Ilgai netruko. V. Pranckietis iškrapštė R.Valentukevičių. (BNS nuotr.)

VTEK jau oficialiai be R.Valentukevičiaus

VTEK jau oficialiai be R.Valentukevičiaus

Seimas antradienį iš pareigų atleido Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovą Romą Valentukevičių.

Už tai balsavo 99 parlamentarai, nė vienas nebuvo prieš, vienas susilaikė.

„Komisijos įvaizdis yra turbūt toks, kad gal sakyti žodį „susikompromitavęs“ būtų drąsu, bet tikrai taip. Galėtume vadinti švaros komisija, o mes ja nustojome tikėti. Manau, permainos ir komisijos sudėtyje, ir komisijos darbuotojų sudėtyje turėtų būti įgyvendintos artimiausioje ateityje“, – pristatydamas Seimo nutarimo projektą dėl atleidimo sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Pagal nutarimą, R.Valentukevičius atleidžiamas nuo kovo 20 dienos.

„Žvelgiant šiandien į VTEK įvaizdį susidaro įspūdis, kad ji yra patapusi munduro išplovimo arba išbalinimo institucija, kuri labai dažnai vykdo politinius užsakymus, nors turėtų būti visiškai kitaip. VTEK turėtų būti demonstruojantis skaidrumą, principingumą ir nešališkumą. Ir dėl to tikriausiai nemažai yra prisidėjęs institucijos pirmininkas“, – per Seimo posėdį kalbėjo konservatorė Agnė Bilotaitė.

Žvelgiant šiandien į VTEK įvaizdį susidaro įspūdis, kad ji yra patapusi munduro išplovimo arba išbalinimo institucija.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas „valstietis“ Povilas Urbšys pranešė, kad VTEK jo vadovaujamam komitetui veiklos ataskaitoje nurodė, jog 209 asmenų atžvilgiu nebuvo pradėti tyrimai.

„Nepradėti nagrinėti prašymų gali priimti tik komisija kaip kolegialus organas, tokių įgaliojimų VTEK pirmininkui nesuteikiama, – sakė P.Urbšys ir pabrėžė, kad pats R.Valentukevičius yra prisipažinęs, jog yra parašęs apie 200 tokių rekomendacijų. – Mes tada turime pripažinti, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija nebefunkcionuoja kaip kolegialus organas“.

P.Urbšys taip pat teigė, kad komitetui nepavyko nustatyti, kiek VTEK per metus gauna pranešimų, skundų ir pareiškimų. Jis atkreipė dėmesį, kad 2012 metais VTEK atliko 263 tyrimus, o 2016 metais – 82.

V.Pranckietis tvirtino naujo kandidato į VTEK vadovus neturintis, laikinai komisijai vadovaus vienas iš dabartinių komisijos narių. Jis taip pat tvirtino, kad reikėtų keisti šios komisijos sudarymo principus, kad ji būtų depolitizuota.

Seimo pirmininkas dar sausį paragino VTEK vadovą trauktis, tačiau atsistatydinimo prašymą jis įteikė praėjusią savaitę.

Seimo vadovo kritikos R.Valentukevičius sulaukė, kai vienasmeniškai išaiškino, kad tuometinė Seimo narė Greta Kildišienė neprivalėjo deklaruoti, jog naudojasi mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu.

Šį klausimą iš naujo nagrinėjusi VTEK praėjusią savaitę pareiškė, kad nedeklaruodama, jog naudojasi partijos pirmininko Ramūno Karbauskio valdomo koncerno automobiliu, G.Kildišienė pažeidė įstatymą.

R.Valentukevičius jau anksčiau buvo sulaukęs priekaištų dėl institucijos politizavimo, jis kritikuotas, kai neįžvelgus pažeidimų nebuvo pradėtas tyrimas dėl vadinamojo Vijūnėlės skandalo Druskininkuose, kai iš komisijos nuskambėjo siūlymas įteisinti gyventojų pinigines dovanas medikams.

R.Valentukevičius VTEK vadovu paskirtas 2014 metais, tuometinės parlamento vadovės Loretos Graužinienės siūlymu, pagal parlamentinių frakcijų rekomendacijas. Anksčiau R.Valentukevičius yra dirbęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Priimamojo skyriaus vedėju, 1999–2013 metais ėjo Seimo kontrolieriaus pareigas, dvi kadencijas vadovavo šiai įstaigai.

Pagal įstatymą, VTEK pirmininką iš šios komisijos narių Seimo pirmininko teikimu skiria Seimas. VTEK sudaro penki nariai, skiriami penkerių metų kadencijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų