– Su cosplay pirmąkart susidūriau prieš 5 metus. Danijoje vyksta keli cosplay, japonų-Vakarų popkultūros renginiai, viename iš jų turėjau galimybę apsilankyti. Apie cosplay nei trupučio nežinojau ir buvau labai nustebęs tiek dėl kostiumų kiekybės, tiek dėl jų įvairovės (nuo pirktinių patogių kostiumų iki didžiulių ir sunkių šarvų). Susipažinau su keliais žmonėmis, kurie aktyviai tuo užsiima, ir pradėjau vis dažniau lankytis tokiuose renginiuose, nes atmosfera – tikrai unikali ir užkabinanti.
Pirmasis kostiumas, kurį dėvėjau renginyje, buvo pokemonas Pikachu. Jį sudarė paprasti geltoni marškinėliai su kartonine apsiūta uodega ir kimštomis ausimis ant plaukų lankelio. Kostiumą pasiuvo mano mergina per vieną vakarą, o dizainą sukūriau pats – norėjau kažko itin patogaus, mielo ir atpažįstamo. Kadangi renginiuose lankiausi dėl kompanijos ir atmosferos, tai kostiumas buvo tik lengvas prieskonis. Pirmasis kostiumas, kurį pagaminau pats, – „Soldier: 76“ iš žaidimo „Overwatch“. Vos pabandęs tą žaidimą pamilau šį veikėją ir nusprendžiau jį prikelti gyvenimui.
– Cosplay yra saviraiškos metodas, skirtingi žmonės jį pasitelkia ir supranta skirtingai. Kai kurie savo kostiumų dizainą kuria tik įkvėpti originalo, tačiau yra ir tokių, kurių tikslas – pagaminti kostiumą, kuris būtų lygiai toks pat kaip filme ar žaidime. Kai kurie cosplay atstovai pasineria į vaidmenį stačia galva – išmoksta veikėjo kūno kalbos, laikysenos ir kalbėjimo manieros. Taip pat yra žmonių, kuriančių veikėjų mišinius – viename kostiume atsispindi keli personažai. Dažniausiai to imamasi norint pajuokauti (pavyzdžiui, teletabis Fredis Kriugeris).
– Visų pirma, neprivalu kostiumą gamintis pačiam. Daug žmonių pradeda cosplay su pirktais kostiumais ar jų dalimis. Kai ką gamintis pačiam tiesiog nepraktiška, pavyzdžiui, perukus. Kalbant apie gamybą, galioja taisyklė: „Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk.“
Kaip ir kiekvienas sėkmingas projektas, geras kostiumas prasideda nuo planavimo. Žinoma, klaidų ir trūkumų nesuplanuosi, bet gali skirti papildomo laiko prototipams iš pigesnių ar paprastesnių medžiagų.
Projekto pradžioje stengiuosi rasti kuo daugiau veikėjo nuotraukų ar iliustracijų, kur jis vaizduojamas iš įvairių kampų. Turi žinoti, ką gaminsi. Tada pagal proporcijas bandau atrasti savo kūnui tinkamus matmenis ir juos perkeliu į brėžinius. Paskui – prototipų fazė, kurioje bandau numatyti, kokios kliūtys manęs laukia. Tik tada pradedu gaminti patį kostiumą.
Kiek įgūdžių ar žinių reikia – priklauso nuo projekto. Niekas negimė mokėdamas siūti, braižyti, skaptuoti, klijuoti ar lituoti. Savaime suprantama – turbūt geriau pradėti nuo mažesnių darbų, bet nereikia bijoti imtis to, ko nežinai, kaip kitaip išmoksi? Jeigu kažkur pasaulyje toks pat žmogus su dviem rankomis ir kojomis sugeba, tai kodėl tu ne? Vienintelis „įgūdis“, be kurio neapsieisi, – noras tobulėti. Visa kita ateina su laiku.
– Žmonių, užsiimančių cosplay, nėra daug, todėl bendruomenė yra labai artima, kaip šeima, ir dėl to daugelis mūsų yra aktyvūs socialiniuose tinkluose – tai yra, ko gero, vienintelis būdas žinoti, kas dedasi cosplay pasaulyje. Kaip ir visur, yra mados, skelbimai, gandai, įtaka ir panašūs dalykai. Cosplay nėra vien tik kostiumų gamyba – tai ir jų demonstravimas. Buvimas bendruomenės dalimi reiškia kasdien būti įkvėptam kurti, nes nuolat matai, kuo užsiima draugai ar tarptautinės cosplay žvaigždės. Tad, nors dirbu įprastą darbo dieną, vakare visada randu kelias valandas šiam hobiui.
– Jau aštuonis mėnesius gaminu savo ambicingiausią kostiumą – „Doomfist“ iš žaidimo „Overwatch“. Jame naudoju aštuonis motorus, apie 300 LED lempučių apšvietimo animacijoms ir spaudimo sensorius animatronikos aktyvavimui. Viską gaminu iš paprasto ir nerūdijančio plieno – tai vienas iš didžiausių iššūkių, kokį galėjau sau sugalvoti, su juo bandysiu patekti į vieną didžiausių pasaulyje konkursų „Gamescom 2018“, kuris vyks šią vasarą Kelne, Vokietijoje. Labai nekantrauju, nors laiko liko tikrai mažai, o tobulinimui nėra ribų.
Hiroyuki Mitsume Takahashi ir kitus įstabius kūrėjus sutiksite netikėtos Japonijos kultūros festivalyje „nowJapan“. Festivalis vyks rugsėjo 8–9 d., Vilniuje. Tai didžiausias Japonijos kultūros festivalis Baltijos regione (įskaitant Lenkiją, Ukrainą ir Baltarusiją), skatinantis naujas kultūros formas ir kultūrinį turizmą, pristatantis tradicinius amatus, scenos menus ir kūrybinį bendradarbiavimą. „nowJapan“ – tai japonų kultūros švyturys, kasmet aplankomas daugiau nei 8000 žmonių: nuo užsienio svečių iki kultūros gurmanų. Žurnalai IQ ir „IQ Life“ yra šio festivalio informaciniai partneriai.