Festivalį kartu su partneriais jau ketvirtą kartą, tadiciškai pirmąjį birželio sekmadienį, organizuoja Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla.
Po šventų Mišių Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje, šventinė dalyvių eisena keliavo iki Laisvės aikštės. Paskui, sėdę į autobusus, visi patraukė link Panevėžio arenos. Šokėjai, choristai, ansambliai, dūdų orkestras suvažiavo iš penkiolikos miestų – dauguma kolektyvų iš Lenkijos ir vienas iš Latvijos. Kartu su svečiais festivalyje dalyvauja ir panevėžiečiai – „Grandinėlės“ šokėjai, Panevėžio mišrus choras „Godos“, dainininkė Irena Snabaitienė.
Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų mokykla jau beveik aštuonerius metus bendradarbiauja su Kėdainių lenkų bendruomene. Per ją yra panevėžiečiai užmezgę ryšius su daugelio miestų lenkų bendruomenėmis.
„Nors atrodytų, kad mūsų vaikai negirdintys ir neprigirdintys, siekiame, kad jie matytų ir jaustų, kas vyksta pasaulyje, kad plėstųsi jų kultūrinis akiratis“, – sako mokyklos direktorė Danutė Kriščiūnienė.
Panevėžyje nėra daug lenkų, o aktyvesnių – tik grupelė. Tačiau čia veikia lietuvių mėgėjų grupelė, kurie per neformalųjį švietimą mokosi lenkų kalbos. Tarp jų – ir D. Kriščiūnienės. Nors lenkiškų šaknų ji neturi, tačiau, pasak direktorės, senelis mokėjo lenkiškai, daug bendraudavo su lenkais, tad ir pati panoro išmokti kaimynų kalbą.
Panevėžietė Janina Padolskienė sako atėjusi pasiklausyti lenkų kolektyvų. Dalyvavusi visuose festivaliuose, moteris grožėjosi spalvingais kaimynų tautiniais rūbais, atlikėjų pasirodymais. Jos teigimu, tokie renginiai, kuriuose galima susipažinti su kita kultūra, tradicijomis, praplėsti akiratį, Panevėžyje labai reikalingi.
Kelintus metus lenkų kultūros šventėje dalyvauja ir panevėžietis Valentinas Marcinkevičius .
„Labai drabužiai gražūs, spalvoti, šokėjai gražiai šoka. Duktė Anglijoje dirba, o būsimas jos vyras – lenkas. Tik vienas dalykas nepavyko: kviečiau juodu į šią šventę, bet negalėjo atvažiuoti – dirba. Planuoja kitais metais“, – pasakoja V. Marcinkevičius.
Vyras prisipažįsta, kad dėl festivalio nevažiavęs net į sodą, nors žmona ir ragino. Jo teigimu, festivalis įdomus, jam patinka lenkų liaudies šokiai. V. Marcinkevičius pamena prieš keletą metų mieste koncertavusį lenkų pučiamųjų koncertą.
„Šokėjos ilgus lazdeles mėtė kaip cirkininkės, buvo labai gražu“, – prisiminė panevėžietis.