Planuojantiems šauti fejerverkus vertėtų pažiūrėti į laikrodį, mat už vėlyvą tokią pramogą gresia šimtinės baudos.

Fejerverkai – ir džiaugsmas, ir kankynė

Fejerverkai – ir džiaugsmas, ir kankynė

 

Reta savaitgalio naktis, kai jau įmigę Panevėžio miesto, rajono gyventojai nebūtų iš lovų verčiami fejerverkų salvių. Dangų raižantys, grožį dovanojantys, akimirkos džiaugsmą teikiantys saliutai ne vieną gąsdina ir piktina.

Teisės ir viešosios tvarkos inspektoriai įspėja, kad tokia naktinė pramoga gali brangiai kainuoti, mat šauti fejerverkus privatiems asmenims leidžiama tik iki 20 valandos, o už vėlyvą pokšintį grožį numatytos solidžios baudos.

„Rožyne savaitgalių vakarais nuolat pokši. Su tuo jau apsipratau. Bet kokiu nenaudėliu reikia būti, kad fejerverkus leistum patį vidurnaktį“, – į redakciją paskambinęs guodėsi šiame miesto rajone gyvenantis Kazys Stuknelis.

Jis pripažino, kad fejerverkai gražu, tačiau, anot panevėžiečio, ne laiku šaudomi tampa kankinimo įrankiu.

„Vos išgirdęs šaudant, šoku iš miegų, fejerverkų pažadintas ima loti mano šuo, prie jo prisideda visi išgąsdinti šunys. Bemiegė naktis garantuota turbūt ne vien man“, – guodėsi K. Stuknelis.

Net ir vienkiemyje netoli Bernatonių gyvenanti kinologė Rūta Liberienė pasakoja neišvengianti fejerverkų poškėjimų. Jiems į dangų kylant kone kiekvieną savaitgalį, Rūta sako prie jų beveik pripratusi.

„Turbūt su sprogimais apsiprato ir mano šunys, fejerverkai gąsdina tik vieną kalę. Prasidėjus poškėjimams ji inkščia, dreba, turiu imti glėbin“, – pasakojo žinoma gyvūnų globėja.

Kad ir jos namų padangėje sproginėja fejerverkai, pripažino ir Panevėžio rajone gyvenanti miesto Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė. Anot jos, valstybė turi sugalvojusi priemonių tokiems naktiniams šaudytojams sutramdyti, tačiau paprastai žmonės dėl fejerverkų triukšmo pasiguodžia tik vieni kitiems ir niekur nesikreipia pagalbos.

Solidžios baudos

D. Svirelienės teigimu, būtent šiųmetėje pavasario sesijoje parlamentarai sugriežtino Triukšmo valdymo įstatymą ir ypač padidino baudas už keliamą triukšmą. Už ne laiku iššautus fejerverkus, nustačius pažeidėją, be jokio įspėjimo jam gali būti skiriama bauda nuo 150 iki net 600 eurų. Jei toks pažeidimas nustatomas pakartotinai, bauda siekia nuo 500 iki 1000 eurų.

Nors Panevėžyje fejerverkai šaudomi dažną naktį, Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos teigimu, dėl pirotechnikos priemonių keliamo triukšmo šiemet Savivaldybė negavo nė vieno skundo. Ji neprisiminė, kad fejerverkų šaudytojai būtų skųsti ir anksčiau. Anot jos, skundų gaunama tik dėl pernelyg garsiai leistos muzikos.

Griežtos valandos

Panevėžio mieste galiojančios Triukšmo prevencijos taisyklės numato, kad fejerverkus galima leisti vėliausiai iki 20 valandos. Nuo 20 iki 8 valandos jie uždrausti, tad pašaudžius nesunkiai galima uždirbti baudą. Išimtis fejerverkams daroma tik gruodžio 31-ąją ir sausio 1-ąją, tada jiems ribojimų nenumatyta.

Masinių švenčių organizatoriai, pasak D. Svirelienės, leisti fejerverkus gali tik gavę Savivaldybės renginių komisijos pritarimą, prieš tai suderinę laiką. Vedėja teigė, jog siekiama, kad ir per tokias masines šventes fejerverkai būtų iššauti iki 22 valandos. O visiems asmeninių švenčių – vestuvių, varduvių, krikštynų, jubiliejų – šventėjams D. Svirelienė priminė, kad tomis progomis dangų nušviesti fejerverkais galima tik iki 20 valandos.

„Žmonės dabar ypač pabrėžia savo teises, taigi, ir teisę švęsti su fejerverkais, leisti juos kada panorėjus. Tačiau šiuo atveju viešasis interesas yra svarbiau už asmeninį, tad nustatytų šventimo, fejerverkų leidimo laiko taisyklių laikytis privalu“, – pabrėžė D. Svirelienė.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis teigė, kad būtent dėl fejerverkų policija iškvietimų negauna. Į pareigūnus kreipiamasi ne konkrečiai dėl jų, o dėl keliamo triukšmo. Panevėžiečiai pastaruoju metu policijai dažniausiai skambindavo dėl naktinio triukšmo, sklindančio vakarinėje miesto dalyje iš prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelių, kur naktinėti renkasi jaunimas.

Atsisako pokšinčio grožio

Į tai, kad fejerverkai yra ne tik grožis, bet ir triukšmo bei aplinkos taršos šaltinis, pastaruoju metu dėmesį pradėjo kreipti pasaulio šalys. Pati gaminanti ir pasaulį fejerverkais aprūpinanti Kinija jau prieš penkerius metus savo šalyje pradėjo drausti juos šauti, o ypač griežtai draudžiama leisti į dangų fejerverkus vienu labiausiai užterštu pasaulio miestu vadinamoje sostinėje Pekine. Įkandin kinų, prieš kelerius metus fejerverkus drausti pradėjo Vokietija. Iš pradžių uždrausta juos leisti vietovėse, kuriose buvo apgyvendinti pabėgėliai. Tokio draudimo argumentas – iš kariaujančių zonų pabėgusiems žmonėms fejerverkai gali priminti šautuvų salves, atnaujinti patirtus išgyvenimus.

Tarp fejerverkus uždraudusių šalių yra ir Italija. Toji šalis draudimo ėmėsi pirmiausia rūpindamasi gyvūnų gerove. Šį momentinį dangaus grožį nutarta uždrausti pabrėžus, kad fejerverkai ypač gąsdina ir laukinius, ir naminius gyvūnus, šie patiria didžiulį stresą, sproginimų garsas netgi nužudo dalį miestuose įsikūrusių paukščių.

Rūpinantis gyvūnų gerove, prieš porą metų Lietuvoje irgi buvo paskleista peticija, raginanti uždrausti fejerverkus. Peticijoje, kurią buvo žadama įteikti Seimui, fejerverkai vadinti pavojinga atgyvena, ryjančia pinigus. Didžiulio palaikymo ši peticija nesulaukė, ją pasirašė vos keli tūkstančiai piliečių.

Komentarai

  • o kada uždraus bezdėt vaikščiojant po miestą?? daba kas 3-4 vaikšto lyg prisišikę į kelnes.ir prekybcentriuose pakanka su aromaterapy besismaukančių. ypač RYO. kebebų prisiėdę bezda kaip diogeneratoriai… fui

  • Na patriote, dėjai tu čia mums komentarą.Ar pats visa dujas nešiojies savo kelnėse?Paleidi kaip didelis. Ne šventieji puodus libdo, o visi eiliniai .Būk sveikas.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų