– Šių metų programoje – net 37 pilnametražiai debiutiniai filmai. Į kuriuos pirmiausia atkreiptumėte žiūrovų dėmesį?
– Nusprendėme ir atidarymui pasirinkti pirmąjį režisieriaus Xavier Legrand‘o filmą „Sūnaus globa“. Debiutais nuklota visa „Kino pavasario“ programa, labai džiaugiuosi, kad ji tokia skirtinga. Joje – Kantemiro Balagovo, Aleksandro Sokurovo mokinio, savito braižo filmas „Ankštumas“ apie meilę, kerštą ir atsidavimą – labai giliai paliečiantis kūrinys. „Kino pavasario“ žiūrovams, sekusiems mūsų trumpametražius filmus, taip pat turėtų būti žinomas Andrei Creţulescu: lengviausia jį prisiminti dėl trumpametražio filmo „Ramona“. Su tų pačių aktorių grupe jis sukūrė „Čarlstoną“ – labai keistą ir savotišką romantinę komediją. Tai kelio filmas apie du vyrus, kuriuos likimas ir meilė tai pačiai moteriai susodino į vieną raudoną automobilį.
Taip pat išskirčiau lenkų režisierės Martos Prus kūrinį „Virš galimybių ribos“. Ji – buvusi meninės gimnastikos atstovė, todėl ne veltui savo pirmajame dokumentiniame filme pasakoja tai, ką matė ir turbūt patyrė. Trumpai jį pristatyčiau taip: kiek kainuoja olimpinis medalis?
Ypatinga ir dokumentinė dano Simono Lerengo Wilmonto juosta „Tolumoje lojantys šunys“ – ji savotiškai papildo Šarūno Barto „Šerkšną“. Net, sakyčiau, gerokai peršoka, nes danų režisierius nuvažiavo į pavojingiausią Ukrainos fronto kaimą, iš kurio žmonės negali išvažiuoti ir gyvena tarp bet kada galinčių pataikyti kulkų. Filmas pasakoja apie močiutę, kuri prižiūri ir augina tėvų nebeturintį anūką, į beprasmišką karą žvelgiama ir iš vaiko perspektyvos.
– Užsiminėte, kad festivalio atidarymui parinkote debiutinį X. Legrand‘o filmą. Kodėl taip nusprendėte?
– Dėl kelių priežasčių. Kaip ir minėjau, norime atkreipti dėmesį, kad mums rūpi debiutiniai filmai, juose matome prasmę ir norime iškelti režisierių. Kiek žinau, dar nė vieno festivalio atidarymui nebuvo pasirinktas filmas „Sūnaus globa“. Kita priežastis – per atidarymo ceremoniją norime parodyti ir trumpametražę juostą, iš kurios atsirado šis filmas, o ji niekada nebuvo rodyta Lietuvoje. Man labai patinka ši mintis, tikiuosi, kad atidarymas įprasmins mano daug metų kartojamą teoriją apie trumpametražių filmų svarbą.
– Tarp debiutuojančių filmų – ir „Jūsų Vincentas“, jau nominuotas „Oskarui“. Kuo ši juosta išskirtinė?
– „Jūsų Vincentas“ – pirmą kartą kino istorijoje sukurtas filmas, kai kiekvienas kadras nutapytas dailininko, o tam, kad jis pieštų judantį paveikslą, kiekvienas judesys turėjo būti nutapytas. Juosta efektingai ir žavingai atrodo ekrane, tarsi judantys Vincento van Gogho paveikslai. Tai biografinis detektyvas, kuriame iš tapytojo paliktų paveikslų bandoma įminti iki galo neatsakytą misteriją, kas gi jam nutiko paskutinėmis dienomis.
– Kaip atrenkate debiutuojančius režisierius „Kino pavasario“ programai?
– Stebėti, kaip užauga nauji talentai – labai įdomus procesas. „Kino pavasario“ atranka vyksta nuo vieno festivalio iki kito. Dar nesame atrinkę nė vieno filmo, kurį rodysime 2019-ųjų pavasarį, tik domimės keliais, bet tai – meistrų filmai. Reali debiutinių kūrinių atranka vyksta nuo pavasario iki maždaug sausio: matysime, kaip, kam ir kada pavyks, daug kas priklauso ir nuo šalutinių aplinkybių. Būna, pamatai vieną, tada pasitikrini pats, su kolegomis, ar jis nenublanksta, ar išsiskiria, nes vasarą, rudenį atsiranda ir kitų darbų. Filmams tenka daug išbandymų. Kol debiutinės juostos atsiduria „Kino pavasario“ programoje, praeina tikrai ilgiau nei metai. Viskas prasideda stebėjimu dar tik išgirdus filmo idėją. Kitus kino naujokus sekame jiems parodžius sėkmingus trumpametražius filmus.
Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“, Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus, Marijampolė, Utena, Gargždai, Anykščiai, Varėna kovo 15–29 d.