„Smagu, kad galėjome prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo Joniškio mokyklose ir darželiuose. Esame maloniai nustebinti surinkto naudoto kepimo aliejaus kiekiu. Lengvasis automobilis su 1813 litrų biodyzelino, kuris bus pagamintas, galėtų nuvažiuoti virš 22 tūkstančių kilometrų. Maždaug toks atstumas yra nuo šiaurės iki pietų ašigalio, ir, jeigu šiam atstumui įveikti būtų naudojamas įprastas dyzelinas, į atmosferą būtų išmesta 8,2 tonos anglies dvideginio“, – teigė projekto „Kuriame Lietuvą!“ partnerės bendrovės „Biomotorai“ direktorius Donatas Karanauskas.
Šešios Joniškio rajono mokyklų ir darželių klasės surinko per 100 kilogramų naudoto aliejaus. Joms skirti specialūs prizai. Daugiausia – 286,5 kg. panaudoto aliejaus – surinko „Vyturėlio“ darželio „Bitučių“ grupės auklėtiniai ir jų šeimos. Šiai klasei atiteko pagrindinis prizas – saulės baterijos mobiliesiems telefonams įkrauti ir lauko suoliukas, pagamintas iš perdirbto plastiko. Antrąją vietą užėmė Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos 1B klasė (surinko 280,5 kg. aliejaus), trečioji vieta atiteko Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos 2B klasei (207 kg. aliejaus).
„Vaikų tėveliai labai aktyviai įsitraukė į šią iniciatyvą, ypač, kai užpildėme pirmąją panaudotam aliejui skirtą talpą. Kaip sakė vienas tėtis – pagavo azartas. Panaudotą aliejų rinko tėvai, seneliai, giminės, kaimynai. Su vaikais žiūrėjome filmukus, kalbėjomės, kaip dėl išpilamo aliejaus užsikemša kriauklės, kaip sunku jas atkimšti ir kaip mūsų surinktas aliejus bus perdirbtas bei panaudotas. Mūsų darželis ir toliau žada aktyviai dalyvauti pradėtame projekte, norime prisidėti prie gamtos saugojimo“, – sakė projekto čempione tapusios Joniškio vaikų darželio „Vyturėlis“ „Bitučių“ grupės auklėtoja Lineta.
Vienas šio projekto globėjų europarlamentaras Petras Auštrevičius sako, kad visi šiame ekoprojekte dalyvavę vaikai ir jų tėvai parodė, kad atsakingas požiūris į maisto atliekų rūšiavimą yra galimas ir naudingas. „Pokyčiai, kaip visuomet, prasideda kiekvieno iš mūsų namuose. Puikūs rezultatai Joniškio krašto mokyklose ir darželiuose yra pavyzdys, kad to paties galime siekti visoje Lietuvoje. Todėl kviečiu mokyklas jungtis prie šios prasmingos iniciatyvos“, – sako P. Auštrevičius.
Mokyklos, norinčios rinkti panaudotą aliejų ir prisijungti prie pilietinių iniciatyvų projekto „Kuriame Lietuvą!“, kviečiamos siųsti žinutę šioje paskyroje: https://www.facebook.com/kuriamelt
Lietuvoje nerūšiuojamas panaudotas aliejus vis dar yra didelė problema – jis užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis. „Vis dėlto kiekvienais metais surenkamo panaudoto aliejaus kiekiai auga. Pastaruoju metu jaučiame didesnį žmonių susidomėjimą, kurie kreipiasi dėl naudoto aliejaus išvežimo ar surinkimo ir iš savo namų ūkių. Žmonės supranta, kad išpylę aliejų į kanalizaciją tik prisidarys bėdų sau, nes aliejus prilimpa prie vamzdynų sienelių, šaldamas stingsta ir ilgainiui užkemša vamzdžius“, – sakė bendrovės „Biomotorai“ vadovas D. Karanauskas.
Per metus Lietuvoje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, vienos šeimos išmetamas atliekų kiekis 2020 metais siekė apie 100 kilogramų. Maisto švaistymas daro didelį neigiamą poveikį aplinkai, lemia šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymą.