Cokolis – pastato dalis, kurią bene labiausiai neigiamai veikia orų sąlygos: drėgmė, krituliai (lietus, sniegas) ir šaltis. Taigi norint, kad cokolis ilgai išliktų patvarus ir atliktų savo funkciją, jo įrengimui būtina skirti reikiamą dėmesį.
Kadangi cokolis ribojasi su žeme, jis yra labiau veikiamas drėgmės, kenčia ne tik nuo kritulių, bet ir nuo grunto vandens. O kai jį dar užstoja kiti pastatai, konstrukcijos ar želdiniai, jis džiūva žymiai lėčiau, drėgmė, ypač kartu su šalčiu, jį veikia stipriau.
Nuolat drėkstančios ir šalčio veikiamos cokolio sienos gali sutrūkinėti. Dėl šių priežasčių pirmuose aukštuose lengvai įsiveisia pelėsis, apninka dumbliai, kerpės. Nepatraukliai atrodantis cokolis ne tik gadina viso namo išvaizdą. Kyla grėsmė grybeliu užkrėsti ir kitas pastato konstrukcijas.
Kai sienos jau pažeistos drėgmės ir pelėsio, sunku ir brangu panaikinti pasekmes. Todėl cokolio įrengimo darbus būtina atlikti laikantis visų rekomendacijų, darbo kultūrai skiriant deramą dėmesį. Be abejonės, svarbu ne tik išvengti broko, bet ir naudoti tinkamas medžiagas. Renkantis medžiagas cokoliui įrengti (šiltinti, klijuoti, armuoti ir tinkuoti, apsaugoti nuo drėgmės), nebereikia pirkti kelių produktų. Kompanija „Knauf“ siūlo visas cokoliui įrengti būtinas savybes turintį mišinį „Knauf Sockel-SM Pro“. Jį naudojant, darbas trunka iki kelių kartų trumpiau nei dirbant su įprastomis medžiagomis. Dirbama ir ekonomiškiau, nes, perkant skirtingas medžiagas, dėl nevienodos išeigos likutį tenka išmesti. Vienas didžiausių produkto privalumų – integruota apsauga nuo drėgmės ir druskų. Cokolines izoliacines plokštes, naudojant „Knauf Sockel-SM Pro“, galima klijuoti tiesiogiai ant pamatų konstrukcinės hidroizoliacijos sluoksnio, net ir bituminės.
Be to, „Knauf“ užtikrina, kad panaudotos tinkamos medžiagos kokybę išlaikys ilgai – nevargins drėgmės sukelti pažeidimai, atšokęs tinkas ar nusilupęs dažų sluoksnis.
Taisyklingai būtina įrengti ir namo fasadinę dalį. Pastaroji irgi „suserga“ pažaliavimu, papilkėjimu nuo dulkių, atsiranda įtrūkių. Tai – drėgmės, temperatūrų svyravimo, saulės ultravioletinių spindulių bei kitokių aplinkybių poveikis.
Fasado šiltinamosios ir apdailos medžiagos turi užtikrinti, kad kokybė ir estetinis vaizdas išliktų kuo ilgiau nepakitęs. Išorės apdailos medžiagos turi būti tinkamos konkrečiai aplinkai ir atsparios pastatą veikiančioms aplinkos sąlygoms. Vienas matomiausių fasado pažeidimų – žalios dumblių, pelėsių ar kitų mikroorganizmų paliktos dėmės. Lietus ir sniegas, pro atvirus langus ar orlaides iš patalpų kylantis drėgnas oras, sodrų šešėlį metanti gausi augalija, netoliese esantys vandens telkiniai – šie ir kiti drėgmės šaltiniai bei įvairūs džiūti trukdantys veiksniai sukuria nepageidaujamiems mikroorganizmams daugintis labai palankias sąlygas.
Terpė mikroorganizmams veistis atsiranda tuomet, kai fasadui naudojamos medžiagos sukuria neutralią pH aplinką. Dėl šios priežasties nerekomenduojama fasado apdailai naudoti akrilinio tinko, nors pastarasis yra populiarus dėl nedidelės kainos. Kad fasadai nepažaliuotų, į fasadinius dekoratyvius tinkus, dažus įmaišoma biocidų – mikroorganizmus naikinančių medžiagų. Vis dėlto tai nėra geriausia išeitis, nes biocidai yra kenksmingi aplinkai, jų poveikis bėgant laikui silpnėja ir po kelerių metų fasadą tenka atnaujinti.
Kiek labiau nešvarumams ir grybeliams atsparūs mineraliniai teršalus atstumiantys tinkai, taip pat silikoniniai tinkai bei dažai, pasižymintys saviploviu efektu – lietus nešvarumus nuo jų paviršiaus tiesiog nuplauna. Vis dėlto norint, kad fasadas atrodytų it naujas, jį reikia periodiškai nuplauti ir perdažyti.
Siekiant norimo rezultato – kad fasado išvaizda kuo ilgiau išliktų patraukli, specialistai rekomenduoja rinktis Lietuvos klimato ypatybėms pritaikytas fasadų apdailos sistemas.
Viena tokių yra „Knauf MineralAktiv“ – inovatyvus sprendimas norintiems turėti švarias ir nepažaliavusias išorės sienas. Mineraliniu pagrindu sukurtų „Knauf MineralAktiv“ tinkų ir dažų sudėtyje nėra kenksmingų cheminių medžiagų – biocidų, plastifikatorių, tirpiklių, tačiau šie produktai puikiai saugo fasadus nuo dumblių ir grybelių.
Taip yra dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, „Knauf MineralAktiv“ turi drėgmės reguliavimo sistemą „Aqua-Reverse“. Tai reiškia, kad šios sistemos tinkai ir dažai užtikrina kontroliuojamą drėgmės sugertį (neleidžia jai užsilaikyti ant paviršiaus) ir greitą jos pašalinimą. Taigi fasadas mikliai išdžiūsta ir yra atsparus lietui.
Antra, fasadų džiūvimą pagreitina ir „Knauf MineralAktiv“ dažuose esantys pigmentai, reaguojantys į infraraudonuosius spindulius. Dienos šviesą šie pigmentai paverčia šiluma, todėl padidėja fasado paviršiaus temperatūra, taigi ir džiūva jis greičiau. Ši ypatybė šešėlyje esančioms ar vėsesnėms fasado dalims ypač aktuali rytais, kai susidaro rasa, ir vakarais.
Trečia, „Knauf MineralAktiv“ produktų sudėtyje esantis mineralinis rišiklis užtikrina šarminę terpę. Tokia aplinka nepalanki mikroorganizmams. Kartu su drėgmės reguliavimo sistema „Knauf MineralAktiv“ šarmingumas tampa natūralia kliūtimi, neleidžiančia veistis grybeliams, kerpėms, dumbliams ir samanoms.
„Knauf MineralAktiv“ sistemą sudaro dekoratyvusis tinkas „MineralAktiv Scheibenputz“ ir dažai „MineralAktiv Fassadenfarbe“. Naudojantys šią sistemą namų šeimininkai galės būti ramūs dėl ilgalaikės fasadų apsaugos nuo mikroorganizmų, nesukti galvos dėl kenksmingo aplinkos poveikio, o tiesiog džiaugtis gražiu savo būstu.