Šį apdovanojimą, kuris skirtas už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą, įteikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Gavęs Seimo apdovanojimą V. Adamkus sakė, kad jaučiasi išskirtinai pagerbtas.
„Esu giliai sujaudintas ir dėkingas. Šis įvertinimas skiriamas už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą. Jeigu mano darbai šiandienos piliečių akyse buvo būtent tokie, reiškia esame bendraminčiai. Visą sąmoningą gyvenimą (…) stengiausi dirbti savo valstybei, visą gyvenimą visomis galimybėmis siekiau, kad Lietuva būtų laisva, demokratiška ir europietiška“,– sakė prezidentas V. Adamkus.
Apdovanojimo ceremonijoje kalbėjęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo aukštą politinės kultūros standartą, kuri demonstravo V. Adamkus.
„Tai yra nuostabu, kad būdamas politikoje jūs visada išlikote žmogumi. Jūs išlaikėte aukštą moralumo standartą. Ne visiems tai pavyksta, jums tai pavyko. Pirmiausia jūs esate žmogus, kuris atjaučia, kuris supranta, kuris išgyvena, kuris piktinasi dėl neteisybės, o tik vėliau jau esate tas, kuris rūpinasi bendruomeniniais visos valstybės reikalais“, – Seime sakė G. Nausėda apie kadenciją baigusį prezidentą V. Adamkų.
Anot šalies vadovo, net ir pasitraukus į Vakarus visa V. Adamkaus veikla buvo nukreipta į tai, kad vieną dieną Lietuva bus laisva.
„Prezidentas V. Adamkus, net ir pasitraukęs iš Lietuvos visą laiką liko Lietuvoje. Visas jo gyvenimas, profesinė veikla buvo nukreipti į tai, kad vieną gražią dieną (…) Lietuva bus laisva. Tik galbūt tuo metu neįsivaizdavote, kad tapsite Lietuvos Respublikos prezidentu ir tą savo kadenciją pakartojot“, – kalbėjo G. Nausėda.
Lietuvos prezidentas taip pat pažymėjo V. Adamkaus nuopelnus Lietuvai stojant į Europos Sąjungą, NATO.
G. Nausėda pasidžiaugė, kad V. Adamkus, aktyviai dalyvaudamas visuomeniniame gyvenime, ir toliau rūpinasi Lietuvos problemomis ir Lietuvos reikalais.
„Matydamas jūsų jaunatvišką stotą aš tikrai džiaugiuosi ir esu tikras, kad ir toliau jūs būsite kartu su mumis visomis prasmėmis, problemose, džiaugsmuose, ateities kontūrų brėžime. Ir kuomet aš tai suprantu, man tampa gera, saugiau. Linkiu jums, kad Lietuva dar galėtų labai ilgai džiaugtis jūsų visuomeniniu gyvenimu, nes jūsų visuomeninis gyvenimas yra pavyzdys kiekvienam iš mūsų“, – sakė šalies vadovas.
Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, V. Adamkus savo pavyzdžiu rodė ir rodo, kaip veikia vakarietiška politinė kultūra. Tą akcentavo ir Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus.
„,Mes mokėmės iš jūsų elgesio kultūros. Nuolatos rodome jus pavyzdžiu savo vaikams ir anūkams“,– sakė komisijos pirmininkas A. Vinkus.
Aleksandro Stulginskio žvaigždės steigimo iniciatorius, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis savo kalboje paminėjo ir visada šalia prezidento esančią jo žmoną Almą, kuriai pardavė gėlių puokštę.
Iškilmingoje ceremonijoje dalyvavo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.
Seimas šių metų kovo 29 d. nusprendė Aleksandro Stulginskio žvaigžde apdovanoti prezidentą V. Adamkų ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatorių Richardą Josephą Durbiną. Jie tapo pirmaisiais šio Seimo apdovanojimo laureatais.
Senatorius R. D. Durbinas šiuo apdovanojimu bus apdovanotas vėliau.
Aukščiausiu Seimo apdovanojimu – Aleksandro Stulginskio žvaigžde – siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.
Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga, siekdamas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.