Šiuolaikinio meno epicentre besisukanti performansų kūrėja M. Dirsytė po ne vienerių metų, praleistų niekada nemiegančiame Londone, vėl įsikūrė jaukiame Panevėžyje. Kaip tikina menininkė, šis miestas jai labai brangus, todėl norėjosi savo kūrybos dovaną įteikti jo gyventojams. Nors tiksliai dar negali pasakyti, kur vyks performanso-spektaklio „Kompleksas“ premjera, Monika viliasi šią idėją įgyvendinti legendinio maestro Juozo Miltinio vardu pavadinto teatro scenoje.
Menininkė džiaugiasi, kad į kvietimą prisidėti prie jos projekto atsiliepė išties nemažai panevėžiečių. Nors galutinis performanso dalyvių skaičius paaiškės tik šį penktadienį per atranką, M. Dirsytė pripažįsta nesitikėjusi pritraukti tiek menui neabejingų žmonių, kuriems artima jos kūrybos forma.
Pasak M. Dirsytės, performansas-spektaklis „Kompleksas“ kalba apie tai, kad žmonės gali būti visokie ir kad norint būti laimingam visai nebūtina tapti sėkmingam, kaip įprasta manyti.
„Mane jaudina šiuolaikinės visuomenės požiūris į sėkmę kaip į tariamą gyvenimo vertybę. Žmogus turi teisę būti toks, koks nori. Būtent vidinio pasaulio įvairumas daro mus unikalius ir nepakartojamus“, – įsitikinusi performanso meistrė.
Anot Monikos, iš tiesų mūsų kompleksai kyla iš baimės nebūti tuo sėkminguoju. Bet jei žvelgtume dar giliau, pasak kūrėjo, vidiniai kompleksai neretai kaip tik parodo žmogiškumą.
„Arogantiškas ir pasipūtėliškas šiuolaikinės visuomenės formuojamas požiūris neleidžia žmogui net paliūdėti, nors tai natūraliai reikalinga. Pažiūrėkime, kiek išleista populiariosios literatūros knygų „kaip tapti laimingam“, „mylėk save“, „kaip pasakyti ne“ ir panašios. Visos vėlgi iš esmės skatina asmens susireikšminimą, egoizmą. Jose nėra kalbama apie empatiją, atjautą kitam. Bet tik pamilus kitą, galima pamilti save, o ne atvirkščiai. Toks yra ir krikščioniškas požiūris“, – kalba M. Dirsytė.
Šiuo metu M. Dirsytės laikas suskaičiuotas kone minučių tikslumu. Dar birželį ji atnaujintame Dailės galerijos kiemelyje vedė įdomias kūrybos dirbtuves, nuolatos su ja bendradarbiauja, intensyviai rengiasi medijų meno festivaliui „ENTER’18“, kuriame pristatys savo dar vieną naują kūrinį, performansą „Pan/demos“. Be to, žinoma menininkė žada nerti į akademinę terpę – jau ruošiasi doktorantūros studijoms.
„Viskas tarsi sukrito į vieną. Bet gyvenime dažnai taip būna. Nors laikas įtemptas, tačiau esu laiminga galėdama tą daryti“, – šypteli Panevėžyje nišą kūrybai suradusi M. Dirsytė.