Namų vaistinėlei skirkite vietą, kurioje sausa, tamsu ir vėsu. Ten, kur kaupiasi drėgmė ir šiluma, pavyzdžiui, vonioje, vaistai gali daug trumpiau galioti dėl drėgmės pažeistų pakuočių ir pakitusių pačių vaistų ypatybių. Šaldytuvas medikamentams laikyti irgi netinkama vieta. Jį dažnai atidaro visi šeimos nariai, įskaitant ir vaikus, tad vaistai gali patraukti mažųjų dėmesį (klaidingai palaikyti saldainiais). Tinkamiausia vieta namų vaistinėlei – sunkiai atidaromas stalčius ar lentyna spintoje, kurios nepasiekia vaikai.
Kiekvienuose namuose, ypač auginant vaikus, po truputį randasi vis naujų vaistų. Metai praeina, jūs pamirštate ligą, kamavusią jus ar jūsų mažylį, o vaistų likutis puikiausiai stovi ir toliau laukia savo dienos, „gal prireiks“. Taip vaistai išlaikomi dešimtis metų, nors ant pakuotės pažymėta galiojimo data seniai praėjo. Dažnai galvojame, kad „vaistai – ne duona, nepasens“. Tačiau tai – netiesa. Vaistai – sudėtingi cheminių medžiagų junginiai, kurie laikui bėgant gali pasikeisti ir tapti nuodingi. Apsinuodijimų riziką taip pat didina atskirai, ne pakuotėse laikomos vaistų lizdinės plokštelės ar jų dalys, ant kurių nematyti pavadinimo, galiojimo datos. Todėl ieškodami reikalingų vaistų nuolat peržiūrėkite, kada baigiasi medikamentų galiojimo laikas.
Reguliariai peržiūrėkite visų turimų vaistų galiojimo laiką ir būtinai išmeskite pasenusius.
Termometras vaistinėlėje būtinas. Kai kas vis dar naudoja senus gyvsidabrio termometrus. Tai – nors ir tikslus, bet labai pavojingas prietaisas, geresnių jo alternatyvų jau seniai sukurta. Todėl nelaukite, kol jis netyčia suduš (turėsite kruopščiai valyti patalpas ir saugotis pavojingų gyvsidabrio garų), geriau iškart pakeiskite nauju. Dabar elektroninių termometrų pasirinkimas tikrai nemažas. Vis dėlto matuojant temperatūrą pažastyje galima didžiausia paklaida. Juosteliniai kaktos termometrai ar bekontakčiai tinka tik kūdikiams, mažiems vaikams, bet jie nepasižymi tikslumu. Specialistų teigimu, tiksliausi prietaisai tie, kuriais temperatūra matuojama ausyje ir tiesiojoje žarnoje.
Kraujospūdžio matuokliai dabar ne tokie brangūs kaip anksčiau. Daugelio namuose jie yra būtini, ypač tiems, kurie jaučia silpnumą arba svaigimą, kenčia nuo galvos skausmo, turi aukštą ar žemą kraujospūdį, serga sunkiomis lėtinėmis ligomis arba yra senyvo amžiaus. Jūsų kraujospūdį tiksliausiai nusako keletą dienų kelis kartus per parą atliktų matavimų rezultatų vidurkis. Geriausia kraujospūdį matuoti praėjus valandai po vakarienės.
Paprastai astma sergama visą gyvenimą. Sunku numatyti, kada įvyks ligos priepuolis. Jo metu oro srautas gali būti visiškai užtvertas ir gali kilti pavojus gyvybei. Turintiems šeimoje asmenų, sergančių astma, rekomenduojama namuose naudoti PEF matuoklį, kuris matuoja iškvepiamo oro srautą. Prietaisas nėra sudėtingas, juo patogu naudotis namuose.
Spintelės durelių vidinė pusė – įprasta ir patogi vieta svarbiausiems medicinos darbuotojų telefono numeriams kabinti. Išsirinkite sau tinkamą vietą, kurioje bet kuris šeimos narys galės greitai ir be didelių pastangų surasti ir perskaityti užrašytus telefono numerius: greitosios medicinos pagalbos stoties, šeimos gydytojo (kabineto, mobilųjį), infekcinės ligoninės priėmimo skyriaus, bendrojo pagalbos centro. Įvykus nelaimei, bet kuris šeimos narys greičiau išsikvies reikiamą pagalbą į namus ir taip sutaupys laiko.
Vaistinėlėje visuomet turėkite nedidelę gaivinimo schemą, kurioje pavaizduota, ką reikia atlikti, jei žmogus nustojo kvėpuoti. Tokia schema padės tinkamai elgtis kritiniu momentu ne tik jums, bet ir kitiems šeimos nariams. Kelios minutės pastangų gali išgelbėti žmogaus gyvybę.
Išmokite suteikti sau ir savo šeimos nariams pirmąją pagalbą. Jei skauda – ženklas, kad organizmas negaluoja, tačiau vaistai nuo skausmo tik sumažina kūno šauksmą, bet jo negydo. Vis dėlto kartais prisireikia išlaukti iki ryto, nors skauda dantį ar galvą, todėl vaistinėlėje visuomet turėkite vaistų nuo skausmo.
Be jų, namų vaistinėlėje pravartu turėti: vaikams ir suaugusiesiems skirtų vaistų karščiavimui mažinti, vaistų nuo virškinimo sutrikimų – viduriavimo, vidurių užkietėjimo, virškinimą lengvinančių fermentų, vaistų nuo alergijos, aerozolį nuo nudegimų. Pasitikrinkite, ar vaistinėlėje turite: bent keletą pakuočių sterilaus binto, elastinį tvarstį, pleistrą, pincetą, pipetę, dezinfekuojamojo skysčio (pavyzdžiui, vandenilio peroksido), tepalo nuo sumušimo ir patinimo.