Praėjus kelioms dienoms po rinkimų, per kuriuos Th.May prarado turėtą daugumą parlamente, premjerė susitiks su 10 mandatų gavusios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) atstovais, kad susitartų dėl konservatoriams reikalingos jų paramos.
Toks potencialus susitarimas jau sukėlė nerimą Dubline: Airijos ministras pirmininkas Enda Kenny perspėjo, kad jis paveiks taiką Britanijos provincijoje. Kritikos sulaukė ir DUP dėl savo ultrakonservatyvių pažiūrų.
Prieš prasidedant partijų deryboms, žemės ūkio ir aplinkos ministras Michaelas Gove’as sakė, kad koalicija su Arlene Foster vadovaujama probritiška DUP siekiama „sustiprinti“ Jungtinę Karalystę.
„Aš manau, jog DUP, kaip ir Konservatorių partija, turi bendrą interesą užtikrinti, kad turėtume stabilią vyriausybę“, – sakė jis radijui BBC.
Nors siūlomo susitarimo detalės dar nėra paskelbtos, valdantieji konservatoriai sakė besitikintys laisvo aljanso, o ne formalios koalicinės vyriausybės.
A.Foster savo ruožtu sakė, kad į derybas eina „su nacionaliniu interesu širdyje“.
Th.May iškart po rinkimų buvo raginama atsistatydinti, bet šiems raginimams ji nepakluso, ir pirmadienį susitikusi su savo parlamentarais pažadėjo valdyti valstybę.
Aš mus į šią netvarką įvėliau, aš mus ir ištrauksiu.
„Aš mus į šią netvarką įvėliau, aš mus ir ištrauksiu“, – sakė ji Konservatorių partijos atstovams, išrinktiems į parlamentą.
Sušaukusi visuotinius rinkimus trejais metais anksčiau nei tikėtasi, Th.May manė, kad jai pavyks sustiprinti savo pozicijas parlamente prieš vėliau šį mėnesį turinčias prasidėti „Brexit“ derybas.
Vis dėlto po blankios kampanijos jos reitingai nusmuko, ir dabar jos palaikoma „kieto „Brexit“ strategija pakibo ant plauko. Th.May nori, kad Britanija pasitrauktų iš bendrosios Europos rinkos, kurios esminis principas yra judėjimo laisvė ir muitų sąjungos.
Premjerei mėginant surinkti daugumą parlamente, ES derybininkas M.Barnier pranešė, kad antradienį susitiks su britų pasiuntiniu Olly Robbinsu ir drauge organizuos derybas.
Susirūpinimą man kelia bėgantis laikas – jis bėga greičiau nei kam nors atrodo.
„Susirūpinimą man kelia bėgantis laikas – jis bėga greičiau nei kam nors atrodo; dalykai, dėl kurių turime susitarti, yra ypač sudėtingi techniniu, teisiniu ir finansiniu požiūriu“, – teigė jis.
„Būtent todėl esame pasirengę pradėti labai greitai. Negaliu derėtis pats su savimi“, – sakė M.Barnier Europos laikraščiams, įskaitant „Financial Times“.
„Brexit“ laikrodis dvejų metų laikotarpį pradėjo skaičiuoti šį kovą, kai Th.May laišku Europos Parlamentui oficialiai inicijavo išstojimo procedūrą. M.Barnier atmetė pasiūlymą atidėti derybas ir sakė, kad toks delsimas tik skatintų tolesnį nestabilumą.
Buvęs Belgijos premjeras, Europos Parlamento vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Guy Verhofstadtas taip pat paragino su sunkumais susiduriančią britų premjerę Theresą May atsisakyti „kieto „Brexit“ strategijos po patirtos nesėkmės praeitą savaitė vykusiuose visuotiniuose rinkimuose.
„Nekantriai laukiame Jungtinės Karalystės (vyriausybės) derybų pozicijos. Dabartinė nežinomybė nebegali ilgiau tęstis“, – parašė G.Verhofstadtas socialiniame tinkle „Twitter“.
Dabartinė nežinomybė nebegali ilgiau tęstis.
Pasak G.Verhofstadto, Didžioji Britanija turi nedelsiant patvirtinti, kad laikysis pozicijų, išdėstytų kovo 29 dienos laiške, kuriuo buvo oficialiai pradėtas dviejų metų skyrybų su ES procesas, „arba kad pradeda žaidimą kita kryptimi – toks yra jos įsipareigojimas“.
„Mano kuklia nuomone, vienas iš elementų, kuriuos parodė rinkimų rezultatai, tikrai nėra palaikymas kietajam „Brexit“, – sakė jis žurnalistams Europos Parlamente Strasbūre.
G.Verhofstadtas taip pat pasiskundė, kad pastarųjų metų nežinomybė dėl Britanijos vietos ES „paralyžiavo pačią sąjungą“ ir sustabdė jos reformą.
Po derybų Londone su DUP Th.May išvyks į Paryžių. Ten ją priims Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, kurio partija sekmadienį triuškinamai laimėjo pirmąjį parlamento rinkimų ratą.
Britanijos premjerė prie vakarienės stalo susitiks su proeuropietiškų pažiūrų Prancūzijos vadovu, o vėliau abu stebės draugiškas Anglijos ir Prancūzijos futbolo rinktinių varžybas.
Mančesterio universiteto profesorius politologas Colinas Talbotas sakė, kad premjerės kelionė į Paryžių yra jos strategija pagerinti savo pozicijas Britanijoje.
Kelionė į užsienį, kai ji bus matoma esanti premjerė ir vedanti derybas su Prancūzijos prezidentu, apsukriai veikianti tarptautinėje arenoje, yra klasikinis žingsnis padidinti savo valdžią namie.
„Kelionė į užsienį, kai ji bus matoma esanti premjerė ir vedanti derybas su Prancūzijos prezidentu, apsukriai veikianti tarptautinėje arenoje, yra klasikinis žingsnis padidinti savo valdžią namie “, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
E.Macronas ir Th.May taip pat turėtų aptarti glaudesnio Europos bendradarbiavimo poreikį kovoje su terorizmu. Šį klausimą jie aptarė per Didžiojo septyneto (G-7) bei NATO viršūnių susitikimus praėjusio mėnesio pabaigoje.
Prancūzijos prezidentas ir Britanijos premjerė siūlo bausti technologijų kompanijas, delsiančias šalinti iš interneto ekstremistinį turinį.
„Tikėčiausi, kad tas pokalbis tęsis rytoj. Jie taip pat gali aptarti (kai kuriuos) „Brexit“ aspektus, bet daugiausiai dėmesio bus skiriama kovai su terorizmu“, – pirmadienį sakė Th.May atstovas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.