Leono Garbačausko fotografija

Inovatyvūs žaidimai darbo erdvės interjere

Inovatyvūs žaidimai darbo erdvės interjere

Sūpynės, žaidimų stalai, bokso kriaušės ir žalia veja – tai ne pramogų parko, o IT įmonės „Helis“ biuro interjero akcentai. „Lava studio“ architektai Goda Račkauskaitė ir Mindaugas Leknickas šį biurą pavertė žaisminga erdve, kurioje gera ne tik dirbti, bet ir ilsėtis.

 Architektai šį projektą pradėjo įgyvendinti dar tada, kai Kauno centre esantis verslo centras „Arka“ buvo nebaigtas statyti, todėl projektavimas prasidėjo naudojant tik brėžinį. „Lava studio“ komanda kūrė ir ankstesnį „Helis“ biurą, todėl užsakovo reikalavimai jai buvo žinomi. „Svarbiausia, kad būtų modernu, patrauklu, tiktų ne tik darbui, bet ir produktyviam poilsiui, aplinka turėtų būti neformali“, – svarbiausias gaires brėžia M. Leknickas.

Architektų darbas nebuvo vien tik interjero kūrimas, reikėjo pagalvoti ir apie biurų saugumui keliamus priešgaisrinės saugos ir kitus inžinerinius reikalavimus.

Projektuojant biurą sukurta atvira erdvė, kuri padalyta į mažesnes zonas, siekiant suvaldyti triukšmą, darbuotojus skirstyti pagal atliekamas užduotis, įrengti neformalaus bendravimo erdves. Siekiant išlaikyti atskirų erdvių vientisumą ir sukurti darnią atmosferą, panaudotos stiklinės pertvaros.

Nauja – tai pamiršta sena

Šiuolaikiniuose biuruose Lietuvoje vis dar reti pasitarimų boksai – populiariau tokias erdves įrengti šalia sienos, sukuriant nišas. „Helis“ biure jie primena jūrinius konteinerius ir turi inovatyvią sistemą, informuojančią, kai yra užimti.

Leono Garbačausko fotografija

„Įrengta pasitarimų boksų užimtumo informacinė RGB LED sistema. Žmogus būdamas bet kurioje vietoje mato, kuris iš boksų yra užimtas. Tai indikuoja LED juostos spalva. Pavyzdžiui, jeigu kambarys užimtas, ji šviečia baltai, jeigu laisvas – kita spalva. Kitaip tariant, žmogus net nepriėjęs mato, ar šis laisvas, ar užimtas. Atsilaisvinus kambariui, sistema sugrįžta į pradinę padėtį. Visa tai reguliuoja ten įdiegti judesio ir būvio jutikliai“, – apie „Helis“ biure įrengtą modernią informavimo sistemą pasakoja architektas M. Leknickas.

Ne mažiau svarbus ir apšvietimas, todėl skirtingoms erdvėms buvo parinkti skirtingi šviesos šaltiniai. Darbo vietose naudojamas šviestuvai su prizminiais stiklais. Šviesą jie skleidžia netiesiogiai, todėl neakina, o paviršiai neblizga. Apšvietimo pasirinkimą lėmė pageidauta atmosfera. Pavyzdžiui, hole architektai norėjo sukurti jaukesnę atmosferą, todėl naudojo silpnus dekoratyvinius cilindrus, poilsio zonose – didelius akustinio veltinio šviestuvus.

Jaukumo biurui suteikia ir paviršių dangos. Akį traukia dirbtinė veja, tačiau, kaip prisimena M. Leknickas, ją tiesti buvo sudėtingesnė užduotis, nei atrodė. „Šis biuras yra modernus, naujos statybos – pagal įvairius teisės aktus reglamentuoti priešgaisrinės saugos reikalavimai, tad turėjome atsižvelgti į medžiagų degumą, o Lietuvoje niekas negalėjo pasiūlyti tai atitinkančios dirbtinės vejos. Teko nemažai padirbėti, ir jos radome užsienyje“, – pasakojo M. Leknickas. Pasak jo, visai nedaug trūko, kad ši idėja liktų neįgyvendinta.

Biuro lubas architektai nusprendė palikti atviras, kad matytųsi visas inžinerinis sluoksnis. M. Leknickas sako, kad tokios jos tik papildo interjerą. „Pirmiausia tokį sprendimą lėmė aukštis, nes lubos gana žemos. Jos turi du privalumus – labai tiko stilistiškai, be to, išlošėme erdvumo bei aukščio. Iš esmės interjeras išliko panašus, bet vizualiai – visai kitas jausmas“, – argumentuoja architektas.

Vienas labiausiai šį biurą išskiriančių elementų – stiklo plytų pertvara. „Ji puikiai atskiria erdvę, išlieja vaizdą. Stiklas praleidžia šviesą ir sukuria švytėjimo efektą. Teko nemažai konsultuotis su gamintojais ir jų atstovais Lietuvoje, nes stiklo pertvaros svoris didelis“, – pasakoja architektas. Buvo nuspręsta plytas klijuoti vertikaliai, priešingai nei įprasta. M. Leknicko nuomone, stiklo plytos Lietuvoje nepelnytai pamirštos arba asocijuojasi tik su senais stiklo blokeliais baseinuose.

Džiaugsmas apima vos įžengus pro duris

Pramogų zona moderniuose biuruose užima vis svarbesnę vietą. Galbūt tai turėjo įtakos architektų sprendimui pasirinkti šią zoną kaip vieną iš reprezentacinių erdvių. „Ji yra ties pagrindiniu įėjimu. Šiandien tokios zonos gyvybiškai būtinos biurui ir puikiausiai gali būti pirmame plane. Tai savotiškas biuro veidas, žinutė ateinančiam žmogui, būsimam darbuotojui, klientui“, – kalba M. Leknickas.

Laisvalaikio erdvėje darbuotojams įrengtos žaidimų konsolės, stovi stalo futbolo stalas, kabo odinė bokso kriaušė. Sienos dengtos dirbtine vertikalių sodų panelių danga, o joje įkomponuotas įmonės „Helis“ darbuotojų sukurtas retro žaidimų aparatas.

Leono Garbačausko fotografija

Šiuolaikiniai biurai nebėra pastovūs – jie plečiasi, darbuotojai keičiasi. Atsižvelgdami į tai architektai pasirinko modulinę sofą, kuri gali būti performuota – lengvai išardoma ir sudedama iš naujo.

Spalvingame IT įmonės „Helis“ biure griaunamas vis dar stiprus įvaizdis, kad darbo ir pramogų zonos neturi nieko bendro. Pagrindiniame pasitarimų kambaryje darbuotojai vietoj kėdžių gali rinktis sūpynes, o darbo stalas primena teniso stalą. Pasak architekto, tai kuria smagesnę atmosferą.

Nors dažniausiai architektai gali išskirti, koks akcentas interjere ryškiausias, M. Leknickas sako, kad to padaryti šįkart beveik neįmanoma. „Sunku išskirti ką nors viena, nes tai – visuma, tie visi dalykai ir kuria efektą. Kiekvienas atskirai tokio jausmo gali ir neperteikti“, – apibendrina architektas.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų