Nukentėjusiuosius labiausiai papiktino ne tai, kad tenka tvarkyti automobilius, bet kad apie masiškai sugadintą turtą informavę degalinės darbuotojus nesulaukė jokios reakcijos. Neaiškios kilmės skysčiu degalinėje ir toliau buvo prekiaujama, kol neįsikišo policijos pareigūnai, neatlaikę nukentėjusiųjų skambučių į Bendrąjį pagalbos centrą lavinos.
Kaip pasakojo Krekenavos miestelyje gyvenanti Ingrida Barauskienė, paprastai savo automobilio baką ji pildanti mieste, ten degalai ir kiek pigesni, ir kokybiškesni. Visgi vieną vakarą pamačiusi, kad tuščiu baku Panevėžio nepasieks, užsuko į prie pat įvažiavimo į Krekenavą esančią degalinę „Šilo gojus“ ir prisipylė kiek daugiau nei aštuonis litrus dyzelinių degalų. Kad kažkas ne taip, moteris pastebėjusi tik vėlų vakarą, kai sūnus paprašęs mamos automobilio – šio variklis tylėjo.
„Pirma mintis, kad blogi degalai, nors tik įsipylusi namus pasiekiau be jokių trūkčiojimų ir kitų negerų dalykų. Nuojauta neapgavo – ryte paprašytas pažiūrėti mašiną, kaimynas atsuko degalų padavimo vamzdelius ir pamatėme, kad ten bėga tik skystis, panašus į vandenį, bet ne į dyzeliną“, – pasakojo I. Barauskienė.
Nuvežus automobilį meistrams, jie taip pat patvirtino, kad šis sugedo į degalų tiekimo sistemą patekus vandeniui. Moteris džiaugiasi bent tuo, kad automobilio variklio dar nereikės keisti, nors nuostoliai ir taip bus nemenki. Dar neaišku, ar pavyks išvalyti degalų siurblį. Meistrai, tvarkantys sugadintą automobilį, juokavo, kad vairuotoja nerizikuotų toli važiuoti, nes gali užgesti.
„Tą dieną daug važinėjau po kaimus, vežiojau rinkimų balsavimo lapelius, mašina buvo įkaitusi ir prisisiurbusi senųjų degalų, todėl ir spėjau parvažiuoti iki namų. Kitiems pasisekė mažiau – kai kurie net iš degalinės teritorijos nebegalėjo išvažiuoti ar užgeso pavažiavę vos kelis šimtus metrų“, – pasakojo krekenaviškė.
I. Barauskienę labiausiai nustebino degalinės darbuotojų reakcija. Pasak moters, tik pamačiusi, kad automobilį sugadino degalinėje nusipirkti neaiškios kilmės degalai, iš karto nuskubėjo į „Šilo gojų“, kad šioji stabdytų prekybą. Tačiau iš degalinės darbuotojų jokios reakcijos nesulaukė. Jai buvo atsisakyta suteikti ir įmonės savininko kontaktus. O internete rastas telefono numeris buvo nurodytas klaidingai.
„Iki pat šeštadienio popietės ir toliau jie pardavinėjo tą dyzeliną. Nors patys matė, kad automobiliai masiškai gedo, bet nesiėmė jokių veiksmų“, – darbuotojų abejingumas šokiravo I. Barauskienę.
Paviešinusi savo istoriją socialiniame tinkle, ji sulaukė vienos moters, taip pat nukentėjusios nuo nesąžiningų verslininkų, skambučio. Moterys iškvietė policiją, tačiau joms paaiškinta, kad tokių problemų pareigūnai nesprendžia. Nukentėjusiosioms pasiūlyta kreiptis Bendruoju pagalbos centro telefonu ir paklausti, ką daryti.
„Į mūsų dviejų pranešimus nelabai reagavo, tačiau kai pradėjo plaukti daugiau nukentėjusiųjų skundų, ėmėsi tyrimo. Po kokio pusvalandžio pareigūnai sulaukė nurodymo vykti į degalinę, kad daugiau nebūtų parduodami nekokybiški degalai. Atvyko operatyvinė grupė, surinko parodymus iš nukentėjusiųjų, paėmė dyzelino pavyzdžius. Beje, savininkas taip ir neatvažiavo. Jis teisinosi, kad jo parduodami degalai geri“, – pasakojo krekenaviškė.
I. Barauskienės žiniomis, nukentėjo daugiau kaip dešimt automobilių savininkų, degalus pylusių „Šilo gojuje“. Nors degalinei uždrausta prekiauti dyzelinu, vairuotojos nuomone, reikėtų patikrinti ir kitų rūšių degalus.
