Lietuvos savivaldybių asociacija praneša, kad, be finansinės ir kitokios paramos Ukrainai, imamasi ir „Rusijos bei Baltarusijos valdžios atstovams, gyventojams parodyti, kad jų šalių vykdoma karinė agresija bet kokį bendradarbiavimą daro neįmanomą“. Apie nutrauktas sutartis su šiose šalyse esančiais miestais partneriais arba ketinimus tą padaryti asociacijai jau yra pranešusios daugiau nei trys dešimtys šalies savivaldybių, tarp kurių Panevėžio miestas ir rajonas, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Alytaus miestai.
Iš 16-os Panevėžio miesto užsienio partnerių net trys yra Rusijos ir Baltarusijos miestai – Kaliningradas, Mytiščiai, Vitebskas. Jau šį ketvirtadienį planuojama sušaukti neeilinį Tarybos posėdį, kuriame bus balsuojama su jais nutraukti bendradarbiavimo ryšius. Panevėžio tarybos frakcijų atstovai šį klausimą apsvarstė dar pirmąją karo Ukrainoje dieną.
Panevėžys bendradarbiavimo sutartį anksčiausiai yra pasirašęs su Mytiščiais. Šis Maskvos srities Mytiščių rajono centras yra sudėtinė Maksvos megapolio dalis ir vienas labiausiai išvystytų regionų.
„Panevėžio savivaldybė su Mytiščiais pradėjo bendradarbiauti 2001metais, su Kaliningradu – 2002 metais. Kiek žinau, tuo metu buvo kažkokių bendrų iniciatyvų, tačiau jų vis mažėjo. 2014 metais Rusija įvykdė Krymo aneksiją, matėme vis radikalėjančią jos poziciją, todėl nuo 2015 metų, tapęs meru, savivaldybės užsienio ryšius koncentravau kitomis kryptimis, sąmoningai ribodamas bendradarbiavimą su partneriais Rusijoje“, – teigia Panevėžio meras Rytis Račkauskas.
Su Vitebsku, ketvirtuoju pagal dydį Baltarusijos miestu, laikomu Baltarusijos kultūros sostine, partnerystės sutartis pasirašyta 2018 metų vasarą. Pasak mero, su Vitebsku Panevėžys turėjo tikrai perspektyvių iniciatyvų įgyvendinti projektus tarp sienų – Panevėžys, Daugpilis ir Vitebskas.
„Kol Rusija ir Baltarusija savo vidaus ir užsienio politiką grindžia smurtu ir agresija, kol kelia grėsmę žmonėms ir valstybėms – nenorime ir negalime turėti nieko bendro nei su šių šalių valdančiaisiais režimais, nei su jų kontroliuojamomis savivaldybėmis.“
R. Račkauskas
„Tačiau nuolat susidurdavome su sunkumais Baltarusijoje – net ir mažiausia iniciatyva turėjo gauti palaiminimą iš Minsko, o tai užimdavo labai daug laiko. Žinant turtingą Vitebsko istoriją ir ten gyvenančių kultūros, meno žmonių potencialą, santykius nutraukti gaila. Tačiau akivaizdu, kad tai vienintelis teisingas žingsnis. Kol Rusija ir Baltarusija savo vidaus ir užsienio politiką grindžia smurtu ir agresija, kol kelia grėsmę žmonėms ir valstybėms – nenorime ir negalime turėti nieko bendro nei su šių šalių valdančiaisiais režimais, nei su jų kontroliuojamomis savivaldybėmis“, – pabrėžė R. Račkauskas.
Miesto Tarybai taip pat bus teikiamas sprendimo projektas dėl paramos suteikimo miestui partneriui Vinyciai. Su šiuo pietvakarių Ukrainos miestu bendradarbiavimo sutartis pasirašyta 2015-ųjų vasario 16-ąją. Panevėžio savivaldybė į paramos veiklas šiam miestui skelbia įtraukianti ir kitus tarptautinius partnerius.
Panevėžio rajono savivaldybės vicemeras Antanas Pocius sako, kad rajone kol kas neplanuojama sušaukti neeilinio Tarybos posėdžio. Dėl draugysčių su Rusijos ir Baltarusijos miestais rajono politikai spręs kovo pabaigoje. Pasak mero pavaduotojo, jau dabar partneriams Baltarusijoje ir Rusijoje bus išsiųsti oficialūs raštai, informuojantys, kad bendradarbiavimas dėl susiklosčiusios dabartinės padėties nutraukiamas.
„Garantuoju, kad Taryba pritars. Neįsivaizduoju, kas galėtų prieštarauti esant tokiai padėčiai. Netikiu, kad tokių atsirastų“, – įsitikinęs A. Pocius.
Pagal sutartį su Molodečno rajonu vykdavo abiejų savivaldybių kultūriniai mainai, keičiamasi delegacijomis, tačiau pastaraisiais metais, pasak vicemero, jokios realios bendros naudos nebuvo. Su šia savivaldybe sutartis pasirašyta 2001 metų kovą, nors, anot A. Pociaus, šie ryšiai buvo ilgamečiai – abi savivaldybės bendradarbiavo dar sovietmečiu.
A. Pociaus teigimu, prieš keletą metų su Molodečno rajono savivaldybe norėta vykdyti bendrą dviejų valstybių projektą, finansuojamą europinėmis lėšomis.
„Buvome su jais sutarę ir dėl mums nežinomų priežasčių jie tiesiog dingo iš eterio. Nesupratome, niekas mums priežasčių nepasakė. Tiesiog visiškai nebepalaikė kontakto. Dar pagalvojome, kad galbūt aukštesni valdžios organai kažką nurodė, o savivaldybės atstovai mums nedrįso pasakyti, kad tokia pas juos politika“, – pasakoja vicemeras.
Panevėžio rajono savivaldybė bendradarbiavo ir su Tosnos rajono savivaldybe – miestelio, esančio maždaug 30 kilometrų nuo Sankt Peterburgo Rusijoje. Su šia savivaldybe jau keletą metų ryšiai nepalaikomi.
A. Pociaus teigimu, maždaug prieš penketą metų norėta bendradarbiauti ir su Irpinės savivaldybe Ukrainoje, kur dabar verda mūšiai. Jis ir pats lankėsi su Panevėžio rajono delegacija šiame netoli Kijevo įsikūrusiame mieste. Vicemeras sako, kad pasikeitus vietos valdžiai, nebepavyko su ukrainiečiais užmegzti bendradarbiavimo ryšių. Netoli šio miesto yra Hostomelis, kurio aerodrome šiomis dienomis rusai sudegino legendinį didžiausią pasaulyje krovininį Ukrainos lėktuvą „An-225 Mriya“.