Rašyti diktantą buvo galima tiek su bendradarbiais darbo vietoje, tiek mokyklose, bibliotekose, savivaldybėse. Užsienio lietuvių bendruomenės iš organizatorių gaus diktanto įrašą ir galės rašyti joms patogiu laiku vasario 28–kovo 1 dienomis. O kovo 2-ąją bus paskelbtas tekstas, tad visi galės pasitikrinti savo raštingumą. Diktanto finalas vyks balandžio 4-ąją sostinėje. Ten bus kviečiami geriausiai pirmame etape parašę dalyviai. Finalininkai varžysis dėl raštingiausio moksleivio, raštingiausio suaugusiojo ir raštingiausio užsienio lietuvio vardo.
„Diktanto tekstas tiko įvairaus amžiaus rašytojams. Jame buvo ir senovinių žodžių, kurie sukėlė nusistebėjimą tarp jaunimo, o vyresniems buvo smagu juos girdėti.“
M. Petronytė-Kairienė.
Panevėžyje šiemet diktantą rašyti buvo galima dviejose vietose – Savivaldybės patalpose ir bibliotekoje Kniaudiškių gatvėje. Diktantas rašytas ir miesto gimnazijose, organizacijose, tačiau kiek jų dalyvavo, Savivaldybė duomenų neturi.
Į miesto Savivaldybę pasitikrinti žinių susirinko 15 įvairaus amžiaus ir profesijų žmonių. Atėjo ir keletas vienos gimnazijos moksleivių. Pernai Savivaldybėje diktantą rašė 20 panevėžiečių.
„Diktanto tekstas tiko įvairaus amžiaus rašytojams. Jame buvo ir senovinių žodžių, kurie sukėlė nusistebėjimą tarp jaunimo, o vyresniems buvo smagu juos girdėti. Tekstas buvo geras, patikrino nosinių, ilgųjų ir trumpųjų, didžiųjų raidžių rašybą, o skyryba buvo klasikinė“, – mano Švietimo skyriaus specialistė Minolė Petronytė- Kairienė.
Nacionalinį diktantą pirmą kartą rašęs Bronius Baltrūnas teigė specialiai tądien visus planus atidėjęs. Vyras mano, kad sekėsi neblogai, tik suabejojo, ar neįvėlė skyrybos klaidų tiesioginėje kalboje.
„Varna karktelėjo. Žinote, varna – blogio pranašas, o čia buvo jos tiesioginė kalba. Įtariu, truputį pridariau klaidelių“, – juokauja B. Baltrūnas.
Pasak jo, diktanto žodžiai buvo suprantami, tekstą diktavęs laidų vedėjas Marijus Žiedas skaitė aiškiai. Vyras tikisi diktantą rašyti ir kitais metais.
„Labai gerbiu lietuvių kalbą. Ji nyksta, iš visų pusių ją spaudžia. Anksčiau sakydavo – rusėja, dabar – anglėja. Visur angliški užrašai, norima ir kitas raides įpinti, o juk valstybėje svarbiausia yra kalba, teritorija, liaudies, senolių papročiai, tradicijos, istorija“, – sako B. Baltrūnas.
O ponia Regina rašyti nacionalinį diktantą jau nebe naujokė.
„Atrodo, moku neblogai rašyti, bet kai pasitikrinu – baisu. Vidurinę baigiau prieš daugiau nei 50 metų, jau viskas pamiršta, todėl ir klaidų – pilna“, – savikritiška Regina.
Šįkart, jos manymu, sudėtingų žodžių diktante nebuvo, tačiau vieno moteris neišgirdo. Visgi džiaugėsi, kad diktanto tekstas buvo labai gražus ir raiškiai skaitomas.
Viešojoje bibliotekoje Kniaudiškių gatvėje nacionalinį diktantą rašė 10 žmonių. Iš jų tik vienas – vaikinas. Šios bibliotekos abonemento vedėja Sandra Voveriūnienė sako, kad šįmet žmonių susirinko mažiau nei pernai.
Ne vienas rašiusiųjų diktantą ir čia jau tą darė ne pirmą kartą. Pasak vedėjos, viena senjorė atėjo su jau suaugusia anūke ir pasakojo dalyvaujančios penktą kartą – tokia jų tradicija.
Pasak S. Voveriūnienės, dalyviams labai patiko diktanto tekstas – šiltas ir labai žmogiškas.
Panevėžio rajono savivaldybės pastate diktantą rašė 8 asmenys. Iš jų didžioji dauguma – darbuotojai. Kiek diktantą rašė kitose rajono vietose – mokyklose, įstaigose ir panašiai, duomenų dar neturima. Pasak rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistės Birutės Goberienės, diktante buvo keli retesni žodžiai ir kai kurie diktanto rašytojai juos išgirdo gal ir pirmą kartą.
„Tekstas gražus, rašybos atžvilgiu tikrai nesudėtingas. Gal sudėtingesnė skyryba. Palyginus su ankstesniais metais, šiųmetis tekstas – žymiai paprastesnis“, – mano B. Goberienė.
Komentarai
G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje taip pat buvo rašomas…