V. Žemkalnio gimnazijos vadovui įsisukus į pasiaiškinimų darbo inspektoriams ir Savivaldybės kontrolieriams karuselę, mokykla išgyvena ne pačius geriausius laikus. V. Bulaičio nuotr.

Gimnazijos direktoriui suklebėjo kėdė

Gimnazijos direktoriui suklebėjo kėdė

Dėl auditorių V. Žemkalnio gimnazijoje nustatytų neūkiškumo faktų jos direktorius Artūras Totilas sulaukė mero įspėjimo dėl galimo atleidimo iš pareigų. Kas vyksta po kadaise buvusios vienos iš prestižinių miesto mokyklų stogu?

 

Dėl pasiskirtų priedų prie atlyginimo, nežinia kur išvažinėtų degalų už mokesčių mokėtojų pinigus ir kitų Savivaldybės auditorių V. Žemkalnio gimnazijoje nustatytų neūkiškumo faktų jos direktorius Artūras Totilas sulaukė mero įspėjimo dėl galimo atleidimo iš pareigų.

Tokį sprendimą Panevėžio meras Rytis Račkauskas priėmė sulaukęs siūlymo iš darbo grupės, įvertinusios A. Totilo padarytus pažeidimus. V. Žemkalnio gimnazija dar visus metus bus po Savivaldybės auditorių didinamuoju stiklu. Jei per dvylika mėnesių A. Totilas dar kartą padarys tuos pačius pažeidimus, jam teks atsisveikinti su direktoriaus kėde.

Tokia nuobauda mokyklos vadovui yra viena griežčiausių, ką numato naujasis Darbo kodeksas. Jame nebeliko anksčiau buvusių nuobaudų – pastabos bei papeikimų. Dabar prasižengęs darbuotojas įspėjamas apie galimą darbo sutarties nutraukimą už antrą tokį pat pažeidimą, padarytą per 12-a mėnesių.

Važinėjo brangiau nei su taksi

Įspėjimo apie gresiantį atleidimą A. Totilas sulaukė auditoriams nustačius, jog direktorius gimnazijoje tvarkosi ne kaip biudžetinėje, iš mokesčių mokėtojų išlaikomoje švietimo įstaigoje, o savo paties uabe.

Jei per dvylika mėnesių A. Totilas dar kartą padarys tuos pačius pažeidimus, jam teks atsisveikinti su direktoriaus kėde.

Iš išorės renovuotą gimnaziją tikrintojai aptiko nugyventą ir apleistą, o pažeidimų gausybė nustebino.

Nors V. Žemkalnio gimnazijos patalpas auditoriai rado nusilupusiais dažais, seniai nemačiusias remonto, visgi įstaigos dokumentai rodo, kad jos finansiniai ištekliai nėra tokie menki. Auditoriams mažų mažiausiai keistai pasirodė ir už biudžeto lėšas nuvažiuoti atstumai – vienas mokyklos automobilis per mėnesį nuvažiuodavo 393 km, arba vidutiniškai 19 km per dieną, o automobiliams išlaikyti gimnazija per 2016-uosius išleido daugiau nei 8000 Eur jai skirtų asignavimų. Įvertinę gimnazijos automobilių ridą ir lėšas jiems išlaikyti, auditoriai apskaičiavo, jog nuvažiuoto vieno kilometro kaina siekia 1,95 Eur, o tai yra maždaug keturiskart brangiau, nei Panevėžyje naudotis taksi paslaugomis.

Pasiskyrė priedą

Keistų dalykų auditoriai aptiko ir patikrinę pedagogų tarifikacijas, pagal kurias skaičiuojami atlyginimai. Paaiškėjo, kad gimnazijoje 15-ai pedagogų iš anksto visiems mokslo metams buvo nustatyta 1,5 val. per savaitę priemoka už papildomus darbus, nors nepagrįsta, ką konkrečiai mokytojai dirbo po darbo valandų. Įdomiausia, jog tokį priedą pats sau buvo pasiskyręs ir A. Totilas, nors priemoką už papildomus darbus jam galėjo nustatyti tik darbdavys, tai yra su juo darbo sutartį pasirašęs Panevėžio meras. Auditoriai apskaičiavo, kad taip praėjusiais mokslo metais direktoriui prie atlyginimo buvo papildomai priskaičiuota daugiau nei 400 Eur. Dar apie 194 Eur A. Totilas papildomai uždirbo sau pasiskyręs priedą už brandos egzaminų vykdymą.

Nei auditoriams, nei vėliau jų pateiktą ataskaitą nagrinėjusiai Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos vadovaujamai darbo grupei A. Totilas nepaneigė nustatytų pažeidimų, tačiau objektyviai jų paaiškinti nesugebėjo.

Ar sau priemokas prie atlyginimo pasiskyręs V. Žemkalnio gimnazijos direktorius nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų, tyrimą dar atlieka ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

Direktorių nervina

V. Žemkalnio gimnazijai A. Totilas vadovauja nuo 2002-ųjų. Per tą laiką jis buvo įvertintas mero padėka, tačiau prieš penketą metų sulaukė nuobaudos – pastabos už tai, kad neištaisė per finansinį auditą nustatytų pažeidimų.

Dabar vėlgi įspėjimo apie gresiantį atleidimą, jei situacija mokykloje nesikeis, sulaukęs A. Totilas nenori komentuoti situacijos. Direktorius motyvuoja apie jį dar nesąs informuotas.

„Ką aš galiu pasakyti? Kai gausiu išvadą, žiūrėsim, sutinku su tuo ar nesutinku“, – „Sekundei“ teigė mokyklos vadovas.

Anot jo, dalis auditorių nustatytų pažeidimų jau ištaisyti, kiti dar taisomi.

Kodėl buvo tikrinama V. Žemkalnio gimnazija, A. Totilas leidžia suprasti turintis savo versiją, tačiau apie tai ragino teirautis Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo.

„Jūs gi gerai žinote tą situaciją. Geriau nesigilinkite ir manęs nebenervinkite. Ar nemanote, kad tai vyksta tendencingai. Nieko su mūsų mokykla neatsitiko, geriau paklauskite D. Šipelio“, – siūlė vadovas.

Liko neįvertintas

Patikrinimą V. Žemkalnio gimnazijoje inicijavusio Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus atstovai siūlo povandeninių srovių neieškoti. Šiuo metu atostogaujantį skyriaus vedėją pavaduojančio Eugenijaus Kuchalskio teigimu, gimnazijos veiklos auditas atliktas pačiam A. Totilui pateikus prašymą įvertinti jo atitiktį turimai pirmai, tai yra aukščiausiai, vadovo kategorijai. Pasak E. Kuchalskio, direktoriaus turimos kategorijos penkerių metų terminas baigėsi rugsėjo 1-ąją.

„Vienas iš vertinimo kriterijų yra finansinė ūkinė įstaigos veikla. Norėdami visapusiškai ir objektyviai įvertinti A. Totilo kompetenciją aukščiausiai vadovo kategorijai, kad būtume tikrai ramūs, Savivaldybės Vidaus audito skyriaus paprašėme gimnazijoje atlikti ūkinės finansinės veiklos auditą. Tai yra visiškai natūralu ir logiška“, – aiškino E. Kuchalskis.

Aukščiausią vadovo kategoriją turėjęs gimnazijos direktorius dabar likęs visai be kategorijos. Tai yra itin retas atvejis tarp ilgamečių vadovų.

Mokytojai sukilo

E. Kuchalskis pripažįsta, jog dėl A. Totilo vadovavimo metodų problemų yra kilę dar ir iki audito. Pavasarį į Savivaldybę kreipėsi pusė šios mokyklos pedagogų, kurie pareiškė atsiribojantys nuo direktoriaus bendruomenės vardu pasirašytame rašte išsakytos pozicijos dėl mokyklos perspektyvų. Mokytojų pasipiktinimą sukėlusiame rašte A. Totilas tvirtino, esą bendruomenė palaiko V. Žemkalnio mokyklos perėjimą prie ilgosios gimnazijos pradedant komplektuoti 5-ąsias klases, nors miesto švietimo strategai siūlė mokyklai jau nuo kitų mokslo metų pradėti rinkti ir pirmokus.

Dar vieno maždaug 20-ies V. Žemkalnio gimnazijos pedagogų pasirašyto rašto Savivaldybė buvo sulaukusi ir dėl konkrečių darbo organizavimo mokykloje klausimų.

V. Žemkalnio gimnazijos direktoriaus ir jo pavaldinių santykius tenka narplioti ir Darbo ginčų komisijai prie Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus.

Jo vedėjo Rimanto Trotos teigimu, komisija panaikino A. Totilo padieniui surašytus du įsakymus dėl neįgalumą turinčiai pedagogei paskirtos pravaikštos šiai nedalyvavus mokytojų tarybos posėdyje bei drausminės nuobaudos – papeikimo.

Tačiau po pusantro mėnesio direktorius tą pačią pedagogę atleido iš pareigų, tvirtindamas, jog šioji nepateikė įrodymų, kurie pateisintų jos nebuvimą darbe. Mokytoja, motyvuodama, jog tądien lankėsi pas gydytojus Vilniaus Santariškių klinikose, direktoriaus įsakymą apskundė teismui. Šis pedagogei nurodė kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Neįgalios mokytojos prašymas panaikinti A. Totilo įsakymą dėl jos atleidimo iš darbo bus nagrinėjamas kitą mėnesį.

Prisnūdo ant laurų

A. Totilui pastaruoju metu įsisukus į pasiaiškinimų darbo inspektoriams ir Savivaldybės kontrolieriams karuselę, jo vadovaujama V. Žemkalnio gimnazija išgyvena ne pačius geriausius laikus.

Senas tradicijas turinčios ir vienos seniausių Panevėžio mokyklų kritusį prestižą šįmet kaip niekad apnuogino pirmą kartą organizuotas liberalus mokinių priėmimas į gimnazijų pirmąsias klases, kai tėvai ir vaikai galėjo rinktis norimą švietimo įstaigą. Praėjusiais mokslo metais išleidusi šešias abiturientų klases, rugsėjo 1-ąją ji sulaukė per pusę mažiau mokinių. Iš panorusiųjų joje mokytis V. Žemkalnio gimnazija tesugebėjo suformuoti tris klases. Ir tai yra mažiausia iš penkių miesto gimnazijų. Nors kadaise V. Žemkalnio mokykla pagal besiveržiančiųjų į ją mokytis skaičių ne ką atsilikdavo nuo J. Balčikonio gimnazijos.

„Buvo laikai, kai į abi šias mokyklas nepakliūdavo visi norintieji. V. Žemkalnio gimnazijai reikėjo ir toliau dirbti ant suformuoto tradicijų pagrindo, bet buvo prisnūsta, laiku nepagautas gyvenimo pulsas, o praradus turėtas pozicijas atsitiesti sunku“, – mano E. Kuchalskis.

Panevėžio švietimo tinklo strategai svarsto V. Žemkalnio mokyklą nuo išnykimo gelbėti ją paverčiant ilgąja gimnazija, tai yra leidžiant komplektuoti ir pradines klases.

Komentarai

  • Na na, kam klausinėji arba paklausk Šipelio…
    Ar švietimo skyrius mato, kad aiški vadovo krizė, tačiau nieko nedaro??? Kai mokyklai vadovavo Urbonas, tada ji garsėjo tik iš geros pusės.

    • arogansijos nors vežimu vežk, kalba kaip vaikėzas kas gi sakau šiais laikais zurnalistus siunčia ten ir šen?

  • nors klibanti kėdė, bet amžinai šilta
    poveikio nulis kad ir šiandien gali audituot iš naujo.

  • Popieriukai iš gėdos neraudonuoja niekada. Juk kaip kitur po pamokų moksleiviai užsima chemijom fizykom, čia jie gali būt tik tai jaunieji gidai, muziejinykai, tetriukas po 10 valandų repetuoja dar iš Naujamieščio atvažinėja liaudies amsamblio vaikai kada prireikia. Kas patikris tikrovę? A kiemsargis viena moteris nors alga gauna ir kitas.

    • Niekas nepasikeitė, vairuotojas dirba, algą gauna, automobilio dulkes siurbliuoja, gal ir paveža ką nors kur nors.

      • Atsakyti
    • Šiaip tai „teatriukas“ repetuoja ir daugiau nei 10 valandų… Kokybė nepasidaro per 2 valandas.

      • po 10 valandų kiekvieną kiekvieną kiekvieną savaitę? Ar lieka laiko mokytis?

        • tiek pasinere į teatrą, kad nelieka būrelių rimtiems vaikams reikalingiems mokslams konsultacijom. Saulėtekio mokykloje tai viską per konsultacija paaiškindavo jeigu mokinys sirgo praleido nesuprato. Ir į matematiką ir į fiziką ir į anglų eidavo, kaip koorepetitorius už dyką.

          • Atsakyti
  • Savivaldybės auditoriai nežino, kad taksi įsėdimas jau 1€, o ir stovėjimas sankryžose kainuoja už minutę.

    • gal durni tie auditoriai, katrie niekaip nesuprato ir to, kaip gali viena valytoja valyti ta plota, kuris kitoms valytojoms priskirtas? Aisku kad durni ir negyveno tarybiniais visokio susikombinuojamo gėrio laikais.

  • Man tai įdomiausia, ką dirba švietimo skyrius. Nė karto nesu girdėjusi skyriaus vedėjo pozicijos. Ir kaip tas vedėjas taip ilgai išsilaiko savo kėdėje? Vis kliūva darželių vedėjoms, mokyklų direktoriams, o Švietimo skyriaus vedėjas, rodos, niekada neatsako už tai, kas vyksta jo laukuose.

  • Aš iš viso nesuprantu, kaip toks „direktorius“ gali vadovauti mokyklai.Jau maniau, kad vienvaldystės laikai mokyklose praėjo, bet pasirodo, kad ne. O kas liečia nesiskaitymą su pedagogais, tik Darbo ginčų komisija, ten pažįstami nepadės.

    • baik juokus, dar ir kaip padės. Juk ne veltui sporto salėje vakarais sportuoja TOKIE na TOKIE dėdės su TOKIAIS mašiniukais kad neklausk. Išbris sausas švarus ir gražus kaip naujegimis

    • Postsovietinėse šalyse gali, Vakarų šalyse negalėtų.
      Todėl žmonės ir emigruoja ten, kur daugiau teisybės ir mažiau sukčių.

  • Įdomu išvis, kaip šis personažas pakliuvo į šios gimnazijos vadovo kėdę? Juk prieš tai jis nuvo 4 – tos vidurinės vadovu (dabar nežinau, kaip vadinasi, nebegyvenu šiame mieste). Ir totaliai nustekeno tą mokyklą, visiškai iki dugno ją nuvarė… Kuo greičiau šalinti jį iš šių pareigų. Jis negali vadovauti jokiai mokyklai O šios gimnazijos – gaila, reikia tikėtis, kad atsigaus.Nes kai vadovavo Urbonas – kad ir kaip bebūtų – bet ugdė asmenybes, mokytojai buvo norintys mokyti ir buvo gera mokykla.

    • Klausiu tiesiai šviesiai. Ar gali jaunų asmenybių, jaunų žmonių UGDYMO įstaigai vadovauti toks susikompromitavęs? Ne malūnui ir ne batų fabrikui.

