Mokymasis visą gyvenimą – galimybė išlikti reikalingam

Mokymasis visą gyvenimą – galimybė išlikti reikalingam

Karolina MACKEVIČIŪTĖ

 „Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“, sako lietuvių patarlė. Juolab kad ir mokymosi visą gyvenimą galimybių vis daugiau: siūlomi įvairūs kursai, paskaitos internetu, universitetų ir profesinių mokyklų programos. Prieš dvejus metus patvirtintas ir naujas Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymas, jame pirmą kartą numatytos iki penkių dienų trunkančios darbuotojų atostogos neformaliajam mokymuisi.

 Kartą išmokti nepakanka

  Nors tyrimai rodo, kad kuo žmogus vyresnis, tuo mažiau mokosi, o baigiantys karjerą asmenys dažnai praranda motyvaciją įgyti naujų žinių, Lietuvoje pamažu įsitvirtina suvokimas, kad amžius tobulėti – ne kliūtis.

Švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius dr. Saulius Zybartas sako, kad norint išlikti reikalingam darbo rinkoje, neprarasti įgūdžių bei tobulėti, būtina mokytis visą gyvenimą. „Kažkada vyravo įsitikinimas, kad užtenka kartą baigti universitetą ir turėsi darbo visam gyvenimui. Šiandien ši taisyklė nebegalioja, nuolat turime įgyti naujų gebėjimų“, – tikina jis.

Nuo bibliotekų iki interneto

„Diena be mokslo – tuščiai praleista diena“, – yra sakęs Albertas Einšteinas. Suaugusiųjų mokymo galimybių yra daug įvairaus amžiaus žmonėms – tiek jaunimui, tiek senjorams. Paprasčiausias būdas patobulinti žinias ir kompetencijas – savišvieta, Lietuvos bibliotekų lentynose galima rasti dalykinės ir mokslinės literatūros, o internetu pasidomėti pasaulio naujovėmis.

Tačiau norintiesiems kibti į mokslus rimčiau verta rinktis specialistų jau parengtus kursus ar programas. Pavyzdžiui, įvairių atvirų mokymosi programų siūloma Suaugusiųjų mokymosi informacinėje sistemoje. Lankytojai gali mokytis lietuvių kalbos taisyklių arba kompiuterinio ir skaitmeninio raštingumo, pasirinkti verslumo ar meninės saviraiškos kursus. Nuo įvairių virtualių kelias valandas trunkančių paskaitų iki nuotolinių seminarų ar kursų siūloma Virtualioje mokymosi aplinkoje.

Foto. A. Žukas

Foto. A. Žukas

Trečiojo amžiaus universitetai (TAU) – dar viena galimybė prisiminti studentavimo laikus. Skaičiuojama, jog šiandien visoje Lietuvoje autonomiškai veikia 56 TAU. Seniausias jų – Medardo Čoboto, vienijantis 11 fakultetų ir siūlantis patobulinti žinias istorijos, kultūros, muzikos, politikos, tautodailės ir kt. srityse.

Daugiau laiko turintys suaugusieji gali rinktis įvairias aukštųjų mokyklų siūlomas programas, teikiančias perkvalifikavimo, kvalifikacijos tobulinimo ir neformalaus mokymosi paslaugas, taip pat profesinio rengimo ir švietimo centrus, kurie teikia tiek neformaliojo, tiek formaliojo ugdymo paslaugas.

Savivaldybėse darbą pradėjo neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriai, kurie gali patarti, kur ir ko galima mokytis arčiausiai namų. Lėšų suaugusiųjų švietimo programoms skiria Švietimo ir mokslo ministerija, jos bus finansuojamos ir iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Mokytis yra laimė

Panevėžio TAU įsteigtas prieš 18 metų kaip Medardo Čoboto universiteto skyrius Panevėžyje. Šiuo metu paskaitas jame lanko apie 200 žmonių. Ypač daug dėmesio čia skiriama užsienio kalbų mokymams. Iki šiol panevėžiečiai galėjo pramokti anglų ir vokiečių kalbų, šiais metais planuojama pradėti mokyti rusų, lenkų ir netgi esperanto. Klausytojai noriai lanko Istorijos ir krašto pažinimo, Literatūros ir meno, Kompiuterinio raštingumo, Namų ūkio, Sveikatinimo ir kūno kultūros bei Meno saviveiklos fakultetus. Ne visi klausytojai yra senjorai – paskaitas lanko ir 30–40 metų suaugusieji.

Panevėžietė Aldona Liubkevičienė pastaruosius 40 metų dirbo vaikų darželyje, prieš tai – „Ekrano“ gamykloje. Moteris pasakoja, kad paskaitas šiame TAU lanko tik nuo praėjusių metų ir gailisi, kad to nedarė anksčiau. „Lankau daug įvairių užsiėmimų, bet čia mokytis man labai patinka. Ir vadovai labai malonūs, ir pakeliaujame po Lietuvą. Pavyzdžiui, buvome Seime, Valdovų rūmuose. Linkiu šiam universitetui gyvuoti kuo ilgiau“, – kalba A. Liubkevičienė.

„Mokytis tokiame amžiuje yra laimė“, – jai pritaria bendramokslė Birutė, buvusi mokytoja. Ji Panevėžio TAU jau kelerius metus lanko anglų kalbos paskaitas ir didžiuojasi, kad jau susikalba svetima kalba. „Pasaulis dabar atviras, anglų kalba yra būtina. Be to, yra giminaičių užsienyje, kurių vaikai jau sunkiai kalba lietuviškai, norėjosi su jais susikalbėti“, – pasakoja ji.

Norintiesiems mokytis internetu

 

Mokymosi programas  suaugusiesiems siūlo
  • Profesinės mokyklos, universitetai ir kolegijos
  • Savivaldybių švietimo centrai
  • Trečiojo amžiaus universitetai
  • Įvairios organizacijos

logo ESFIVP-I-1 Logo_lietuviskas

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų