Festivalio „Naujojo cirko savaitgalis“ svečiai – australų trupė „Gravity & Other Myths“ – scenoje lyg kamuoliukais žongliruoja gravitaciją paneigiančiais triukais ir tarpusavio pasitikėjimu. Viktoriją Vitkauskaitę trupės narys akrobatas Martinas Schreiberis tikina, kad be antrojo dėmens nebūtų ir pirmojo.
– Kalbamės jums gastroliuojant Vokietijoje, vėliau keliausite į JAV, Didžiąją Britaniją, Belgiją. Kaip skirtingų šalių publika priima jūsų spektaklius?
– Skirtumų yra nemažai. Kai kuriose šalyse auditorija labai santūri. Pavyzdžiui, Belgijoje, Nyderlanduose žiūrovai ramiai sėdi iki pat pabaigos ir tik tada ima ploti. O štai Meksikoje, Brazilijoje yra visiškai priešingai – publika per visą spektaklį tiesiog eina iš proto. Baltijos šalyse niekada nesame lankęsi, tad net neįsivaizduoju, kokios reakcijos galima tikėtis Vilniuje.
Visose šalyse, kuriose tenka būti, bandome susipažinti ir su vietos cirko bendruomene. Pasidomime, ar yra trupė, galbūt veikia jaunimo cirko mokykla, stengiamės susipažinti su vietiniais ir surengti dirbtuves.
– Kiek šiuolaikinis cirkas populiarus jūsų gimtojoje Adelaidėje? Galbūt jau spėjote užsiauginti sau pamainą?
– Adelaidėje vyksta vienas didžiausių pasaulyje teatro ir cirko festivalių. Jis kasmet tampa populiaresnis, į jį atvyksta vis daugiau cirko trupių. Mūsų trupė Adelaidėje susibūrė iš cirko mokyklą baigusio jaunimo. Joje buvo galima rinktis įvairias meno programas, mes pasirinkome cirką. Sulaukę pilnametystės turėjome iš mokyklos išeiti, tačiau nutraukti savo veiklos nenorėjome. Taip ir gimė „Gravity & Other Myths“. Šiuo metu Adelaidėje veikia dvi trupės – mes ir dar viena ką tik susibūrusi kompanija. Tai – buvę mūsų auklėtiniai: mokėme juos cirko triukų, kai šiems buvo vos 12 metų. Dabar dauguma trupės narių yra 17-mečiai ir jie su savo programa jau gastroliavo Čekijoje, Vokietijoje.
Kai tik būname Adelaidėje, visada mielai grįžtame į mokyklą, kurią patys baigėme. Iki šiol ten mokome, rengiame dirbtuves. Tačiau, tiesą pasakius, pastaruoju metu labai daug gastroliuojame ir savo mieste būname retokai.
– Kada pats suvokėte, kad cirkas jums bus ne šiaip laisvalaikio užsiėmimas, bet profesija?
– Tikriausiai tai įvyko maždaug 2013-aisiais. Tada sėkmingai pasirodėme jau minėtame festivalyje. Pelnę apdovanojimą pradėjome gastroliuoti po visą Australiją. Sutikome daug įdomių žmonių, kuriems patiko mūsų veikla. Vėliau mus pakvietė pasirodyti Škotijoje – tam specialiai sukūrėme programą. Nuvykus į šią šalį vėl užsimezgė naujos pažintys, atsirado agentų, kurie norėjo mums atstovauti. Viskas įsibėgėjo, ir nuo tada mes nuolat gastroliuojame po pasaulį.
– Vilniuje pristatysite spektaklį „Erdvė“. Kokią istoriją juo pasakojate?
– Vientiso siužeto nėra. Jis sudarytas iš daugybės scenų, kurios visos kalba apie sau keliamus iššūkius, nustumiamas ribas, norą pasižiūrėti, kaip toli gali nueiti. Kai kurios scenos gimusios iš akrobatinių žaidimų – juos žaidėme dar mokykloje. Pavyzdžiui, kas daugiau padarys kūlversčių ore. Trupėje visi vienas kitą puikiai pažįstame – juk kartu užaugome. Todėl tas konkuravimas, varžymasis mums gerai žinomas dar nuo vaikystės. Bet visų pirma esame puikūs draugai. Galima sakyti, kad iš esmės mes ‒ bičiulių kompanija, kuri kartu leidžia laiką žaisdama žaidimus.
– Spektaklyje „Erdvė“ trupės nariai dažnai šūkteli: „Krentu!“ Ar vis dar jaučiate baimę kristi?
– Taip. Manau, kad baimė ir rizika visada mūsų veikloje žengs koja kojon. Kita vertus, tai – smagumo dalis. Mūsų trupės ryšys yra labai tvirtas, visiškai vieni kitais pasitikime, puikiai žinome kiekvieno kūno kalbą. Todėl net tais atvejais, kai bijai ar išbandai kažką naujo, gali būti ramus, kad trupės nariai tave pagaus.
– Spektaklio metu publika sėdi čia pat, nepalikdama akrobatams jokios galimybės pasislėpti. Ar toks artumas padeda?
– Labai smagu dirbti, kai auditorija yra neįprastai arti. Suvoki, kad jei žengsi žingsniu toliau – atsimuši į žmogų. Nelieka atstumo kaip įprastame teatre. Žiūrovai mato mūsų prakaitą, nuovargį, įtampą ir tai jų patirtį daro dar ypatingesnę.
„Naujojo cirko savaitgalis“, Menų spaustuvė (Šiltadaržio g. 6, Vilnius), rugsėjo 4‒9 d.