Darbdaviai atsisako bet kokių šventinių pramogų, susibūrimų ir darbuotojams siunčia virtualius sveikinimus.
Buvusį šurmulį artėjant kalėdiniams vakarėliams įmonėse pakeitė visiška tyla, o dovanoms atidėtus pinigus darbdaviai leidžia apsaugos priemonėms. Tačiau jau yra ir dėliojančių virtualių Kalėdų scenarijų.
Personalo valdymo profesionalų asociacija prieš savaitę savo narių paprašė pasidalyti idėjomis, kaip per karantiną galima būtų švęsti Kalėdas.
Apklausa parodė, kad dar nė neprasidėjus antrajam karantinui, apie 10 proc. respondentų buvo nutarę šįmet nerengti šventės darbuotojams ir nesiūlyti jokios alternatyvos. O susirgimų COVID-19 statistikai pasiekus aukštumas bei valdžiai įvedus griežtesnius apribojimus, panašūs sprendimai verslui tapo dar aktualesni.
„Kažkas dar turbūt planavo bent mažose kompanijose švęsti, bet prasidėjus karantinui tokių minčių neliko. Pandemija visiškai sujaukė artėjančių švenčių planus. Įmonės turėjo atsisakyti tradicinių renginių, vakarėlių, kol kas teks pamiršti net ir jaukius bendrus pasisėdėjimus mažame kolegų rate“, – teigia Personalo valdymo profesionalų asociacijos direktorė Aušra Bytautienė.
Visgi atsirado drąsesnių įmonių, kurioms Kalėdos su kolektyvu – šventas reikalas. Asociaciją pasiekė darbdavių idėjos surengti darbuotojams protmūšius, susibūrimus, šventines vakarienes, degustacijas, koncertus ar magų pasirodymus, bet visa tai vyks už ekranų. Darbuotojams organizuojamos netgi virtualios patiekalų gaminimo, kalėdinių vainikų pynimo pamokos. Tai, kad šventės persikelia į virtualią erdvę, pasak A. Bytautienės, dar nereiškia, kad jos kainuos pigiau. Netgi atvirkščiai – tokių renginių organizavimo kaštai gali būti ir didesni.
Daugelis šalies įmonių, asociacijos teigimu, net ir atsisakiusios šventinių susibūrimų, nepaliks darbuotojų be dovanų. Jas planuoja siųsti į namus.
„Tarp dažniausiai apklausoje paminėtų dovanų – šventinės valgomos vaišės ar šaltajam laikotarpiui pritaikytos šiltos kepurės, pirštinės, šalikai, termosiniai puodeliai. Kai kurios dovanos, tokios kaip dovanų čekiai, leidžiantys apsipirkti interneto parduotuvėse ar užsisakyti maisto iš mėgstamo restorano į namus, taip pat žurnalų, filmų prenumerata, pasieks darbuotojus elektroniniais laiškais. O yra įmonių, kurios dovanų pristatymams pasitelks ne tik kurjerių paslaugas“, – vardijo A. Bytautienė.
Vienos įmonės, turinčios gamyklą ir Panevėžyje, darbuotojams dovanas asmeniškai įteiks patys vadovai.
„Turime vos dvidešimt smulkių užsakymų paruošti vaišes išsinešti keturių penkių asmenų būreliams.“
M. Januškevičiūtė
Idėjų, kaip originaliai švęsti Kalėdas darbovietėje per karantiną, asociacija iš Panevėžio darbdavių nesulaukė. Aukštaitijos sostinės didžiosios įmonės šįmet metus baigs be įprastų linksmybių,
Anksčiau su koncertais, vaišėmis Kalėdas pasitikdavusi bendrovė „Schmitz Cargobull Baltic“ Panevėžyje šiemet savo darbuotojų sveikinti nebeplanuoja.
„Švęsdavom visi kartu su antromis pusėmis. Šiemet tik su vadovų komanda nuotoliniu būdu turėsime renginį, bet tai bus labiau bendravimo forma pasvarstant, kur įmonė eina, kas jos laukia, nei pramoga“, – sako generalinis direktorius Raimundas Petrauskas.
Anot jo, administracija gyvo susitikimo neturėjo jau pusę metų. R. Petrausko teigimu, šie metai bendrovei buvo tikrai sudėtingi ir pareikalavę papildomų išlaidų apsaugos priemonėms.
„Šiemet nesišvaistysime šventėms, tuos pinigus skirsime svarbesnėms išlaidoms. Nuo kovo mėnesio be jokių išimčių nešiojame įmonėje kaukes, naudojame kitas apsaugos priemones“, – kalbėjo R. Petrauskas.
Bendrovė atsisakė ne tik Kalėdų, bet ir vasaros šventės kolektyvo šeimoms, pavasarį organizuojamos Strategijos dienos.
Prieš Kalėdas savo darbuotojus originaliomis idėjomis nustebindavo įmonė „Metalistas LT“. Šįmet nuotaiką kolektyvui kelia nebent kalėdinėmis dekoracijomis papuoštos patalpos.
„Visada rengdavome bendrą vakarienę restorane, keliaudavome kartu į teatrą. Dėl sudėtingos situacijos ir visiems suprantamų priežasčių šiemet nieko panašaus nebebus. Dauguma Panevėžio įmonių visiškai atsisako kalėdinių vakarėlių arba juos perkelia į virtualią erdvę. Tiesą sakant, sunku įsivaizduoti, kaip tai turėtų atrodyti“, – teigė „Metalistas Group“ valdybos pirmininkas ir Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos prezidentas Mantas Gudas.
O Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai Kalėdas atšvęs susirinkę internete.
Vietoje tradicinės popietės su Panevėžio apskrities policijos kapelionu, kai jis lankydavo visos apskrities policijos bendruomenę ir prie arbatos puodelio dalydavosi ramybės ir advento bei švenčių laukimo idėjomis, bendrų pietų, kur policijos pareigūnai ir darbuotojai atsinešdavo savo pagamintų skanėstų bei aukodavo vis kitam kilniam tikslui, šįmet pareigūnai rinksis į popietę su kapelionu virtualioje erdvėje.
„Visas mūsų kolektyvas šventes planuoja sutikti ramiai ir saugiai, tik su artimiausiais šeimos nariais. Aktyvios ir įprastai darbingos šventės bus tik tuo metu į įvykius reaguojantiems pareigūnams“, – sako komisariato atstovė Rasa Galkauskienė.
Per darboviečių kalėdinius vakarėlius su muzika ir šokiais šimtai panevėžiečių kasmet susirinkdavo į išskirtinio interjero restoraną „Vakarinė žara“. Per visą legendinės „Žaros“ gyvavimo istoriją šįmet bus pirmos Kalėdos, kai restorane tvyros tyla.
Visos maitinimo įmonės dėl karantino negali priimti svečių, nebent organizuoti maisto išsinešimą. Tačiau, pasak restorano direktorės Miglės Januškevičiūtės, net ir tokių paslaugų darbdaviai neprašo.
„Turime vos dvidešimt smulkių užsakymų paruošti vaišes išsinešti keturių penkių asmenų būreliams. Žmonės užsisakė kepto kalakuto, vištos, žuvies ir švęs savo patalpose. Maistą pasiims arba mes nugabensime“, – pasakojo M. Januškevičiūtė.
Tokias kalėdines vaišes, anot direktores, užsisakinėja panevėžiečiai, o daugiausia – gyvenantieji netoli restorano.