Pusiaukelės namai įrengti 20-iai gyventojų. Naująją įstaigą kuruojančių Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojos Loretos Skrickienės teigimu, artimiausiu metu turėtų būti atkeltos dar dvi moterys ir tiek pat vyrų. Gyventojus į šią Panevėžio pataisos namams pavaldžią įstaigą atrenka Kalėjimų departamento komisija.
Pasak L. Skrickienės, atranka – griežta, tapti Pusiaukelės namų gyventojais galimybė suteikiama tik tikrai gerai besielgiantiems nuteistiems. Anot jos, ir gyvenimo Pusiaukelės namuose tvarka griežta, gyventojų dienotvarkė sudaroma porai savaičių į priekį. Nesilaikantis jos nuteistasis labai greitai bus sugrąžintas ten, iš kur atvyko.
L. Skrickienės teigimu, jokių netikėtumų, ekscesų Pusiaukelės namuose per septynias jų gyvavimo savaites neįvyko.
Ši įstaiga skirta apgyvendinti iš šio krašto kilusiems, artimųjų apskrityje turintiems nuteistiesiems. Šiuo metu Panevėžio pusiaukelės namuose apgyvendinti du panevėžiečiai nuteistieji ir vienas – iš Ukmergės rajono.
Dėl duomenų apsaugos L. Skrickienė teigė negalinti pateikti tikslesnių Pusiaukelės namų gyventojų duomenų, netgi įvardyti, už kokius nusikaltimus šie trys asmenys atlieka bausmę. Anot jos, dviejų šių namų gyventojų amžius – tarp 40 ir 50 metų, vieno – tarp 30 ir 40 metų.
„Turiu pabrėžti, kad tvarka ir reikalavimai Pusiaukelės namuose tikrai griežti. O, antra vertus, šie žmonės tinkamu elgesiu įkalinimo įstaigose įrodė, kad jais galima pasitikėti“, – patikino direktoriaus pavaduotoja.
Kadangi Pusiaukelės namuose įkurdinti nuteistieji – darbingo amžiaus žmonės, apgyvendinimo šioje įstaigoje tvarka reikalauja, kad jie dirbtų, užsidirbtų ir iš užsidirbtų pinigų gyventų.
„Vienas gyventojas dirba įmonėje ir tuo labai džiaugiasi, netgi tvirtina, kad ne tik darbas patinka, bet kad pateko į puikų kolektyvą, kuriame atrado save. Kiti du intensyviai ieško darbo, eina į pokalbius su darbdaviais ir tikrai turės įsidarbinti. Nedirbdami jie negalėtų čia gyventi“, – sakė L. Skrickienė.
Pusiaukelės namuose tokia tvarka, kad patys jų gyventojai perkasi produktus ir gaminasi valgį, patys perka drabužius, skalbia patalynę ir visa kita, tvarko savo kambarius bei bendras patalpas. Gyventojams skirti 9 kambariai, juose nuteistieji bus apgyvendinti po du ar tris. Poilsio kambariai, virtuvės, sanitariniai mazgai – bendri. Vyrai ir moterys šiuose namuose gyvena skirtinguose aukštuose.
Pusiaukelės namai įrengti taip, kad jie skirtųsi nuo kalėjimų, žmonės galėtų pratintis prie gyvenimo laisvėje.
„Mūsų tikslas, kad Pusiaukelės namų gyventojai užmegztų kuo daugiau ryšių su aplinka. Jau sutarėme su Raudonojo Kryžiaus Panevėžio skyriaus savanoriais, kurie ateis į šiuos namus ir burs savigalbos grupes“, – teigė direktoriaus pavaduotoja.
Anot jo, šioje įstaigoje laukiama kuo daugiau įvairių sričių savanorių, kuriems rūpi nuteistųjų socializacija, kurie turi ką jiems pasakyti, ko pamokyti. Visi savanorių vizitai į Pusiaukelės namus turi būti suderinti su Pataisos namų vadovybe.
Tokia savanoriška pagalba ganėtinai populiari Pataisos namuose. Juose bausmę atliekančias kalines lanko sporto instruktoriai, savanoris vedė arbatos gėrimo užsiėmimus, yra ir kitų sričių savanorių, atvykstančių bendrauti su nuteistosiomis.
Panevėžyje įkūrus Pusiaukelės namus, juose įdarbinti trys socialiniai darbuotojai, kurių pareiga – padėti šių namų gyventojams socializuotis. Daugiau naujų etatų įkūrus namus nesteigta, o kad naktimis Pusiaukelės namų gyventojai neliktų vieni, į juos ateina Pataisos namų budėtojai. Patiems gyventojams į Pusiaukelės namus privalu grįžti iki 21 valandos.
„Dabar vyksta gyventojų adaptacija, tad pagal galiojančias taisykles susitikinėti su artimaisiais jie neturi teisės. Išimtys jiems buvo padarytos per Kūčias ir pirmąją Naujųjų metų dieną – gyventojai buvo išleisti trumpam susitikti su artimaisiais“, – pasakojo L. Skrickienė.
Pasak jos, pasibaigus adaptacijai, Pusiaukelės namų gyventojai artimuosius galės lankyti, su jais susitikti dažniau.
Kalėjimų departamento atstovė Irmina Frolova-Milašienė teigė, jog Panevėžio pusiaukelės namai Lietuvoje pastatyti penkti po to, kai tokios įstaigos atsidarė Vilniuje, Alytuje, Marijampolėje ir Pravieniškėse. Ateityje Pusiaukelės namus privalės turėti kiekviena Lietuvoje esanti įkalinimo įstaiga.