„Atsisakymo griežto negavau, bet ir neišgirdau pritarimo“, – taip prieš savaitę įvykusį susitikimą su rajono meru Povilu Žaguniu apibendrino bibliotekos direktorė Jurga Bugailiškienė.
Kam perleisti istorinę sodybą, direktorė ėmėsi ieškoti vykdydama Kultūros ministerijos planus.
Dar prieš keletą metų ministerijos atlikto audito išvadose teigiama, jog renginiai J. Urbšio sodyboje bibliotekai yra papildoma prievolė, mažai susijusi su šios pagrindiniais veiklos tikslais. Pasak auditorių, renginių sodyboje organizavimas problemiškas dėl nemažo atstumo nuo miesto, be to, sodyboje nėra geriamojo vandens, tik šulinys, taip pat stovi senas lauko tualetas, o norint į ją pritraukti didesnius lankytojų srautus, nei kad apsilanko dabar, tektų investuoti į komunikacijas, to bibliotekai daryti nerekomenduojama.
„Audito išvadoje įvardyta, kad šita sodyba neprisideda prie bibliotekos funkcijų įgyvendinimo. Ji naudojama tiems tikslams, dėl kurių dar 2008-aisiais ir buvo padovanota valstybei“, – sakė J. Bugailiškienė.
Sodybos su jai priklausančiu 63 arų sklypu Čiūrų kaime dovanojimo sutartyje, kurią tuomet pasirašė G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka ir tuometis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos vadovas, dabartinis Seimo narys Povilas Urbšys, numatyta, kad tokios dovanos paskirtis – diplomato, paskutinio nepriklausomos Lietuvos užsienio reikalų ministro J. Urbšio atminimo įprasminimas.
Jis buvo P. Urbšio senelio brolis.
Perduodamas sodybą valstybei, P. Urbšys tuomet pabrėžė norintis išsaugoti jos autentiškumą, nendrėmis dengtą stogą ir kitas vertybes, kurios primena diplomatą J. Urbšį. Restauravimo darbams buvo suteikta pusė milijono litų. Siekdamas nepainioti viešųjų ir privačių interesų, P. Urbšys nutarė senelio sodybą perduoti bibliotekai. Šioji įsipareigojo rūpintis restauravimo darbais ir, giminaičių pageidavimu, įsteigti memorialinį muziejų.
Išlikusių sodybos pastatų – gyvenamojo namo ir klėties – rekonstrukcijai paskirtų valstybės lėšų – 465 tūkst. litų – pakako tik gyvenamojo namo konservavimo ir restauravimo darbams. Klėtis sutvarkyta dar po ketverių metų iš papildomų valstybės lėšų.
2009-aisiais, visuomenei atveriant rekonstruotą sodybos namą, kalbėta, kad šioje vietoje bus įkurtas konferencijų centras, jame rengiami seminarai, plenerai, stovyklos ir kiti renginiai, skatinantys tarptautinius kultūros ryšius bei ryšius su Lietuvos išeivija.
Dabar sodyba per metus pritraukia vos 521 lankytoją, o pernai joje įvyko trys bibliotekos organizuoti renginiai. Šio kultūros paveldo objekto priežiūra, J. Bugailiškienės teigimu, bibliotekai kasmet atsieina maždaug 10 tūkst. eurų.
„Iš Kultūros ministerijos konkrečiai sodybos priežiūrai lėšų negauname. Tiesiog šie pinigai skiriami iš bibliotekos bendro biudžeto“, – sakė direktorė.
Anot jos, akivaizdu, kad ateityje tam reikės kur kas daugiau lėšų.
„Norėtųsi sodybą apsaugoti, kad po kurio laiko ji nesugriūtų. Biblioteka negalės į ją daugiau investuoti. Įstaiga neturi galimybių pritraukti lėšų iš projektų infrastruktūrai tvarkyti. O ateityje tam tikrai reikės daug investicijų“, – teigė J. Bugailiškienė.
Panevėžio rajono savivaldybei biblioteka jau dukart siūlėsi atiduoti istorinę sodybą. Meras Povilas Žagunis teigia tokio paveldo nesikratantis, tačiau jį savo glėbin Savivaldybė priimtų irgi su tam tikrom išlygom – jei kartu su tokiu turtu ateitų ir finansavimas jam prižiūrėti.
Priešingu atveju istorinis paveldas, anot mero, rajonui taptų tiesiog papildoma našta.
„Nėra ten sukurto patrauklaus objekto, į kurį važiuotų turistų srautai. Istorikų grupė nusilenkti ir pamedituoti po Urbšio ąžuolu nuvažiuotų, bet tik tiek. Laukuose atstatyta sodyba yra istorinę atmintį vertinančių žmonių, o ne masinė lankytina vieta. Norint, kad objektas taptų patrauklus, reiktų į jį nemažai investuoti“, – sako P. Žagunis.
Panevėžio rajono savivaldybės žinioje šiuo metu keturi kultūros paveldo objektai-muziejai: autentišką išvaizdą išlaikęs rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimtasis raudonplytis dvarelis Puziniškyje, Juozo Tumo-Vaižganto ir knygnešystės muziejus vaizdingojoje Ustronėje, mažai kam žinomo vaikų rašytojo Mato Grigonio namo dalis Panevėžyje, A. Kolpingo gatvėje, bei garsiojo Lietuvos skulptoriaus Juozo Zikaro memorialinė sodyba Paliukų kaime. Pastarasis – Paįstrio kultūros centro žinioje, kitus tris prižiūri rajono Viešoji biblioteka.
Nors visi rajone esantys lankytini objektai nuo Panevėžio ne ką arčiau nei J. Urbšio sodyba ir link jų veda žvyrkeliai, lankytojų pritraukia vis tiek keliskart daugiau. G. Petkevičaitės-Bitės namuose per praėjusius metus paviešėjo maždaug 1 500, Ustronės muziejuje – per 2 000 žmonių. Rajono viešosios bibliotekos direktorės Rūtos Bagdonienės nuomone, lankytojų srautas būtų daug didesnis, tačiau daugelį nuo kelionių po šias įdomias ir vaizdingas vietas atgraso iki jų vedantys neasfaltuoti keliai.
„Mes jau daug metų tuos muziejus prižiūrime, rengiame juose jau tradicines šventes. G. Petkevičaitės-Bitės muziejuje vyksta Bitės premijos teikimas, laikantis senųjų Puziniškio dvaro tradicijų organizuojami tautiniai vakarojimai, Ustronėje didžiausia šventė – J. Tumo-Vaižganto diena. Be tradicinių renginių, muziejuose būna daug kitų, lankytojai atvyksta į ekskursijas“, – pasakojo R. Bagdonienė.
Direktorė įsitikinusi, kad šiais metais J. Petkevičaitės-Bitės ir knygnešių keliais Panevėžio rajone pereisiančių bus dar daugiau, nes abu muziejai įtraukti į Kultūros ministerijos finansuojamą kultūros paso mokiniams programą.
Abiejų lankytinų objektų priežiūrai rajono biblioteka per praėjusius metus išleido maždaug 24 tūkst. eurų. Kitaip tariant, vieno muziejaus išlaikymo išlaidos yra tik 2 tūkst. eurų didesnės, nei G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka išleidžia vos kelių šimtų lankytojų per metus sulaukiančiai J. Urbšio sodybai.
R. Bagdonienė abejoja, ar pastarojoje būtų įmanoma sukurti lankytojų srautą.
„J. Urbšys nėra toks populiarus kaip Lietuvoje garsūs rašytojai – G. Petkevičaitė-Bitė ir J. Tumas-Vaižgantas. Kad J. Urbšio sodyba taptų lankoma, reikėtų įdėti nemažai pastangų ir investicijų. Muziejus Puziniškyje, Ustronėje naudojame ir kultūrinei veiklai, ten rengiamos edukacinės programos, bet vis tiek šitie objektai nuostolingi. J. Urbšio muziejus būtų dar nuostolingesnis“, – mano R. Bagdonienė.
Komentarai
Ar yra bent mažiausia viltis kad Urbšys apsieis be skandalų?
Paviešinus tokius valstybės lėšų švaistymo faktus ir toooookias beprasmes išlaidas išeitis tik skelbti apkaltą Urbšiui už kenkimą valstybei.
ir imkis priemonių
465 tūkst. litų pakako tik gyvenamojo namo restauravimo darbams. Klėtis sutvarkyta iš papildomų valstybės lėšų.
Kokia čia problema, gražinkit Urbšių giminei su sąlyga, kad muziejus būtų išlaikytas..
Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/istorine-sodyba-neisiuloma-dovana/
vidury šviesios dienos valstybę išdūrinėja – ir nieko ?
DULKINA
nebeklausinėsiu kodėl gi Seimo reitingai patys žemiausi, nebe
Kieno rankose mūsų valstybės likimas ir padėtis????????????????????????????? Kaip menka!
Turi b ūti žiauriai gėda seimo nariui Urbšiui dėl nuolatinio, įsisenėjusio tokio neatsakingo lėšų taškymo.
Man gaila valstybės lėšų. Kaip jų negaila seimo nariui? Nesuprantu.
Koks kvailys buvau, pasirodo, kai maniau, kad iš valstybės biudžeto, į kurį byra mano mokami mokesčiai, aplinkos tvarkymas skiriamas tik prezidentų namams!
Kad už mano sunkiai uždirbtus pinigėlius tvarkytų Preidento Adamkaus namą – sutinku šimtu procentų, bet kad Urbšio senelio brolio sodybėlę galulaukėje kažkur provincijos pakraštyje – NE NE NE NE NE NE!
Kai ir kol seimo nariai taip viskuo pertekliškai aprūpinami, tai nėra jokios vilties šioje šalyje man, pedagogui, sulaukti padorios algos. Biudžetas buvo ir bus tuščias. Kaip ranka kyla šitaip valstybines lėšas švaistyti?
Eik į seimą – ašaroti neteks.
demagogija tie urbsio pasiteisinimai, interesai kaip ant delno
kur nemokamai vasaroja ? Kur?
Iki ko dasigyveno visagaliai?
iš š…,,, varškės neišspaudžia varguoliai
Į Paberžę minios pačios suplaukia? Mierka kita!
Va kur auga, želia, bujoja atskirties šaknys. Tikras gyvulių ūkis, kur kai kam dėl kai ko atseikėja iš visų sunešto biudžeto ohoho kiek. Bjauru.
ir mane pranoksta
Šita samanota bakūžė – auksinius kiaušinius dedanti vištelė. Kur žiūri STT????????????? ????????????????????????? ???????????????????????????
???????????????????????????? ????????????????????????????? ?????????????????????????????? ???????????????????????????? ????????????????????????????? ?????????????????????????????? ?????????????????????????????? ????????????????????????????? ????????????????????????????? ????????????????? Matyt, į kitą pusę …
ir dar Lietuvos Respublikos seime sėdi?
Gėdos turi???
sėdi sėdi seime ir apie kitą kadenciją svajoja
Seimo nariai iš liaudies išsiskiria automobilių prabangumu, kanceliarinėmis išlaidomis, kurių kas mėnesį dydis lygus vidutiniam uždarbiui (o dangau!) ir dar giminėms skirtais pseudomuziejais Neteisybė gryna! Pajuoka iš rinkėjų. NIEKADA už Urbšį NEBEBALSUOSIU!
nesipriešino Robentropo Molotovo paktui, Smetonai patarė įsileisti sovietus
Kiek nepriklausomos Lietuvos ministrų sovietai paliko gyvų? Visus? dalį? Kokią?
Ką čia ir bekalbėti…
ar tinka ir už tiek istorikų galbūt kada nors kaip nors pameditavimui?
atskirtis tai švaistymo pasekmė, jeigu ne tokie valstybės pinigų mėtymai vėjais, tai gyventume visi visi eiliniai žmonės žymiai geriau
GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA GĖDA tūkstantį kartų gėda !
šiaudadūšiškas heroizmas kaip prakeiksmas mums
Ar ne ponia Gema Umbrasienė pasistorojo dėl urbšynės remontų pasakiškomis lėšomis? Ar ne ponia Gema dabar storojasi dėl Urbšio padėjėjos patarėjos Polzunovaitės posto?
Ranka ranką? Dešimtmečiais?
Kur ir kokia čia etika? Nė iš tolo.
Niekaip nematau, kur kaip kame tos trobelytės remontas surijo beveik pusę milijono litų?
vis ryja ryja ir dar ris
ryšys tvirtas
Suklydai. Maselytė ir Simėnas. Abu Račkausko svitoje.
Ne tie bėgiai.
Umbrasienės pyktis ant Račkausko pats akivaizdžiausias. KODĖL toks nuolati nis uolumas be atvangos?
po 1,4 lankytoją kasdien!
kosminio didumo 🙂 🙂 🙂
Kaip tu ištveri?
Sunkiai labai sunkiai.
Po 10 000 per 10 metų = 100 000 eurų o tai jau visas naujas namas!!!!! Jaunai šeimai, visą gyvenimą taupančiai porai, eiliniam šios šalies žmogui.
#APKALTA!
laikas!
Pasisakau už apkaltą.
atrodo, kad reikia
.. ir Gretos automobilis nebe toks prabangus atrodo ..
aš tai per 2 metus tuos 10000 eurų sunkiai kasdien vargdamas už truputį didesnę nei minimalią uždirbu, o čia, brol, kažkur pamiškėje niekam nereikalingos trobos aplinką taip čiūstyti!
