Išgirdus šį vardą ne kartą teko patikslinti, jog į mano kelionės žemėlapį vis dėlto buvo patekusi ne Prancūzijos parfumerijos meka Grasas, o Austrijos didmiestis su giliai praeityje įsišaknijusia istorija. Štirijos žemės sostinės galybę pirmiausia pajunti vaikščiodamas senuoju grindiniu, kur miesto paslaptis ausylam turistui šnibžda akmeninės trinkelės.
Senovinius reliktus Graco mozaikoje atpažinti nėra lengva, nes dabar jo urbanistinę visumą formuoja su istoriniais motyvais persipinantys modernūs XXI a. elementai. Taigi Gracas – miestas su charakteriu, kuriam būdingas kintantis įvaizdis, prisitaikantis prie kasdienio gyventojų ritmo.
Didžiausia Graco įžymybė – ant Šlosbergo kalno stūksanti mūrinė pilis, kuri prakalbinta galėtų pasakoti istorijų apie miestą nuo pat jo atsiradimo pradžios. Viduramžiška pilis buvo pastatyta XI–XII a., tačiau jos didybę palaužti pavyko laiko išbandymams, ypač griaunančiam Napoleono armijos siautėjimui XIX a. pirmojoje pusėje. Taigi iki šių dienų iš tvirtovės teliko žymusis XVI a. laikrodžio bokštas, dar vadinamas miesto simboliu, ir didžioji varpinė.
Slovėnų įkurtame Grace ilgą laiką viešpatavo žymioji Habsburgų dinastija, kurios dėka jis klestėjo. Vienas reikšmingiausių Austrijos renesanso palikimų – prašmatnūs Landhaus rūmai, atliekantys istorinį valdžios būstinės vaidmenį.
Šį pastatą, kuriame posėdžiauja Štirijos parlamentas, galima išskirti kaip vieną ryškiausių istorinių intarpų šiuolaikinio miesto panoramoje. Joje – dar keletas autentiškų architektūros paminklų, menančių svarbiausius Graco gyvavimo etapus: tai vėlyvosios gotikos šedevru vadinama Šv. Egidijaus katedra, Šv. Pauliaus vardu pakrikštyti miesto vartai ir, žinoma, Rotušė.
Prie Mūro upės įsikūręs Gracas 2003 m. buvo paskelbtas Europos kultūros sostine. Pelnytai. Pirmiausia, tai – universitetų miestas: šešių pagrindinių aukštųjų mokyklų studentų skaičius viršija 40 tūkst. Graco senamiestis, kaip ir Vilniaus, priklauso UNESCO pasauliniam kultūros paveldui.
Žvelgiant nuo Šlosbergo kalno, didinga miesto panorama išties primena Lietuvos sostinę – tankus raudonų stogų ir tartum upių meandros vingiuojančių siaurų gatvelių tinklas su modernių pastatų intarpais. Vis dėlto Graco dangaus neraižo tokia gausybė smailių bažnyčių bokštų, kaip Vilniuje, bet akį maloniai džiugina ir žaluma, dailiai užbaigianti jaukaus senamiesčio paveikslą.
Grace nuolatos generuojamos naujos kultūros idėjos. Čia apstu renginių, inovatyvaus dizaino ir architektūros apraiškų, įvairių meno ekspozicijų: pradedant įspūdinga viduramžių ginklų kolekcija ir baigiant šiuolaikine fotografija.
Miesto pažiba – šiuolaikinio meno centras ir muziejus „Kunsthaus“. Dėl savo aptakių futuristinių formų gyventojų jis pravardžiuojamas ateiviu. Aplink muziejų besiraizgančiose gatvėse įsikūrusios prabangios mados parduotuvės, įvairūs restoranai, jaukios ledainės, kur galima susipažinti su austrų kulinariniais pasiūlymais.