„Kai buvau atvykusi rašyti pareiškimo į policiją, mačiau, kad tokių kaip aš daug. Ne aš viena tokia kvailė, kuri pylėsi šioje degalinėje. Mano „audinė“ senutė, bet buvo ir tokių, kurie sugadino gana prabangias mašinas. Kai šitiek nukentėjusiųjų, gal ir pavyks pasiekti tiesą“, – viliasi I. Barauskienė.
Krekenavos degalinėje traktorių „pamaitinęs“ neaiškios kilmės degalais ūkininkas Egidijus Sakalis pasakojo jau bepildamas dyzeliną į baką įtaręs negera – skystis buvo keistai drumzlinas ir baltas.
„Pagalvojau, kad gal vežant mašinoje susiplakė. Nors kai pats traukiau iš bako, šiek tiek papuolė į gerklę – kaip vandenėlis, tik su aliejaus priemaišomis. Taip ir buvo – pavažiavus vos keturiasdešimt metrų tik pasipylė balti dūmai ir traktorius užgeso“, – pasakojo ūkininkas.
Atvykęs į degalinę paklausti, ką jam pardavė, vyras išgirdo, kad jis jau ne pirmas, kuris skundžiasi sugedusia transporto priemone. Tokių kaip jis – jau daugiau kaip dešimt. E. Sakalio teigimu, tai jau ne pirma transporto priemonė, kurią sugadino šioje degalinėje užsipylęs dyzelino. Prieš porą metų taip jis sugadino savo lengvojo automobilio degalų siurblį. Tąkart atvykęs į degalinę aiškintis sulaukė tik replikų „neišsigalvoti“.
„Tada buvau vienas besiskundžiantis, bet dabar, kai sugedo keliolika automobilių, gal sutvarkys šitą nesąmonę. Jau po ano karto žadėjau šitoje degalinėje nebesipilti, bet dabar pats darbymetis, maniau, sutaupysiu laiko, o išėjo atvirkščiai“, – kalbėjo E. Sakalis.
Jau sekmadienio popietę atvažavęs traktorių meistras pakeitė nuo vandens sugadintas detales. Visa tai savininkui atsiėjo 180 eurų. E. Sakalis baiminasi, kad tai dar ne pabaiga. Mat traktorius dabar nebedirba taip, kaip anksčiau. Meistro teigimu, vietoj dyzelino galėjo būti parduotas net ne vanduo, o kažkoks cheminis skystis, spėjama, kad galbūt skirtas talpykloms plauti, tad traktoriaus gedimai dar gali išlįsti ateityje.
„Neaišku, kaip bus toliau. Traukos neliko visai, traktorius dirba labai negražiai. Jeigu teks keisti degalų siurblį, vien nenaujas kainuoja apie 400, o naujas – nuo tūkstančio eurų. Traktorius yra mano pragyvenimo šaltinis. Visą savaitgalį negalėjau dirbti, o darbai jau suplanuoti“, – guodėsi ūkininkas.
Jis nesitiki, kad tikrasis kaltininkas atlygins nukentėjusiesiems nuostolius. Anot E. Sakalio, degalinės savininko bendravimas parodo jo požiūrį į klientus.
„Kai degalinės kasininkė prie mano akių paskambino savininkui, šis rėžė, kad jeigu ji toliau nepardavinės degalų, gali išeiti iš darbo. Neva tiekėjas tokį atvežė, viskas pagal dokumentus tvarkinga. Tuo labai abejočiau. Gal pats savininkas kažką „sumakliavojo“. Vien Krekenavoje trylika sugedusių mašinų pas meistrą stovi. Jau daug metų žmonės kalba, kad šioje degalinėje prasti degalai, gal net kuo skiedžiami. Jeigu nesugeba normalių parduoti, tegul užsidaro“, – piktinosi E. Sakalis.
Susisiekti su kelias degalines Panevėžio bei Kupiškio rajonuose turinčios bendrovės „Šilo gojus“ direktoriumi žurnalistams nepavyko.
Tai ne pirmas atvejis, kai šios įmonės veikla atsiduria teisėsaugos akiratyje. Dar 2016 m. per planinį patikrinimą degalinės talpyklose radus daugiau nei 3500 litrų degalų perteklių, tuometė įmonės vadovė buvo nubausta 870 eurų bauda.
Šįkart tyrimo ėmėsi policija. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyresnioji specialistė Rasa Meištė teigė, kad yra trylika nukentėjusiųjų, kuriems padaryta žala dar skaičiuojama.
„Kol kas vyksta apklausos. Pirmą kartą policijoje tiriama tokia byla. Pradėtas tyrimas dėl neatsargaus turto sugadinimo“, – sakė R. Meištė.
Komentarai
Tai čia tas kokybiškas dyzelinas iš Klaipėdos? 🙂