Prieš statant terasą reikėtų ne tik nuspręsti, kurioje namo pusėje ją statysite, kokio ji bus dydžio bei formos, ar norite įrengti tik terasą, ar norėsite ją pridengti stogeliu ir paversti vasariniu kambariu. Pakankamai svarbus ir kartais nelengvas sprendimas – kokias lentas pasirinkti terasai. Žinoma, kad ir ką pasirinktume, dažniausiai norime optimaliausio kainos ir kokybės santykio, tačiau natūralu ir tai, jog kiekvienas, planuojantis terasą, turi ir asmeninių poreikių, yra priverstas atsižvelgti į namo, kiemo planavimą, apželdinimą ir kitas sąlygas.
Žinoma, gražios, malonios liesti lentos svarbu, tačiau būtina įvertinti ir jų atsparumą, ilgaamžiškumą, taip pat – jų gamybos poveikį aplinkai. Tikėtis, kad ilgai džiaugsitės terasa, pastatyta iš specialiai tam nepritaikytos medienos ar kitų medžiagų, neverta.
Pasak UAB „Sitoma“ vadovo Tomo Žiburkaus, Lietuvoje dažniausiai pasirenkamos natūralios medienos terasos. „Pirmas kriterijus, pagal kurį žmonės renkasi statybines medžiagas terasoms, vis dėlto yra atsparumas ir ilgaamžiškumas“, – sakė jis. Nors pasaulyje vis daugiau vartotojų kreipia dėmesį ir į aplinkosauginius kriterijus, Lietuvoje, pasak T. Žibursko, tai dar nėra populiaru. „Mūsų vartotojai kol kas nesusimąsto apie tai, kad ilgai augančių medžių rūšis ekologiniu požiūriu būtų naudingiau pakeisti kuo nors, ką kertant ir naudojant statyboms daromas mažesnis poveikis aplinkai“, – pastebėjo UAB „Sitoma“ vadovas.
Dažniausiai terasoms statyti naudojamos arba tam tikros specialiai paruoštos medienos rūšys, arba medžio-plastiko kompozito lentos.
Jei nuspręsite įsirengti medinę terasą, nepamirškite, kad mediena turi būti specialiai apdorota ir išsiaiškinkite, kokiai atsparumo klasei ji priskiriama. Nuo atsparumo klasės priklausys, ar ilgai terasa jums tarnaus, ar atsilaikys prieš kenksmingus aplinkos veiksnius, tokius kaip puvinys, grybeliai, drėgmė, saulė. Pagal EN 113 standartą mediena skirstoma į penkias atsparumo klases:
1 atsparumo klasė – labai atspari. Jai priklauso tokios egzotinės medienos rūšys kaip tikas, balau, iroko.
2 atsparumo klasė – atspari. Šiai klasei priskiriamas europinis ąžuolas, merbau, kedras, raudonmedis.
3 atsparumo klasė – iš dalies atspari. Joje – Duglaso kėnis, raudonmedis, Sibiro maumedis.
4 atsparumo klasė – mažai atspari. Šiai klasei priskiriama europinė eglė, spindulinė ir pietinė pušis.
5 atsparumo klasė – neatspari. Šiai klasei priklauso tokie medžiai kaip uosis, beržas ar alksnis.
Tiesa, rinkdamiesi medžiagas terasos statybai atkreipkite dėmesį ir į tai, kad skirtingai apdorotos medienos rūšys gali pakilti į aukštesnę atsparumo klasę. Pavyzdžiui, penktai atsparumo klasei priklausanti mediena, tinkamai termiškai apdorota, savo savybėmis gali prilygti egzotinėms medžių rūšims, tačiau kainuos mažiau. Termiškai apdorotos medienos (kitaip dar vadinamos termomediena) tankis pakinta, todėl pagerėja jos ilgaamžiškumas ir stabilumas, ji tampa labiau apsaugota nuo paviršinio pelėsio bei grybų.
Šiuo metu Lietuvoje jau galima įsigyti ir termiškai apdorotų bambukinių terasų lentų, kurios gali būti priskiriamos pirmai atsparumo klasei, t. y. prilygti tokioms egzotinėms medžių rūšims kaip tikas ar balau. UAB „Sitoma“ vadovas T. Žiburskas teigia, kad, nors termiškai apdorotas bambukas ir nėra labai pigus, tačiau jį renkasi žmonės, kuriems svarbus ne tik terasos ilgaamžiškumas, bet ir medžiagos ekologiškumas. „Bambukas pasižymi itin greitu augimu, todėl statybinių medžiagų gamybai iškirsti bambukai nedaro neigiamo poveikio aplinkai – juos kaip mat pakeičia nauji augalai“, – pasakojo pašnekovas.
Rinkdamiesi medieną terasai, žmonės daug dėmesio skiria ir jos spalvai – derina prie namo spalvos, aplinkos kolorito, asmeninių estetinių poreikių. Tačiau, pasak T. Žibursko, jei būsimos terasos šeimininkai nėra nusiteikę tinkamai terasos priežiūrai, labai jaudintis dėl lentų spalvos taip pat neverta – vis tiek po kurio laiko neprižiūrimos terasos mediena taps pilka. „Terasoms labiausiai kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, sniegas. Beje, lietus terasinei medienai turi kur kas mažiau įtakos, nei manoma. Jei medinė terasa nebus reguliariai prižiūrima, valoma, alyvuojama, ji vis tiek anksčiau ar vėliau praras spalvą, papilkės“, – sakė UAB „Sitoma“ vadovas. Pasak specialisto, terasą gana nuvalyti ir alyvuoti kartą per metus, geriausia sezono pradžioje, t. y. pavasarį.
Medinėms terasoms taip pat kenkia ilgalaikis kontaktas su žeme, augalais, jų nukritusiomis dalimis. Jeigu tarp terasos lentų ar konstrukcijų ilgą laiką kaupsis nukritę rudeniniai lapai, spygliai, smulkios šakelės, žemės, net ir kokybiškiausia mediena anksčiau ar vėliau bus pažeista ir ims pūti.
Ilgaamžėms ir patvarioms terasoms statyti naudojama ne tik mediena, bet ir medžio-plastiko kompozito lentos, kartais vadinamos sutrumpintu anglišku pavadinimu WPC (ang. wood-plastic composite). Pastarosios gaminamos iš natūralaus medžio pluošto ir polimero mišinio.
UAB „Ingro“ direktoriaus Rolando Zakarausko teigimu, medžio-plastiko kompozito lentos yra sukurtos tam, kad pakeistų egzotinę medieną ir sumažintų miškų kirtimą. „Tiek medžio-plastiko kompozito terasinių lentų kaina, tiek atsparumo klasė yra panaši į egzotinių medžių rūšių, tačiau naudojant dirbtinės medžiagos gaminius, apsaugomi miškai,“ – sakė jis. Vis dėlto Lietuvoje šis variantas pasirenkamas dažniausiai dėl visai kitų priežasčių.
Pirmiausia kokybiško medžio-plastiko kompozito lentos savo spalvą, priešingai nei medinės terasos lentos, išsaugo bent 10 metų. Pasak R. Zakarausko, kokybiškų medžio-plastiko kompozito terasų lentų gamintojai duoda net iki 25 metų garantiją dėl lentų spalvos ir irimo. Šios lentos tvirtos, joms nekenkia UV spinduliai, lietus ar sniegas.
Be to, vizualiai nuo medinių lentų medžio-plastiko kompozito lentos nesiskiria, jų spalvų įvairovė didelė, o paviršiai lygūs ir glotnūs, todėl basomis kojomis ant tokios terasos galima vaikščioti visiškai saugiai.
Komentarai
Labai išsami informacija renkantis lentas lauko terasos statybai. Kaip tik ketiname įsirenginėti terasą prie namo, tai dabar žinosime į kokios medienos lentas reikia atkreipti dėmesį.
WPC/kompozito lentų terasos – geras jausmas, optimalus kainos sprendimas jaunai šeimai, ramybė ir patikimumas ilgam. https://www.mdsterasos.lt/
Pilnos terasos iš WPC kompozito komplektacija. OneWood aukštos kokybės terasinės lentos už prieinamą kainą http://www.kompozitas.eu
Aš kreipiausi į paprastus meistrus čia: https://www.universalusmeistras.lt/terasos-irengimas-vilniuje/
Ir jie man viskuo padėjo. Terasa laiko jau 6 metus ir neturiu niekam priekaištu…
Terasos yra labai svarbus namų akcentas, ji kaip vasaros kambarys, suteikiantis jaukumo, tampantis draugų susibūrimo vieta, šiltais vasaros vakarais, todėl nusprendėme terasą įsirenfti ir savo namuose 🙂 Mano manymu prieš atliekant kažkokį projektą, labai svarbu [url=http://statau24.lt/] daugiau [/url] pasidomėti, jog rezultatas būtų geras ir visko nereikėtų perdaryti kelis kartus.