Programai ketinama skirti 210 mln. eurų, ji būtų pradėta įgyvendinti nuo kitų metų sausio – planuojama, kad tokios mokyklos galės atsirasti daugelyje šalies savivaldybių, o bet kurioje iš jų būtų po kelias tokias bet kurio tipo mokyklas, t.y. ne tik gimnazijas. Tai taikoma tik valstybinėms mokykloms, nevykdančioms moksleivių atrankos.
„Tai turėtų būti šiuolaikiška infrastruktūra, laboratorijos, neformalaus ugdymo galimybės net ir galimybės sportiniam ugdymui. Svarbu, kad būtų sukurta aplinka, palanki specialių poreikių, įvairią negalią turintiems vaikams, ko šiandien nėra. Čia – vienas pagrindinių tikslų. Bet kita svarbi dalis – kompetencijos: turėtų keistis ugdymo procesas, turėtų atsirasti daugiau laisvumo mokyklų valdyme, norėtumėme sustiprinti mokyklų bendruomenę, savivaldą“, – BNS antradienį sakė ministrė Jurgita Šiugdžinienė.
Ministerija planuoja ypatingą dėmesį skirti įtraukiajam ugdymui, įgyvendinant projektus galėtų būti sukurta mokyklų infrastruktūra – įkurtos ar atnaujintos laboratorijos, bibliotekos, mokomieji kabinetai, koridoriai, individualaus mokymosi ir poilsio erdvės, mokyklos prieigos. Taip pat lėšos būtų skiriamos vadovų ir pedagoginių darbuotojų kompetencijoms stiprinti, kokybiškai švietimo pagalbai teikti, stipriai ir savivaldžiai mokyklos bendruomenei kurti.
Sukurta infrastruktūra galėtų naudotis ir kitos švietimo įstaigos.
J. Šiugždinienė spaudos konferencijoje antradienį pabrėžė, kad „tai nėra statybų programa“, o idėjų, tad naujų pastatų iš esmės nėra planuojama. Vis tik svarstoma, jog viena naujai pastatyta tokia mokykla galbūt galėtų atsirasi Vilniuje.
Ministrė sako, kad su savivaldybėmis bus kalbamasi apie konkrečius poreikius, kaip jose reikėtų stiprinti švietimą ir kurios mokyklos galėtų tapti projekto dalyvėmis, o finansavimas būtų susitarus su savivaldybėmis dėl konkrečių užsirėžtų tikslų.
„Mes sėdame už stalo kartu su savivaldybe ir kalbame apie visą sistemą, ne apie atskiras mokyklas. Dėl lėšų (…), jos gali būti skiriamos pagal mokinių skaičių mokykloje. Pagrindinis dalykas yra tikslai“, – sakė ji.
Ministerija numato, kad į paramą galės pretenduoti savivaldybės, kuriose yra ne mažiau kaip 1000 pagal priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokančių mokinių, paraišką teikti galės ir mažiau moksleivių turinčios savivaldybės, jei šios kooperuosis su gretimomis, o numatyta „Tūkstantmečio mokykla“ turi bent 200 mokinių ir nevykdo jų atrankos.
Užsibrėžiami tikslai – didinti moksleivių pagrindinio ugdymo pasiekimų lygį, STEAM srities dalykų brandos egzaminų rodiklį, didinti vienam mokytojui tenkantį moksleivių skaičių, o ne mažiau nei 70 proc. mokytojų savivaldybėje turėtų dirbti pilnu etatu, nebeliktų jungtinių 5-8 klasių.
„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.