibaigtų – nors, nebegaudamos vandens, kokybiškos aukšto slėgio plovyklos automatiškai išsijungia, toks „sausas“ veikimas joms ne į naudą.
Na, ir svarbiausia – naudodamas vandenį iš talpyklos, aukšto slėgio plovimo įrenginys veikia ne visu pajėgumu, todėl jo plovimo efektyvumas mažėja, kartais – net iki 50 procentų.
Antgaliai – pagal funkciją
Išpurškiamo vandens slėgio reguliavimas paprastai įdiegtas profesionalams skirtose plovyklose. O buitiniam vartotojui tokio reguliavimo nereikia – visi namų vartotojams skirti įrenginiai veikia vienu optimalu slėgiu, pakanka pasirinkti tinkamą antgalį ir protingą atstumą nuo plaunamo paviršiaus. Pavyzdžiui, automobilį rekomenduojama plauti ne didesniu nei 100 barų slėgiu (įrenginio našumas turėtų būti iki 400 l/val.).
Buitiniam naudojimui skirtų „Bosch“ plovyklų antgalių, atsižvelgiant į paskirtį, yra daugybė: su šepečiais, lenkti (pavydžiui, 90° kampu lenktas antgalis labai patogus, kai reikia nuplauti automobilio dugną), terasiniai, sukamieji, kanalizacijai plauti ir kt.
Valikliai. Kodėl gi ne?
Nors aukšto slėgio įrenginiai pakankamai gerai nuplauna paviršius vien vandeniu, kartais reikia papildomai panaudoti ir cheminius valiklius. Tokių valiklių įsigyti galima ir iš aukšto slėgio plovimo įrangos gamintojų. Šios priemonės pilamos į specialias talpyklas (jos gali būti kartu su antgaliu, integruotos į patį įrenginį) – bet kuriuo atveju valymo priemonė į išpurškiamą srautą patenka iš šios talpyklos.
Priežiūra labai paprasta
Kaip ir visus įrenginius, taip ir aukšto slėgio valyklas reikia tinkamai prižiūrėti. Tai visai paprasta – svarbiausia yra užtikrinti, kad neperdžiūtų ir nesutrūkinėtų guminės dalys bei tarpinės. Dėl šios priežasties jokiu būdu negalima palikti žiemai įrenginio su vandeniu nešildomoje patalpoje – suledėjęs vanduo pažeis gumas. Beje, vasarą paliktas vanduo įrenginiui nė kiek nekenkia – jis netgi saugo gumas nuo perdžiūvimo. Tačiau jei plovykla bus nenaudojama ilgesnį laiką, ją verta sutepti.
Nerekomenduojama įrenginio laikyti įjungto ilgiau nei 5 minutes, jeigu jis tuo metu nenaudojamas.
Negalima įrenginio jungti, jeigu jis neprijungtas prie vandens tiekimo. Taip pat būtina užtikrinti, kad į valymo įrenginio sistemą nepatektų oro (nesusidarytų oro kamščiai).
Patartina gamintojų garantiniuose centruose periodiškai atlikti profilaktiką.