    • faktas kad mokykla is vidaus sugriove

  • Kuo toliau, tuo totaliau.

    • „Jūs gi gerai žinote tą situaciją. Geriau nesigilinkite ir manęs nebenervinkite.“

      • Atsakyti
  • Išsaugoti mokyklos prestižą gali ir turi atsistatydindamas pats savo noru ir nebejuokindamas pasaulio su savo visais nežinau nemačiau nesusipažinau

  • Totilas po audito trankėsi savivaldybėje durimis, grąsino kas antrą iš darbo atleisti. Kasgi nutiko ir kodėlgi nebeteko žado?

    • Atsakyti
  • Mokyklos direktoriai kaip nori, taip ir elgiasi su mokytojais ir mokiniais, jų tėvais. Gavo papeikimą ir toliau dirba savo darbą. Po metų gaus kitą papeikimą ir toliau dirbs. Skundą išnagrinės ir parašys, kad nėra kaltų. Niekas nesikeičia Panevėžyje. Niekas nieko nedarys. Švietimo skyrius nesiims jokių veiksmų. Švietimo skyriaus vadovas irgi nesikeis dar ilgai.

  • Atėjo ant svetimo gero – netausoja, nevertina.
    Per 14 direktoriavimo metų kaip nuo kalno, kuo žemiau, tuo smarkiau.
    Būt reikėję pačiam sukurti gimnazijos garbę ir šlovę – kažin kaip ten būt pavykę ir kas būt išėję ?

  • Labai gaila mokyklos, kuri tiek toli buvo pažengusi Urbono laikais.

  • O kaip jis „demokratiskai“ ivedinejo uniformas!Turi svarka(arba siuni)-tau pazymi aukstesni suraito, o jei ne-sumazina!!!Pamokos puse tyciojasi,o baigiantis uzduotis susako…Auksciausia bala gali „uzsidirbti“ atneses bilieta bet kokio spektaklip…

    • Visgi įdomiausia dalis eilėraščiai atmintinai. Vienas paskui kitą. Laimei vienuoliktoje klasėje gavome kitą – tikrą mokytoją.

  • „Praėjusiais mokslo metais išleidusi šešias abiturientų klases, rugsėjo 1-ąją ji sulaukė per pusę mažiau mokinių. Iš panorusiųjų joje mokytis V. Žemkalnio gimnazija tesugebėjo suformuoti tris klases. Ir tai yra mažiausia iš penkių miesto gimnazijų.“ Kai buvo mieste tik 2 gimnazijos ir miestas nebuvo išsilakstęs ,tai ir klasių komplektų gimnazijose buvo daugiau ,o dabar kiek gyventojų mieste sumažėjo? Kiek iš viso mokinių per miestą sumažėjo pav. per paskutinius 3 metus? Ir čia visa matematika

    • Trys gimnazijos surenka po šešias klases, viena – keturias. Ar iš Vilniaus Kauno Londono kasdien mokiniai važinėja? Kodėl Miltinio gimnazija dar dvi papildomas klases, net iki 8, galėjo surinkti? Ką čia ir bekalbėt.
      Labai gaila prarasto puikaus įdirbio, turėto prestižo. Gaila.

  • nekelkit tos Miltinio gimnazijos taip aukštai, ten , kaip ir visur karaliukai, karalienės vadovauja ir visokius bjaurius planus kuria , ten mokymosi rezultatai nekokie

  • Kritika. Dir. A. Totilas buvo „Gabijos“ mokyklos vadovas. Šios mokyklos nebeliko. Po to p. Totilas tapo „Aušros“ mokyklos direktoriumi. Aušra iš Rytų ir gi nusistekeno. Dabar matome, kas 2-oji gimnazija taip pat turi, švelniai tariant, ne kokią reputaciją. Svajojama apie kažkokią „realinę“ gimnaziją… Jei ne užnugarėlis , būtų seniai buvęs vakarėlis… (ne aušrelė…)

Rodyti visus komentarus (30)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų