Prieš devynis mėnesius „siauruko“ vadovavimą perėmęs direktorius rado įstaigą prislėgtą nemenkų skolų.

Ieškos iš „siauruko“ dingusių tūkstančių

Ieškos iš „siauruko“ dingusių tūkstančių

 

Turistus traukiančios romantikos ir išskirtinumo Panevėžiui pridedantis istorinis traukinukas, link Anykščių riedantis Europoje seniai nebenaudojamais siaurojo geležinkelio bėgiais, bus įdomus ne tik atsipalaidavusiems keliautojams, bet ir susikaupusiems teisėjams.

Viešajai įstaigai „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ maždaug trejus metus vadovavusį laikinąjį direktorių Vismantą Užalinską prislėgė rimtų kaltinimų našta.

Panevėžio apygardos prokurorai teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje buvęs įstaigos vadovas turės aiškintis dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų suklastojimo ir poros dešimčių tūkstančių eurų pasisavinimo.

Teisiamasis V. Užalinskas visus kaltinimus vadina nesąmone ir teigia turintis vienintelį paaiškinimą – buvusio Anykščių mero Kęstučio Tubio norą atkeršyti už jo pastangas, kad įstaigos dalininkėmis taptų dar ir Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės.

Įtaria fiktyvius pirkimus

Per ikiteisminį tyrimą surinktais duomenimis, V. Užalinskas nuo 2016-ųjų balandžio iki 2018 metų rugsėjo buvo atsakingas už „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ apskaitos organizavimą bei apskaitos dokumentų ir apskaitos registrų išsaugojimą. Įtariama, kad jis, pateikdamas į apskaitą įtraukti neturinčius juridinės galios bei žinomai suklastotus apskaitos dokumentus dėl neįvykusių ūkinių-finansinių operacijų, tyčia apgaulingai tvarkė šios įstaigos buhalterinę apskaitą.

Manoma, kad kaltinamasis surašydavo netikras pirkimo–pardavimo sutartis, pagal kurias jo vadovaujama įstaiga pirko įvairių veiklai reikalingų medžiagų ir prekių, nors iš tiesų šie sandoriai neįvyko. Tokiu būdu, prokurorų duomenimis, V. Užalinskas galėjo tyčia iš įstaigos pasisavinti 20 tūkst. eurų.

Anykščių savivaldybės ir Susisiekimo ministerijos valdomam „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“ V. Užalinskas laikinai vadovauti buvo paskirtas 2016-ųjų pavasarį. O pernai prie įstaigos vairo stojus konkursą laimėjusiam nuolatiniam direktoriui, spalį buvo atleistas ir iš Infrastruktūros skyriaus vedėjo pareigų. Nors darbo netekęs buvęs vadovas tokį sprendimą apskundė, visgi pirmosios instancijos teismas pripažino atleidimą teisėtu. Šioje istorijoje taškas nėra padėtas – V. Užalinskas kreipėsi į apeliacinį teismą.

Dabar jam teks ne tik kautis su buvusiu darbdaviu, bet ir aiškintis dėl iš skolose besimurdančio „siauruko“ galbūt pasisavintos stambios sumos.

Kaltę meta buhalterei

„Man pareikšti kaltinimai yra visiška nesąmonė. Kaltinamajame akte rašoma, kad suklastoti pirkimai, bet liudininkai, iš kurių buvo pirkta, patvirtino, kad jie įstaigai prekę pardavė. Viskas padaryta tik dėl šou. Mane rodys kaip didžiausią nusikaltėlį, o kai byla po kelerių metų baigsis mano išteisinimu, niekam nebebus įdomu“, – tvirtina V. Užalinskas.

Prieš teismą stosiantis buvęs „siauruko“ vadovas teigia buhalterinių reikalų netvarkęs – dalininkų pavestas samdė tokias paslaugas teikiančią įmonę.

„Daiktai nupirkti, yra pirkimo sutartys ir kvitai. Jei buhalterė kažko neįvedė ar įvedė ne laiku, atsakomybė tenka ne man. Iš mano pusės buvo nupirkti varikliai, įdėti į šilumvežį, dabar tas traukinys važinėja, o aš kaltinamas, kad pasisavinau pinigus, daiktų nenupirkęs. Man nesuprantama, kaip galima tokius dalykus policijai rašyti. Kasmet nepriklausomi auditoriai darydavo auditą ir viskas būdavę gerai, net Susisiekimo ministerija buvo pritarus – neturėjau pagrindo netikėti buhaltere. Aš ir šiandien nežinau, kas ten negerai“, – kalbėjo kaltinamasis.

Jo nuomone, jam iškelta baudžiamoji byla esą yra buvusio Anykščių mero K. Tubio kerštas už rodytą iniciatyvą, kad „siauruko“ dalininkėmis taptų ir Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės. Esą kas kartą, kai tik pradėdavęs judinti dalininkų klausimą, sulaukdavo kvietimo į prokuratūrą – apklausai, įtarimams patikslinti ir pan.

„Tik per buvusį Anykščių merą tas vyksta“, – įsitikinęs rimtų bėdų turintis kaltinamasis.

Prieštara Anykščiams

V. Užalinsko nuomone, „siauruką“ siekiama tvarkyti taip, kad iš jo dalininkų pasitraukus Susisiekimo ministerijai, vieninteliais valdytojais liktų Anykščiai. Laikinasis vadovas visada laikėsi pozicijos, kad įstaigos šeimininkės turėtų būti visos trys savivaldybės, per kurių teritorijas driekiasi istorinio siaurojo geležinkelio bėgiai.

Jau šį mėnesį anykštėnai žada aptarti pačių gerokai nustekento Aukštaitijos siaurojo geležinkelio dalybas su kaimynais. Dvejus metus trypčioję vietoje, dalį šios istorinės vertybės savininkai – Savivaldybė ir ministerija lyg jau ir norėtų perduoti Panevėžio rajono ir miesto savivaldybėms. Dėl to galutinį žodį turės tarti Anykščių politikai.

Vis dėlto V. Užalinskas piktinasi, esą daroma viskas, kad Panevėžyje siaurukas liktų nepatrauklus.

„Vyksta klausimas dėl dalininkų. Anykščiai turi svarstyti tą klausimą, bet „siauruko“ naujas direktorius pabrangino visas keliones iš Panevėžio, o iš Anykščių į Rubikius – ne. Anksčiau kainavo 10 ir 8 eurai, dabar padarė 15. Net trys iš eilės kelionės neįvyko dėl brangesnių bilietų“, – sako teismui besiruošiantis buvęs direktorius.

Spaudžia skolos

„Siaurukui“ prieš devynis mėnesius pradėjęs vadovauti konkursą laimėjęs Mindaugas Jucevičius yra teigęs, jog įstaigą perėmęs su net 80 tūkst. eurų skolų. Didžioji dalis skolų – 2016–2017 metų, kita dalis – 2018 metų.

Pirmtako kaltinimus, kad paslaugų kainos ūgtelėjo galbūt atbaidant keleivius nuo kelionių iš Panevėžio, M. Jucevičius vadina neteisingais ir laužtais iš piršto.

„Užsakomųjų reisų kainos vienodos visiems, nesvarbu, iš Anykščių ar Panevėžio važiuos. Kitų kai kurių paslaugų kainos didėjo, kai kurios mažėjo atsižvelgiant į paslaugų savikainą“, – aiškino vadovas.

Anot jo, naujuosius įkainius tvirtino „siauruko“ dalininkai, kaip kad numatyta įstaigos nuostatuose.

Nušalinti nepajėgė

Buvęs Anykščių meras Kęstutis Tubis, taip pat laukiantis teismo kitoje byloje dėl kaltinimų prekyba poveikiu pasinaudojus tarnybine padėtimi, teigia nesąs nustebintas jam šešėlį metančios V. Užalinsko pozicijos.

„Nesąmonė, ką jis kalba. Kerštas pati blogiausia priemonė, kuria aš nesinaudojau ir nesinaudosiu. Aš nei kaip liudytojas buvau apklaustas, nei žinau tos bylos aplinkybių. Daug teismų yra buvę, kur V. Užalinskas skundė kiekvieną mūsų veiksmą. Jo tokia taktika – visus skųsti“, – kalbėjo K. Tubis.

Buvęs meras teigia, jog „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ laikinajam direktoriui Anykščių savivaldybė turėdavusi priekaištų dėl darbo. Taryba netvirtino jo, kaip vadovo, bei finansinės ataskaitų.

„Jis teikdavo ataskaitas pavėluotai, dokumentų nepateikdavo. Savivaldybės administracijos vidaus kontrolės skyrius buvo atlikęs įstaigoje finansinį patikrinimą ir nustatė pažeidimų“, – aiškino K. Tubis.

Anot jo, Anykščių savivaldybė net kelis kartus siūliusi kitai dalininkei – Susisiekimo ministerijai – keisti „siauruko“ vadovą, bet šioji nesiėmė jokių priemonių.

„Mes nuolat rodėme iniciatyvą, raštus rašėme ministerijai, pats su ministru buvau susitikęs, sakiau, kad „siauruke“ ne viskas gerai. Bet ministerija, vadovaujama tiek vieno, tiek kito ministro, vilkino konkursus direktoriaus pareigoms eiti“, – sako K. Tubis.

Siaurasis geležinkelis Aukštaitijoje nutiestas XIX amžiaus pabaigoje. 2001 metais jis nustojo veikti kaip susisiekimo priemonė ir tapo turizmo objektu. 2003 metais dalis šio komplekso objektų paskelbta kultūros paminklais.

Dabar siaurojo geležinkelio ruožas yra 70 km ilgio. Siauruku galima nuvykti nuo Panevėžio iki Rubikių Anykščių rajone.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų