Jaunuolių dienos centrą lankantys neįgalieji, padedami savanorio iš Prancūzijos, įsikūnijo į lietuvių dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Karalių pasaka“, Pablo Pikaso „Pasirėmusi moteris su taure“ ir dar 13-os pasaulinio garso paveikslų personažus.
„Getty Museum Challenge“ – tai JAV, Los Andželo mieste, naftos magnato Džono Polo Gečio įkurto kultūros centro ir muziejaus iššūkis šiais metais karantine likusiems gyventojams. Tūnantys namuose žmonės, pasak sumanytojų, ėmė nuobodžiauti, todėl muziejus pasiūlė jiems atkartoti garsiausių paveikslų siužetus iš to, kas yra jų aplinkoje. Nauja pramoga sparčiai išpopuliarėjo įvairiose pasaulio šalyse, į ją įsitraukia vis didesnės gyventojų grupės.
„Tai buvo gera proga suvokti, kad nesame visiški belaisviai ir iš karantino galime išspausti kažką naujo.“
T. Buhada
Vietoje karūnų – pieštukų krūva, vietoje saulės – lempos apšviestas balionas ir daug geros nuotaikos – taip „Getty Museum Challenge“ iššūkį išpildė Panevėžio Jaunuolių dienos centre lankytojai. Su neįgaliaisiais kitaip pažvelgti į visiems žinomą meną sumanė šioje įstaigoje nuo rugsėjo savanoriaujantis prancūzas Tangujis Buhada.
Jaunuolių dienos centras jau penkiolika metų kasmet priima savanorius iš užsienio. Panevėžyje su neįgaliaisiais yra dirbę pagalbininkai iš Vokietijos, Austrijos, Italijos. Šį rudenį į Aukštaitijos sostinę atvyko du savanoriai iš Prancūzijos ir vienas iš Ispanijos.
Užsieniečiai nuo 18 iki 30 metų Panevėžyje stengiasi neįgaliuosius įtraukti į įvairias veiklas, įdomiai organizuoti jų užimtumą.
Prancūzas T. Buhada į Lietuvą atvyko neseniai baigęs mokyklą.
„Jam tai pirma tokia patirtis, kaip ir mūsų centro lankytojams savanorio sugalvotas iššūkis“, – teigia Jaunuolių dienos centro socialinė darbuotoja ir savanorių mentorė Eglė Gudžinskienė.
Neįgalieji, anot jos, greit susidomėjo prancūzo pasiūlymu ir aktyviai patys rinko projektui paveikslus, kūrė jiems atkartoti reikalingą aplinką, personažų kostiumus.
„Vieni fotografavo, kiti pozavo, treti gamino dekoracijas, reguliavo apšvietimą – darbo visi turėjo“, – pasakoja socialinė darbuotoja.
Jaunuolių dienos centrą lanko apie 70 suaugusiųjų, turinčių negalią.
Savanoris iš Prancūzijos 21-erių T. Buhada „Getty Museum Challenge“ idėją pasigavo iš savo bičiulio lenko.
„Dalyvauti iššūkyje pasiūlė kitas savanoris Lenkijoje. Jis norėjo įgyvendinti šį projektą ir įtraukė Panevėžio jaunuolių dienos centrą bei kitus panašius centrus Europoje. Sumanymas man pasirodė įdomus. Be to, šiam iššūkiui netrukdo pandemija ir jos apribojimai. Tai buvo gera proga suvokti, kad nesame visiški belaisviai ir iš karantino galime išspausti kažką naujo“, – „Sekundei“ pasakojo savanoris.
Persikūnyti į paveikslus, anot jo, nebuvo sudėtinga: projekto koncepcija tokia, kad nereikia jokios ypatingos medžiagos ir pasiruošimo fotosesijoms.
„Mūsų tikslas buvo leisti vaizduotei svaidytis su aplink esančiais daiktais“, – šypsosi T. Buhada.
Panevėžiečių fotografijas su M. K. Čiurlionio, Pablo Pikaso, Bario Egizo, Renė Magrito ir kitų meno legendų interpretacijomis T. Buhada žada išsiųsti į Lenkiją. Čia visi darbai bus surinkti į vieną virtualią parodą.
Pamatęs, kad iššūkio rezultatai sulaukė didelio susidomėjimo ir Jaunuolių dienos centre, savanoris parodą surengė ir jame.
„Man labai patiko šis iššūkis. Tokia veikla yra geras būdas dirbti ir gauti tiek skirtingų rezultatų, kiek yra studentų. Tikrai dar galvosiu apie kitą tos pačios rūšies projektą, tik kita tema“, – žada vaikinas.
Į savanorystę Tangujis pasakojo pasinėręs po turizmo studijų. O Lietuvą pasirinko, nes visada norėjo apsilankyti Rytų Europoje.
„Visada mėgau keliauti, bet niekada nebuvau matęs šios pasaulio dalies. Taip pat svajojau prisidėti prie humanitarinės pagalbos bei išeiti iš savo komforto zonos. Niekada anksčiau nedirbau su neįgaliaisiais, todėl maniau, kad ši patirtis gali būti įdomi visais požiūriais“, – pasakoja prancūzas.
Lygindamas Lietuvą su savo gimtąja šalimi, užsienietis sako, kad abi valstybes skiria ne toks ir didelis atstumas, abi jos Europoje. Tačiau lietuvių ir prancūzų kultūros, Tangujo akimis, labai skiriasi.
„Čia stengiuosi kiekvieną dieną prisitaikyti prie saulės trūkumo ir šalčio. Kiekvieną dieną mokausi apie kultūrą, kuri man buvo visiškai nežinoma, ir džiaugiuosi matydamas sniegą. Net jei Panevėžys nėra pats svetingiausias ir gražiausias miestas, čia sutikau gerų žmonių ir esu už tai dėkingas“, – apie Lietuvą ir Aukštaitijos sostinę įspūdžiais dalijosi savanoris.
Komentarai
Patiems meno sukurti neduota, tai bent pasitenkino patyčiomis.