Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas teigia, kad vienas iš prioritetų stiprinant viešąjį saugumą turėtų būti investicijos į vaizdo stebėjimo kameras ir apšvietimą. Mat šiuo metu tokios priemonės nėra visiškai efektyvios: vaizdo kameroms trūksta raiškos, ypač naktį, ir jos efektyvios tik tam tikrame plote.
Generalinio komisaro nuomone, Lietuvos valdžia neturėtų taupyti investuodama į gyventojų saugumą.
Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės žada skirti lėšų ir plėsti vaizdo stebėjimo kamerų tinklą bei tobulinti pačią įrangą.
Panevėžyje šiuo metu sankryžose, parkuose ir kitose viešosiose vietose veikia 16 stacionarių vaizdo kamerų.Jos praverčia aiškinantis eismo įvykius, kitus pažeidimus, tačiau labiausiai tarnauja kaip prevencijos priemonė. Matantiems įspėjamuosius ženklus, jog teritorija stebima, gyventojams ne taip drąsu elgtis nedorai.
Kaip ir kiekvienas įrenginys, šiais technologijų laikais ir kameros tobulėja. Dabar veikiančioms stebėjimo kameroms, pasak Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiojo specialisto Alvydo Šato, trūksta raiškos. Tad pasibaigus sutarčiai dėl šių aparatų naudojimo, šiais metais žadama pirkti naujas vaizdo kameras.
„Metų viduryje ruošiamės pirkti naujas kameras. Kol kas negaliu atskleisti, kiek tai kainuos. Vaizdo kameros pinga, tad viliamės, kad jų nupirksime kuo daugiau ir aparatų raiška bus geresnė“, – „Sekundei“ teigė specialistas.
Planuojama, kad mieste galėtų atsirasti 32 naujos stacionarios vaizdo kameros.
Keturias vaizdo kameras žada nupirkti ir Panevėžio rajono savivaldybė. Gal ir neatrodo, kad tiek kamerų pakaktų visame rajone, tačiau naujieji aparatai – kilnojamieji, juos pagal poreikį bus galima įtaisyti bet kuriame miestelyje, bet kurioje gatvėje.
Šis pirkinys – rajono Savivaldybės ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato vykdomo projekto „Būk saugus“ dalis. Kilnojamosios kameros turėtų kainuoti 2300 eurų.
„Visam projektui mes skyrėme 8700 eurų. Šių lėšų reikia degalams, numatytoms įgyvendinti naujoms saugumo prevencijos priemonėms“, – sakė Panevėžio rajono savivaldybės Administracijos direktorius Eugenijus Lunskis.
Daugiau plėsti vaizdo kamerų tinklą rajone nežadama. Per dvejus pastaruosius metus, direktoriaus teigimu, po kelis tokius aparatus įsigijo Krekenavos, Naujamiesčio, Raguvos, Vadoklių ir Ramygalos seniūnijos. Šiuose miesteliuose vaizdo kameros daugiausia stebi centrines aikštes ar gatves.
Krekenavos seniūnas Vaidas Kaušakys sako, kad jo kabinete miestelio gyvenimą galima stebėti per keturias vaizdo kameras. Jos įrengtos prieš penkerius metus renovuotoje aikštėje.
„Jau kelinti metai kalėdinę eglutę galime puošti net iki žemės. Piktadariai nebedrįsta daryti niekšybių po vaizdo kameromis. Jų raiška dieną tikrai gera, kiek prastesnė – naktį. Bet jei kas nutinka, mes savo žmones pažįstame ir išsiaiškiname“, – „Sekundei“ tvirtino V. Kaušakys.
Naujamiestyje šiuo metu saugumui tarnauja dvi vaizdo kameros aikštėje ir dar viena – turgelyje. Pasak šios seniūnijos vadovo Jono Sankaičio, gyventojai privengia tokios apsaugos.
Tačiau pastaruoju metu šį miestelį ėmė atakuoti sandėliukų vagys, jie iš žmonių neša smulkius daiktus. Užregistruoti jau šeši tokie atvejai, o įtariamųjų nerandama.
Tad rajono Savivaldybės perkamos kilnojamosios vaizdo kameros, pasak seniūno, tokius įvykius turėtų padėti išsiaiškinti greičiau. Tačiau seniūnas kameras linkęs pakabinti prie kapinių, kur atliekų konteineriuose atsiranda ne tik automobilio padangų, bet ir baldų.
Panevėžyje dabar veikia 16 vaizdo kamerų.
Biržų mieste yra 8 kameros, dar dvi ruošiamasi įrengti rajone.
Pasvalio miestą ir rajoną stebi po 3 kameras.
Rokiškyje saugumą užtikrina 5 vaizdo kameros, rajone – 4.
Net 15 vaizdo kamerų turi Kupiškis. 5 tokie aparatai įrengti miesto teritorijoje, 10 – rajone. Keturias kameras nusipirko pačios kaimo bendruomenės.
Kiek nusikalstamų veikų ištiriama pasinaudojus vaizdo kameromis , duomenų nėra. Tačiau dažniausiai jos padeda tiriant eismo įvykius, vagystes ir pažeidimus viešosiose vietose.