Site icon sekunde.lt

Dar vienas Europos galvos skausmas

Naujosios Lenkijos vyriausybės darbo pradžia – pasibaisėtina

Demokratija geniali tuo, kad rinkėjai gali išspirti vyriausybę, o valstybė nenukentės. Bet kartais nauja valdžia nepasitenkina nuo pakylos nugynusi senąją ir į sceną atsineša kūjį. Būtent dėl to neramu Lenkijoje. Populistinė Teisės ir teisingumo partija (TTP), grįžusi į valdžią po aštuonerių metų opozicijoje, skuba pertvarkyti šalį. Pažeisdama konstituciją ji pakeitė ankstesnio ministrų kabineto paskirtus Konstitucinio teismo teisėjus, partijos kolegoms atidavė žvalgybos agentūras, išmėtė pareigūnus ir nusisuko nuo šalies įsipareigojimų ES. Kai TTP valdė praėjusį kartą, jos kadencija išsiskyrė nenuspėjama politika ir nacionalistine paranoja. Atrodo, kad per tuos metus ji nė kiek neatlyžo.

Lenkija yra svarbi. Tai Rytų ir Vidurio Europos ramstis – didžiausia regiono šalis ir didžiausias ūkis. ES plečiantis į Rytus ji buvo priešakyje kaip įrodymas, kad demokratija ir teisės viršenybė gali plisti. Stabilumas, gerovė ir proeuropietiškas požiūris pelnė jai pagarbą ir suteikė diplomatinio svorio. Jei TTP siekia, kad tiems laikams ateitų galas, ji eina teisingu keliu. Partijos vadovas Jarosławas Kaczynskis žavisi Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbánu, kuris sako, kad jam patinka „neliberali demokratija“. TTP žengia pirmuosius žingsnius ta pačia linkme. Krizės išvarginta ES nepasiruošusi tam pasipriešinti.

Aišku, nieko blogo, kad lenkai nusprendė išgrūsti vyriausybę. Šiemet TTP laimėjo ir prezidento, ir parlamento rinkimus, nes rinkėjams pakyrėjo centristinė Pilietinė platforma, pastaruoju metu atrodžiusi pernelyg savimi patenkinta ir arogantiška. TTP palaiko priešiškumas liberaliam, pasaulietiškam, miestietiškam Lenkijos elitui. Tai marga socialinių konservatorių, katalikų nacionalistų, euroskeptikų, aršių korupcijos priešų, konspiracijos teorijų mėgėjų, protekcionistų ir žemdirbių koalicija. Kaip dažna populistinė partija, ir šioji neliberalią užsienio ir kultūros politiką derina su steitistine ir trumparegiška ekonomika. Vienas pirmųjų jos planų – sumažinti pensinį amžių, atšaukus ankstesnės vyriausybės reformą. Sparčiai senstančios Lenkijos biudžetui tai peilis, bet populiaru tarp TTP palaikančių pagyvenusių rinkėjų.

Pastarąjį kartą būdama valdžioje (2005–2007 m.) TPP kivirčijosi su Vokietija ir sukūrė isteriško nenuspėjamumo atmosferą. Partijos pareigūnai skleidė teorijas, kad posovietinę Lenkijos valstybę slapta valdo komunistinių laikų aparatčikai. TTP praradus valdžią, kai 2010-aisiais Smolenske sudužus lėktuvui žuvo prezidentas Lechas Kaczynskis (Jarosławo brolis dvynys) ir daug kitų asmenų, ne vienas partijos narys aiškino, kad dėl lėktuvo katastrofos kalta Rusija, o Pilietinė platforma ir jos vadovas Donaldas Tuskas tai nuslėpė.

Persimetimas prie populizmo pakenks Lenkijai. Bet dar neramiau, kad jos poelgiai trukdys spręsti ES svarbius klausimus, ypač dėl pabėgėlių krizės.

Per rinkimus partijos kandidatė į ministrus pirmininkus buvo nuosaiki Beata Szydło. Bet šiai politinei organizacijai atėjus į valdžią viskam dirigavo J. Kaczynskis. Gynybos ministerija atiteko Antoniui Macierewicziui, bene aršiausiai palaikančiam konspiracinę lėktuvo katastrofos versiją. Naujasis kultūros ministras grasinasi imtis visuomeninių transliuotojų valymo. TTP nepalaiko gėjų teisių, o prezidentas Andrzejus Duda vetavo lyties keitimo įstatymą, pabūgęs, kad nėščios moterys gali tapti vyrais prieš pagimdydamos. J. Kaczynskis įspėja, jog musulmonai migrantai „neša ligas“. Girdėti kalbų, kad reikia teisti D. Tuską, šiuo metu vadovaujantį Europos Vadovų Tarybai.

Persimetimas prie populizmo pakenks Lenkijai. Bet dar neramiau, kad jos poelgiai trukdys spręsti ES svarbius klausimus, ypač dėl pabėgėlių krizės. Europos Komisijos planui paskirstyti migrantus po visą Bendriją priešinasi Vengrija ir dar dvi Višegrado grupės narės – Slovakija ir Čekijos Respublika. Susitarti pavyko tik padedant ketvirtajai Višegrado narei, Lenkijai. Dabar TTP vyriausybė grasinasi atsiimti žodį. Višegrado grupei nepakanka balsų, kad galėtų blokuoti komisijos sprendimus, bet jei ji apsitvers neliberalumo siena, Europos rytų ir vakarų skirtis virs praraja.

Beprotybės link

TTP pamėgtos konspiracijos teorijos groja lenkų aukos jausmais, giliai įstrigusiais ir pasižyminčiais pataikavimu sau. Gal faktai ir akivaizdūs, bet juos reikia pakartoti. Taikiai Lenkijoje žlugęs komunizmas buvo ne sąmokslas, o triumfas. Lėktuvas Smolenske sudužo netyčia. Per pastaruosius 25 metus Lenkija virto sunkiasvore Europos šalimi, o narystė ES buvo lemiamas veiksnys. Geri santykiai su Vokietija naudingi Lenkijai, ypač priešinantis Rusijos agresijai Ukrainoje.

Normaliais laikais Europa galėtų sau leisti palaukti, kol TTP susitaikys su realybe. Naujoji vyriausybė tik pradėjo siautėti. TTP dar gali koreguoti kursą arba apsvilti nuo prasto organizavimo ir vidinių kovų. Lenkijoje yra institucijų, kurios sugebės apginti savo nepriklausomybę. Sužlugdyti tautą nėra paprasta.

Bet laikai nėra normalūs. ES laukia iššūkiai – nuo pabėgėlių iki klimato kaitos ir Vladimiro Putino. Į juos atsakyti bus daug lengviau, jei partneriai iš Lenkijos prisidės prie sprendimų, o ne didins problemas. Alternatyva – Europa, kurioje nieko neišeina padaryti, ir lėtas Lenkijos institucijų irimas. Šalies piliečiams vertėtų liepti TTP liautis jau dabar.

Exit mobile version