Pirmadienio rytą į darbą pavėlavo turbūt pusė panevėžiečių. Iš šiaurinės dalies įvažiuoti į miestą virto rimtu kantrybės išbandymu šimtams vairuotojų.
Automobilių spūstys nusidriekė net nuo Vaivadų ir Piniavos gyvenviečių. Neįmanoma buvo važiuoti nei Senamiesčio, nei Paliūniškio, nei Smėlynės gatvėmis – paralyžiuoti beveik visi į Panevėžį vedantys keliai. Kelionė iš užmiesčio į darbą mieste truko net iki 1,5 valandos.
„Šiandien iš ryto važiuodamas į darbą supratau, kad Panevėžys septynmyliais spūsčių žingsniais grįžta į didmiesčių gretas. Nustebau pamatęs mirksinčius mašinų „stopus“ jau Vaivadų pradžioje. Galvojau, gal pervaža uždaryta, tačiau iš priešpriešinio srauto supratau, kad ne“, – pasakojo iš Paliūniškio į darbą mieste važiavęs Ričardas.
Jis, kaip ir nemaža dalis kitų į spūstį pakliuvusių vairuotojų, bandė ieškoti greitesnio kelio iki miesto centro.
Susidarius ekstremaliai situacijai, vairuotojai automobiliais brovėsi net šalikelėmis ir važiavo žaliosiomis zonomis.
„Įprastai į miestą atvažiuojam Senamiesčio gatve, iš jos sukam į S. Kerbedžio g. Supratau, kad šituo maršrutu važiuoti bus neįmanoma, galvojau pasukti į Paliūniškio gatvę“, – pasakojo Ričardas.
Vyras su pakeleiviais, kaip ir ne vienas kitas kelią bandęs trumpinti vairuotojas, nuo Vaivaduose esančio prekybos centro iki Paliūniškio g. važiavo ne gatve, o šalikele. Įpusėjęs Paliūniškio g. suprato patekęs į savotiškus spąstus – antrąja eismo juosta eilės pasukti kairėn į Smėlynės gatvę laukę automobiliai beviltiškai judėjo vėžlio žingsniu. Ričardas nusprendė, jog Smėlynės gatvę greičiau pasieks pirmąja eismo juosta, iš jos pasukęs į dešinę per Rožyną, Plukių gatve išvažiuos į Nemuno–Pušaloto–J. Janonio gatvių žiedą.
Tačiau net ir toks planas pasirodė iliuzinis.
Iš Smėlynės gatvės pasukti į Rožyną Ričardui pavyko per vargus. Spūstyje vos ne nuo Piniavos stovėję automobiliai vienas prie kito buvo taip arti ir judėjo taip lėtai, kad pro juos prasibrauti sukant į kairę irgi prireikė gerokai palūkuriuoti.
„Buvo neįmanoma pasukti kairėn nei į Rožių, nei į Bijūnų gatvę. Pasukom tik į Bijūnų gatvę, tada aplinkinėmis gatvelėmis prasibrovėme iki Katkų gatvės. Nors ir ten buvo nemaža mašinų eilė, tačiau ji bent jau judėjo. Jeigu ir toliau bus tokios spūstys, matyt, iš Paliūniškio reikės važiuoti iki aplinkkelio, o tada nuo „Babilono“ įvažiuoti į miestą“, – stebėjosi rajono gyventojas.
Kiti vairuotojai tą rytą per Rožyną nusigavo iki Pramonės gatvės ir iš jos važiavo iki centro.
„Katkų gatvėje nebegalėjau laukti ir taip pusvalandį vėlavau į darbą. Iš Katkų gatvės sukau link automobilių turgaus. Iš čia Pramonės gatve pasiekiau Parko gatvę ir netrukus buvau darbe Nemuno gatvėje“, – apie užsitęsusią pirmadienio ryto kelionę į darbą pasakojo Rosita.
Panevėžio savivaldybės administracija tvirtino, jog eismą paralyžiavusios spūstys šiaurinėje dalyje buvo nenumatyta situacija.
Administracijos direktoriaus pavaduotojos Žibutės Gaivenienės teigimu, neeilinės spūstys susidarė dėl Smėlynės gatvėje kylančio prekybos centro „Lidl“ finansuojamos ir įrengiamos žiedinės sankryžos. Prekybos centro valdytojai Savivaldybės leidimą statyboms yra gavę su sąlyga, kad Smėlynės gatvėje tvarkydami vieną eismo juostą, kitą paliks važiuojamą. Rangos darbus atlieka įmonė Panevėžio statybos trestas (PST).
„Negeras precedentas įvyko. Nežinia kodėl, bet rangovas, nebaigęs sutvarkyti vienos eismo juostos, laisvąją nufrezavo. Dėl gausaus lietaus šia vieta važiuoti tapo sudėtinga, susidarė didelės automobilių spūstys“, – komentavo Ž. Gaivenienė.
Panevėžyje kilus ažiotažui dėl spūsčių, Savivaldybės vadovai suskubo sušaukti pasitarimą dėl ekstremalios situacijos Smėlynės gatvėje.
Smėlynės gatvės pralaidumą padidinti planuojama pakeitus šviesoforų Smėlynės ir S. Kerbedžio gatvių sankryžoje darbą – ilgiau degs žalias šviesoforo signalas važiuojantiesiems Smėlynės gatve.
PST vakar skubiai užlygino po lietaus gatvėje atsiradusias duobes ir įsipareigojo rytais bei vakarais tikrinti, ar neišplauta naujų. Joms atsiradus – sutvarkyti.
Panevėžio savivaldybė leidimą Smėlynės gatvės tvarkymo darbams apribojant eismą yra išdavusi iki spalio 4 d. Žiedinę sankryžą Smėlynės gatvėje įrengiančios įmonės PST projektų vadovas Mindaugas Vala „Sekundei“ teigė, kad dėl nenumatytų aplinkybių planai ėmė vėluoti.
„Mes nenukrypome nuo darbų schemos, kuri mus įpareigojo užtikrinti važiavimą viena eismo juosta, kol tvarkoma kita. Tačiau nufrezavus tvarkomos gatvės dalį atsivėrė gruntinio pagrindo brokas. Netinkamai suformuotas pagrindas po lietingo sekmadienio ėmė sparčiai irti, nufrezuotoje dalyje atsivėrė duobės ir dėl to strigo eismas“, – aiškino rangovų atstovas.
Kelininkai gatvę bandė gelbėti nufrezuotąją dalį užpildami skalda. Šiuo metu remontuojamą eismo juostą rangovai žada užbaigti vėliausiai kitos savaitės pradžioje. Tuomet darbininkai persikels į priešingą, dar netvarkytą pusę.
Projektų vadovas viliasi, kad lapkritį panevėžiečiai Smėlynės gatve važiuos jau be trikdžių.
„Miestas turi suprasti, kai būna nenumatytų problemų. Geriau dabar šiek tiek pakentėti, gal apvažiuoti kitomis gatvėmis, bet paskui visi turėsime kokybišką asfaltą ir naują, patogią infrastruktūrą. Labai patogu bus išvažiuoti iš visų Smėlynės gatvėje vienas šalia kito esančių prekybos centrų“, – tvirtino M. Vala.
„Lidl Lietuva“ komunikacijos vadovo Valdo Lopetos teigimu, eismui nepalanki situacija pirmadienio rytą susiklostė dėl blogų oro sąlygų darbų vykdymui.
„Dedamos visos pastangas, kad rekonstrukcijos darbai kuo mažiau kliudytų sklandžiam eismui. Taip pat rekonstruojamoje kelio atkarpoje bus supilta skalda tam, kad būtų galima išlyginti atsiradusias duobes. Darbus planuojama pabaigti spalio pabaigoje“,– informavo prekybos tinklo atstovas.
Anot jo, „Lidl Lietuva“ yra pasirašiusi sutartį su Panevėžio miesto savivaldybe, pagal kurią savo lėšomis suprojektavo ir įrengs Smėlynės g. atkarpoje turbožiedinę sankryžą, naujus pėsčiųjų ir dviračių takus su apšvietimu, taip pat bus atnaujinti inžineriniai tinklai. Visa infrastruktūra bus perduota Panevėžio savivaldybės nuosavybei.
Finansinė sutarties dalis yra konfidenciali įmonės informacija.
Komentarai
Tikrai, kad kaltas blogas oras. Ir kas galejo pagalvoti, kad spalio men. Lietuvoje lis? Klimato kaitos padariniai, nekitaip!
Jei planuojama baigti darbus spalio mėn, kam tada buvo pasiskelbta, kad atidarys spalio 4 d. 18 val. Ar kaip visada kairė nežino, ką daro dešinė?
gal paprasčiau būtų buvę uždaryti eismą savaitei, padaryti žiedą, pasikankintų visi per kitus įvažiavimus?o dbr kankinsis visi mėnesį, jei ne daugiau