Ar rūpi Urbšiui Lietuva? Ar rūpi??
Sakyčiau plikbajoriškas honoras, tik, kad troba valstietiška.
Kas bendra tarp diplomatijos ir nendrių stogo?
kai Urbšys kalba – neieškok logikos
,,Pinigai autsaiderį žudo ir tada, kai jų yra, ir tada, kai jų nėra.“ (,,Metai“, 2019 m. Nr.8-9, p. 6; 7-6 eil. nuo apačios)
Beresnevičius BINGO!
Ta Urbšio trobelytė turėjo gyventojus, tai kur juos padėjo, gal būtus davė dar ? Ne viena galva ten buvi. Ot gudriai apmovė visus-privertė, kad suremontuotų ir dar tikriausiai tai močiūtei su jaunesne dama ir dar kažkas butais apsirūpino , gal? Gal ir taip, juk žmogaus neišmesi lauk be niekur nieko . Reikia referendomo—ar reikalinga tautai tokia trobelė ? Kokios išlaidos, turi mokėti ir tiems , kurie prižiūri, šienauja aplinką ir t.t. baisu . O kiek žmonių tenai lankosi? Ašaros!
Kodėl Basčiui apkaltą rengė, o šitas kaip inkstas taukuos? Daug gijų šioje istorijoje. Kokios dar išlys?
Ar ne STT infobiuras yra tas abra kadabra kuris ir duris paramai atrakina ir buvusiais gyventojais pasirūpina ir tokias baisias lėšas priežiūrai išpeša?
Ką tik 3500 eurų iš Socialinės ministerijos PARAMOS lėšų Yrbšio judėjimui paskyrė ! Invalidams vaikams ne o Yrbšiui davė. Kodėl?
Užsimerk? tylėk? neklausinėk? Ane ???????????
Meras keletą kartų svečiui aiškino, kad apklausos duomenų viešinti negalima, nes apklausos buvo atliktos savivaldybės užsakymu. Kaip liudytojas apklaustas P.Urbšys svaidėsi kaltinimais apie neteisėtą, nusikalstamą R.M.Račkausko veiklą, bet vėliau kiek sušvelnino toną, nes buvo paprašyta argumentuoti žeriamus kaltinimus.
Emocijų audra vėl vos nepratrūko, kai liudytojui klausimą uždavė teisiamasis.
Panevėžio meras paklausė, ar P.Urbšys supranta, kad pats reikalavo duoti apklausos duomenis, nors jie priklausė savivaldybei.
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2019/10/08/news/teismo-saleje-seimo-nario-ir-mero-susitikimas-12104641/
Bičiuliai susipyko, o teisiamųjų suole atsidūręs meras šią bylą pavadino gerai suplanuotu buvusio STT Panevėžio valdybos viršininko P.Urbšio kerštu.
Pastaruosiuose rinkimuose į Panevėžio miesto merus didele persvara laimėjo R.M.Račkauskas, o P.Urbšys liko antras.
Paaiškėjo, kad prieš STT operaciją parlamentaras lankėsi Panevėžio mero kabinete ir ten kalbėjo apie būtinybę rengti socialines apklausas.
Visą dviejų politikų pokalbį teisme perskaitė prokurorė.
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2019/10/08/news/teismo-saleje-seimo-nario-ir-mero-susitikimas-12104641/
pasakose viską duoda stebuklinga staltiesė, gyvenime – nejaugi pavardė ?
sielos veidrodis
https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2019/10/08/news/teismo-saleje-seimo-nario-ir-mero-susitikimas-12104641/
O dar tik priešpilnis…
oi negražu bendrą opoziciją viešumoje telkti, o už akių apie pilnatį užuominas mėtyti. .. ar jos apie Polzunovaitės, Ridiko vadą ? žr 09:59 ,,Archyvarui“. Ir kam suskaus nuospaudėlytę dėl Umbrasienės pavardės? … tik tiek 🙂
Ridik, Polzunovait – kada akiraiščiai nukris?
Urbšio muziejaus centro vadovas Arnoldas Simėnas, kasmet darantis ir visokius jam projektus yra gavęs net Bitės medalį. Buvusi direktorė Maselytė pasiūlė. Matyt, už gerą tos sodybos lankomumą.
Tokią gražią sodybą tikrai būtų galima kažkokiai prasmingai veiklai įdarbinti.